سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
۰ نفر

نتایج آزمایشگاهی نمونه برداری از یک قطعه لک‌لک تلف شده در تالاب زریبار مریوان آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مثبت اعلام شد.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

 به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مدیرکل دامپزشکی کردستان با بیان اینکه رصد و پایش واحدهای مرغداری صنعتی و بومی واقع در حاشیه این تالاب و روستاهای اطراف در دستور کار قرار دارد، از مرغداران شهرستان مریوان خواست تا هرگونه تلفات را به موقع اطلاع دهند.

مجتبی ورمقانی با اشاره به اینکه اکنون تا شعاع  ۱۰ کیلومتری دریاچه زریبار رصد و پایش آغاز شده است، افزود: مردم از مخفی کردن، تلفات مرغ و طیور  و مصرف گوشت پرنگان شکاری به شدت خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان تاکید کرد: با این تلفاتی که در دریاچه زریبار مشاهده شده، زنگ خطر جدی ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان به صدا درآمده است ولی تا این لحظه هیچ مورد مثبتی در سطح واحدهای مرغداری بومی و صنعتی نداشته‌ایم.

ورمقانی با بیان اینکه کردستان ۱۶ واحد مرغداری مرغ  مادر و ۸ واحد مرغداری تخمگذار دارد که مستعد ابتلا به این بیماری هستند، افزود: واکسن به اندازه کافی تامین شده و به مرغداران توصیه می‌شود تا هرچه زودتر نسبت به تهیه و تزریق آن به طیور خود اقدام کنند.

وی افزود: این تاکید نسبت به واحدهایی که در  اطراف تالاب‌ها و دریاچه ها از جمله زریبار مریوان و سراب قروه هستند بیشتر از سایر واحدها است و در این بیماری نگرانی اصلی متوجه روستاییانی بوده که با کشتار بدون مجوز و نظارت بهداشتی، خرید و فروش مرغ بومی امکان شیوع بیماری را افزایش می‌دهند.

ورمقانی تاکید کرد: به صورت مرتب از تلفات مشکوک نمونه برداری و در آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی کردستان آزمایش می‌شود.

کد خبر 584134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار