امیر واحدی گفت: بعد از پیروزی انقلاب، نیروی هوایی ارتش با همراهی وزارت دفاع، صنعت داخلی و استفاده از ظرفیت نخبگان اهداف خود را پیش برد.

حمید واحدی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک دهه مبارک فجر به دستاوردهای ۴۲ ساله انقلاب در حوزه دفاعی و نظامی پرداخت و گفت: زمان جنگ ایران با عراق، یکی از فرماندهان به دیدار امام (ره) رفته و به ایشان اعلام می‌کند که چند روز بیشتر توان پرواز نداریم، اما ایشان در جواب فرمودند بروید و کار خودتان را انجام دهید.

امیر سرتیپ حمید واحدی با اشاره به اینکه نیروی هوایی در دفاع مقدس پشتیبانی از نیروها و بمباران‌ها را بر عهده داشت، افزود: غرش جنگنده‌ها به رزمندگان جبهه روحیه می‌داد، آن زمان با سختی‌های زیادی گذشت و نیروی هوایی سربلند بیرون آمد، اما این پایان کار نبود.

وی به تشکیل جهاد خودکفایی به دستور رهبر معظم انقلاب در زمان جنگ اشاره کرد و اظهار داشت: شهید ستاری مجتمع اوج را برای بازسازی هواپیماها ایجاد کرد این در حالی بود که متاسفانه قبل از انقلاب باوجود اینکه نیروی هوایی تجهیز محور بود کارکنان فنی ما اجازه نزدیک شدن به هواپیماها را نداشتند.

امیر سرتیپ واحدی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب کار هوایپماها دست مستشاران آمریکایی بود و ایرانی‌ها صرفا نیروی آن‌ها بودند، تصریح کرد: بعد از انقلاب نیروی هوایی با همراهی وزارت دفاع، صنعت داخلی و استفاده از ظرفیت نخبگان اهداف خود را پیش برد و جوانان دانش خود را در اختیار این مجموعه قرار دادند.

وی به تامین قطعات حساس توسط صنعت اشاره کرد و با تاکید بر اینکه گلوگاه‌ها و موانع نیروی هوایی با این رویه برداشته شد، گفت: در گذشته اورهال هواپیماها را مستشاران خارجی انجام می‌دادند، اما امروز اورهال هواپیماهای ترابری و شکاری با کمک وزارت دفاع و متخصصان ایرانی در داخل کشور انجام می‌شود.

امیر سرتیپ واحدی با اشاره به اینکه وزارت دفاع در قالب پروژه شهید ستاری امکانات هواپیمای سی ۱۳۰ را به روز کرده است، افزود: توانایی جوانان ایرانی به اندازه‌ای است که از دو اورهال ۱۲۰۰ ساعته و ۱۶۰۰ ساعته میگ-۲۹ اورهال ۱۶۰۰ ساعته را انجام دادند.

وی به نصب تجهیزات اعم از دوربین‌های جدید روی آر. اف.۴ برای افزایش ۱۰ برابری توان آن اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این اقدام در طراحی عملیات‌ها موثر خواهد بود، اظهار داشت: خوشبختانه در زمینه ارتقای هواپیماهای نیروی هوایی ارتش به ویژه در زمینه راداری پیشرفت‌های خیلی خوبی را به دست آورده ایم.

امیر واحدی با اشاره به ساخت هواپیمای صاعقه و جت آموزشی یاسین که کاملا ایرانی است، تصریح کرد: جنگنده کوثر با رادار و سیستم اویونیک به روز شده و در اختیار نیروی هوایی قرار گرفته و به دنبال رادارگریز شدن انواع هواپیماها هستیم.

وی به نصب تجهیزات پیشرفته جنگ الکترونیک روی هواپیماها به عنوان یک دستاورد اشاره کرد و گفت: سال ۹۷ که جنگنده کوثر را رونمایی کردیم همه می‌گفتند که اف -۵ را رنگ کرده اید، اما با مشاهده آن نظرشان عوض شد چرا که سیستم اویونیک این هواپیما بومی سازی و موتور آن در داخل تولید شده بود.

امیر واحدی با اشاره به اینکه جنگنده کوثر رادار بسیار پیشرفته‌ای دارد و در آینده موشک‌های هدایت شونده روی آن نصب می‍شود، افزود: خوشبختانه دانشکده پهپادی هم تاسیس شده و نیروی هوایی آموزش‍های آن را انجام می‌دهد.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در پایان خاطر نشان کرد: ما توانسته‍ ایم پهپاد ابابیل ۳ را به راکت مجهز کنیم یا با پهپاد کرار بمب ۵۰۰ پوندی شلیک کنیم و در تلاش هستیم تا این بمب را نقطه زن کنیم، این اقدامات تنها بخشی از دستاوردهای ماست و برخی از اقدامات هم بعد از نهایی شدن رسانه‌ای خواهد شد.

کد خبر 583943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار