شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶
۰ نفر

رئیس سازمان امور اجتماعی از کاهش ازدواج دختران زیر ۱۳ سال تمام در ۹ ماه سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

کودک همسری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر تقی رستم‌وندی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی گفت: براساس داده‌های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور (سازمان ثبت احوال) ازدواج‌های دختران زیر ۱۳ سال در کشور از سال ۹۲ تا ۹۸ با شتابی بیش از شتاب کل ازدواج‌ها کاهش یافته است.

وی افزود: بر اساس این گزارش در حالی که تعداد ازدواج‌های ثبت شده دختران زیر ۱۳ سال تمام (یعنی ۱۳ سال و ۳۵۵ روز) در سال ۱۳۹۲، ۱۶هزار و ۷۸۰ مورد بوده، در سال ۹۷ به ۱۳هزار و ۵۴ مورد و در سال ۹۸ به ۱۱هزار و ۹۹۴ مورد کاهش یافته است. در ۹ ماه سال ۹۹ نیز این روند کاهشی در مقایسه با ۹ ماه سال قبل ادامه یافته است.

رستم‌وندی ادامه داد: تمامی ازدواج‌هایی که در کشور قبل از پایان ۱۳ سالگی دختران، براساس حکم محاکم صالحه به ثبت می‌رسد، با توجه به رویه اداری حاکم «ازدواج پیش‌رس» محسوب می‌شود.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به اینکه طبق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح است، گفت: لذا روشن است که قانون‌گذار با توجه به واقعیات اجتماعی، پیش‌رسی ازدواج را به دلایل مختلف از جمله آداب و رسوم و شرایط گوناگون زیستی مورد لحاظ قرار داده و در این راستا بر اذن ولی، مصلحت و تشخیص دادگاه صالح تأکید کرده است.

وی افزود: مطالب مطرح در گفت‌وگوی هفته قبل عمدتاً در جهت تبیین مفاد قانون مدنی و تشریح روند کاهشی ازدواج‌ها در این سن بوده و کسانی که دیدگاه‌های متفاوت دارند یا خواهان تغییر قانون هستند در بیان نظرات خود آزادند.

بیشتر بخوانید؛

کد خبر 584783

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha