مجموع نظرات: ۳
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
۰ نفر

اهالی روستای هیو ساوجبلاغ مدت‌هاست که دیگر آسمان آبی را نمی‌بینند، فعالیت‌های معدنی در اطراف این روستا و گرد و خاک حاصل از آن منجر به یک فاجعه زیست‌محیطی شده است.

دشت هیو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، «هیو» روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز است. نزدیک‌ترین شهر به این روستا در استان البرز شهرهای هشتگرد و نظرآباد و در استان قزوین شهر آبیک هستند، این روستا که قدمت ۲۰۰۰ ساله دارد در مجاورت کوه‌های البرز قرار دارد و به علت نزدیکی به مراکز رفت و آمد بیش از روستاهای مجاور رشد کرده ‌است. این منطقه در دامنه‌های البرز مناظری زیبا دارد. پیش از این معروف بود که هیو بسیار خوش آب و هوا بوده و در تابستان هم نیازی به کولر احساس نمی‌شود و حتی در شب‌ها باید در سرما خود را پوشاند، اما این زیبایی و سرسبزی امروز در معرض خطر است.

چند روز پیش بود که خبری در فضای مجازی سر و صدای زیادی کرد، متن این خبر که چند عکس را برای اثبات خود به همراه داشت به این مضمون بود، «حجم باورنکردنی خاکبرداری توسط کارخانه سیمان آبیک از دشت حاصلخیز کشاورزی هیو. دقت کنید به ستون‌های خاک برجای مانده تا عظمت فاجعه بهتر درک شود. عکس را امروز گرفتم. این یک فاجعه تمام‌عیار است که در وسعت حدود ۱۰۰ هکتار یک چشمه تولید گرد و خاک آفریده شده است!»

این مساله البته فقط به خاک‌برداری از یکی از معادن سیمان آبیک ختم نمی‌شود، بنا به گفته روستاییان این منطقه به ویژه روستای هیو، با فعالیت معدن‌داران دیگر چیزی از دشت حاصلخیز ساوجبلاغ  و منطقه هیو نمانده و صدای انفجارهای مهیب، غرش کامیون‌ها و لودرها و گرد و خاک تنها یادگار از طبیعتی است که زمانی زبانزد عام و خاص بود.

تنفس برای ساکنان هیو سخت شده است

دهیار روستای هیو اظهار کرد: سیمان آبیک یکی از ۳ شرکتی است که بیشترین آلایندگی را در منطقه دارد و فعالیت این شرکت موجب خسارات زیادی به ما شده است.

رضا سامانی‌پور بیان کرد: بیشتر اهالی این روستا از طریق دامپروری امرار معاش می‌کردند که فعالیت‌های معدنی باعث از بین رفتن منبع درآمد آنها شده است.

دهیار روستای هیو تصریح کرد: از همه مهم‌تر اینکه با فعالیت این معادن گرد و غبار زیادی ایجاد می‌شود که تنفس را برای ساکنان به ویژه کودکان سخت کرده است.

خاکبرداری سیمان آبیک فاجعه زیست محیطی است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر این امر در محدوده معدن کارخانه سیمان آبیک رخ می‌دهد، اظهار کرد: مشکل زیستی محیطی این موضوع را رد نمی‌کنیم و منکر آن نیستیم.

فردین حکیمی با بیان اینکه سازمان محیط‌زیست نیز به این قضیه معترض است، تصریح کرد: فعالیت‌های معدنی نباید در محدوده شهری به خصوص حریم شهرها باشد، چراکه این امر فاجعه است و این موضوع بلااستثنا جزو فعالیت‌های آلاینده هوا محسوب می‌شود. همچنین معادن شن و ماسه، جاده‌های دسترسی این معادن، جاده‌های خاکی و فعالیت معادن کوهی از دیگر موارد ایجاد آلاینده‌های هوا هستند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان البرز با بیان اینکه در گذشته مجوزهایی در این باره صادر شده است، بیان کرد: بر اساس ماده ۲۴، معادن تنها در مناطق چهارگانه محیط‌زیست ملزم هستند که از ما استعلام بگیرند و سیمان آبیک جزو مناطق چهارگانه نیست اما موضوعات دیگر در همان منطقه مانند معادن کوهی وجود دارد که عمدتاً فاقد مجوز محیط‌زیست هستند.

کنترل آلودگی در این منطقه امکان‌پذیر نیست

حکیمی گفت: کنترل آلودگی در این منطقه امکان‌پذیر نیست و مهم این است که در زمان صدور مجوز الزامات رعایت شود. چرا باید بستر برای ایجاد آلودگی زیست‌محیطی فراهم شود، عاقلانه‌ترین کار این است که مجوزی برای فعالیت این‌گونه موارد صادر نشود که برای منطقه دردسر ایجاد کند.

وی با بیان اینکه از این استدلال حمایت نمی‌کنم که کار اکتشاف و بهره‌برداری این است که باید برداشت اینگونه از این منطقه صورت گیرد، اظهار کرد: بحث فعالیت‌های معدنی در حریم شهر یک فاجعه و معضل بزرگ زیست‌محیطی محسوب می‌شود.

ربطی به سازمان منابع طبیعی ندارد

کمال شایگانی، مسئول اداره‌کل منابع طبیعی ساوجبلاغ نظارت بر این معادن را بر عهده سازمان صمت دانست و گفت: به دلیل اینکه معادن یادشده در اراضی منابع طبیعی واقع نشده‌اند، طبعاً نظارت بر آنها نیز بر عهده ما نیست و این امر به سازمان صمت استان البرز سپرده شده است.

معادن سیمان آبیک آلاینده نیستند!

جمال سیفی، معاون سازمان صمت استان البرز هم اظهار کرد: میزان آلاینده بودن معادن در این منطقه به طور مرتب توسط اداره‌کل استاندار استان البرز پایش می‌شود و تاکنون گزارشی مبنی بر آلاینده‌بودن آن اعلام نشده است، البته عواملی مانند تردد کامیون‌ها منجر به بروز گرد و خاک در منطقه می‌شود که برای حل این مشکل سعی بر آب‌پاشی مداوم راه‌های خاکی، ایجاد جاده آسفالته و برخی دیگر از اقدامات کردیم.

اگرچه بر اساس نقشه‌های ماهواره‌ای فاصله معادن سیمان آبیک با روستای هیو و همچنین مزارع جنوبی این شرکت دور است، اما به طور قطع گرد و خاک ایجاد شده در معادن، این مناطق را متأثر از خود خواهد کرد. حالا اگر مقصر معادن شن و ماسه باشند یا سیمان آبیک این روزها مردم هیو دیگر مانند گذشته آسمان آبی ندارد و دیگر خبری از نشاط و زیبایی در آن روستا نیست.

مطالبه روستانشینان هیو و دیگر ساکنان منطقه در میان تأیید و تکذیب مسئولان گمشده است و علاوه بر خسارت به طبیعت، گرد و خاک پخش‌شده در منطقه بیماری‌های تنفسی را به ارمغان می‌آورد.

کد خبر 586579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار