چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
۰ نفر

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از ثبت ۶ میراث ناملموس استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

آیین شکرگزاری آب روستای نسمه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، امید قادری بااشاره به ابلاغ مراتب ثبت این ۶ اثر از سوی وزیر میراث فرهنگی به استاندار کرمانشاه، اظهارکرد: از چندسال پیش باتوجه به قدمت و جایگاه مهم این میراث ناملموس بین مردم مناطق مختلف استان، بدنبال تشکیل پرونده هایی برای ثبت آنها در فهرست آثار ملی بودیم. در این راستا برای این ۶ میراث ناملموس استان پرونده‌هایی را تشکیل دادیم و به وزارت میراث فرهنگی ارسال کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: اخیرا در جلسه شورای ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی این ۶ پرونده مطرح شد و با دفاعی که از قدمت، جایگاه و اهمیت آنها داشتیم، اعضای شورا با ثبت ملی آنها موافقت کردند.

وی گفت: مهارت پخت نان کزینکه استان، بازی بومی محلی قمچان در روستای ساتیاری، فنون پخت غذای قاپلی منطقه ریجاب، آیین شکرگزاری آب روستای نسمه، مهارت پخت نان نیمه فیس استان و مراسم عید قربان شهر بانه وره ۶ میراث ناملموسی هستند که به ثبت ملی رسیدند.

قادری تاکید کرد: باتوجه به اینکه این شش میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده، از این پس برای حفظ، نگهداری و احیاء آنها اهتمام بیشتری در استان بکار خواهیم برد تا مانع از فراموشی و از بین رفتن این سنت های ارزشمند شویم.

کد خبر 581597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار