رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی گفت: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی در کیت‌های موجود حتی در ویروس جهش‌یافته بسیار کم است.

تست کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این‌که تست‌های شناسایی ویروس کرونا پایه مولکولی دارند، گفت: تست‌های PCR از طریق نمونه‌های تنفسی تهیه شده و از روش‌های گوناگون از جمله سواب بینی ـ حلقی، حلقی یا غرغره گلو و نمونه خلط سینه انجام می‌شود، نتایج این تست‌ها عموما ظرف چند ساعت تا دو روز قابل دسترسی است.

وی با بیان این که هدف‌های ژنی برای شناسایی کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: کیت‌های PCR معمولا بر اساس ژن N(نوکلئوپروتئین) ، ژن E(انولوپ) و ژن ناحیه پلیمر طراحی می‌شوند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه با تاکید بر این‌که جهش‌های شناسایی شده در ویروس کرونا در نقاط حساسی که کیت‌ها این مناطق را مورد بررسی قرار می‌دهند تغییرات چندانی نداشته است، توضیح داد: تغییراتی که اهداف ژنی ویروس کووید ۱۹ را مورد بررسی قرار می‌دهند بسیار جزئی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این‌که کیت‌های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد ارزیابی و مورد شناسایی قرار می‌دهد، گفت: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی در کیت‌های موجود و حتی در ویروس جهش‌یافته بسیار کم است.

وی با بیان این که روش‌های شناسایی کرونا با استفاده از کیت‌های PCR همچنان موثر است، افزود: ویروس‌ها میل شدیدی به بقا در طبیعت دارند و بر همین اساس مدام تغییر شکل می‌دهند، بنابراین باید تغییرات ژنتیکی ویروس‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت مورد بازنگری قرار بگیرد.

دکتر ناجی با تاکید بر این‌که روش‌های پیشگیری از کرونا همچنان ثابت و مشخص است، ادامه داد: روش‌های پیشگیری تغییر نمی‌کنند بلکه باید اهتمام دولت‌ها و مردم برای قطع زنجیره کرونا و انجام رفتارهای متعهدانه بیش از پیش مورد توجه باشد.

استاد دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی توجه به برنامه‌های درمانی، افزایش حداکثری میزان تست‌های اختصاصی کرونا، ایزولاسیون، شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان به کرونا و موارد تماس آنها و اجرای سریع‌تر برنامه واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای کاهش بار بیماری در جامعه دانست.
 

کد خبر 582781

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha