رییس سازمان اجتماعی کشور با بیان اینکه یکی از دلایل احتمالی افزایش ازدواج در کشور می‌تواند کاهش تشریفات آن در ایام کرونا باشد، توضیحاتی درباره ازدواج افراد زیر ۱۵ سال ارائه کرد.

کودک‌همسری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، تقی رستم‌وندی معاون وزیر کشور و رییس سازمان اجتماعی کشور گفت: در کشور ما اساسا این کلیدواژه «کودک‌همسری» نه تنها جایی ندارد، بلکه کاربردی هم ندارد. در حقیقت ما با «ازدواج پیش‌رس» مواجه هستیم. نه کودک‌همسری.

وی اظهار کرد: به دختران کمتر از ۱۳ سال با حکم دادگاه و اثبات آمادگی و بلوغ جسمی دختران حکم قضایی برای ازدواج داده می‌شود. بنابراین چیزی به عنوان کودک همسری به معنایی که در ادبیات جهانی وجود دارد، ما در کشورمان نداریم. یعنی این کار در مسیر قانونی انجام می‌شود.

 رییس سازمان اجتماعی کشور تصریح کرد: به جهت رعایت اقتضائات فرهنگی، اقلیمی و جغرافیایی در نقاط مختلف کشور ما در روستاها دخترانی داریم که در همین سنین ۱۳ سال هستند و آمادگی جسمانی برای ازدواج دارند، این افراد برای ازدواج به دادگاه مراجعه می‌کنند و قاضی بعد از اثبات و وجود مستندات و شواهد حکم می‌دهد که این دختر ۱۳ ساله آمادگی ازدواج دارد، لذا به آن کودک همسری نمی‌گویند، چراکه کودک نمی‌تواند ازدواج کند.

آمار ازدواج‌های کمتر از ۱۵ سال

رستم‌وندی خاطرنشان کرد: عمده ازدواج‌های کمتر از سن ۱۵ سال در ۱۳ سالگی و ۱۴ سالگی است، یعنی از ۲۵ هزار ازدواجی که در ۹ ماهه ابتدای سال در سن کمتر از ۱۵ سال صورت می‌گیرد، ۱۴ هزار و ۶۲۹ ازدواج در سن ۱۴ سالگی بوده و ۹ هزار و ۵۳۶ ازدواج نیز در سن ۱۳ سالگی انجام شده است.همچنین ۸۱۲ ازدواج در سن ۱۲ سال و ۲۴۸ ازدواج هم در سن ۱۱ سالگی انجام شده است، حدود شاید یک یا دو ازدواج هم زیر ۱۰ سال در کل کشور داشته‌ایم.

وی ادامه داد: ازدواج زیر ۱۵ سال هم ثبت رسمی می‌شوند و هم در بانک اطلاعات جمعیت کشور آمار آن ثبت می‌شود، اما چون شناسنامه دختران بعد از ۱۵ سالگی دارای صفحه ازدواج می‌شود، بعد از ۱۵ سالگی ازدواج این دختران در شناسنامه ثبت می‌شود. منتها ازدواج زیر ۱۵ سال رسمی، قانونی، شرعی و ثبت شده تلقی می‌شود.

ترک تشریفات از دلایل احتمالی افزایش ازدواج

معاون وزیر کشور درباره احتمال افزایش کودک همسری با توجه به افزایش وام ازدواج در کشور تصریح کرد: افرادی که معتقدند، انگیزش‌های مالی برای ازدواج موثر بوده است، باید بگویم افزایشی که امسال در ازدواج کمتر از سن ۱۵ سال دیده می‌شود، در حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ مورد بوده است.

رستم‌وندی گفت: حالا باید بررسی شود که آیا این افزایش ازدواج معنادار است و آیا اگر افزایش قابل توجه است، تحت تاثیر انگیزش‌های مالی بوده است یا به دلایل دیگری مانند کاهش تشریفات در دوران کرونا یا مواردی شبیه این باعث افزایش ازدواج شده است، با توجه به این که هنوز سال به پایان نرسیده، قضاوت درستی درباره اینکه چقدر انگیزش‌های مالی در این زمینه موثر بوده است، نداریم.

موضوع طلاق در کشور مدیریت شده است

رییس سازمان اجتماعی کشور در ادامه سخنانش درباره طلاق گفت: حدود ۴ سال است که یک کارگروه ویژه‌ در شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان کاهش طلاق و تحکیم خانواده و افزایش ازدواج تشکیل شده است. برنامه ملی با ۷ محور عمده در این کارگروه مطرح شده است که در چند ایستگاه کاهنده طلاق تعریف شده است. این محورها شامل آموزش قبل از تصمیم به ازدواج در بحث همسرگزینی و آموزش حین ازدواج است.

رستم‌وندی افزود: همچنین مشاوره و آموزش‌های قبل از طلاق در سامانه تصمیم ارائه می‌شود و آموزش‌های بعد از طلاق در مورد کاهش آسیب‌های روحی و مراقبت از فرزندان طلاق در قالب ۷ محور در این برنامه دیده شده است. در سال ۹۲، ۸.۶ طلاق به ازای هر ۱۰۰ هزار زن متاهل در کشور داشتیم که در سال ۹۸ این رقم به ۷.۹ مورد کاهش پیدا کرد که نشان می‌دهد موضوع طلاق در کشور مدیریت شده است. این در حالی است که در دهه ۷۰ و ۸۰ شاهد روند صعودی طلاق در کشور بودیم.

کد خبر 583892

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • شهلا IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
    7 0
    اگر آمادگی جسمی کافیست چرا پسر ۱۵ ساله خود را زن نمی دهید