تائی کلار، نویسنده امریکایی برای کتاب «وقتی یک ببر را به دام بیندازی» برنده جایزه نیوبری سال ۲۰۲۱ شد و کتاب «ما نگهبانان آب» به تصویرگری میکائلا گوادو، نویسنده هندی جایزه بهترین تصویرگری کتاب کالدکات را از آن خود کرد.

تائی کلار برنده مدال نیوبری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل ازایبنا، روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش کرد، مدال نیوبری و راندولف کالدکات که از نخستین جوایز معتبر ادبیات کودک در دنیا هستند امسال طی مراسمی که از سوی انجمن کتابخانه‌های امریکا به صورت مجازی برگزار شد برندگان خود را معرفی کردند.

مدال نیوبری به رمان «وقتی ببر را به دام بیندازی» نوشته تائی کلار رسید و مدال کالدکوت برای جایزه بهترین کتاب‌های تصویری کودک، میکائلا گوادو، نویسنده هندی را برای کتاب «ما نگهبانان آب» به عنوان برنده معرفی کرد.

کتاب «وقتی ببری را به دام بیندازی» از سوی انتشارات کتاب کودک رندوم هاوس منتشر شده ماجرای یک دختر دورگه به نام لیلی را روایت می‌کند که همراه خانواده با مادربزرگ بیمار خود زندگی می‌کند. در این میان یک ببر جادویی که قهرمان داستان‌های محلی مادربزرگ لیلی است در مقابل بازگرداندن سلامتی مادربزرگ پیشنهاد ویژه‌ای را مطرح می‌کند.

کلر که همانند قهرمان داستان متولد و بزرگ‌شده هاوایی است و همانند او دورگه نیز است پیش از این در سال ۲۰۱۸ برای انتشار کتاب «علم چیزهای شکستنی» به عنوان برجسته‌ترین اثر منتشر شده ادبیات کودک نشان نیوبری مورد تقدیر قرار گرفته بود.

میکائلا گوادو در تصویرگری کتاب «ما نگهبانان آب» که از سوی انتشارات رورینگ بروک و با نویسندگی کارول لیندستروم منتشر شده از نقاشی آبرنگ و نقش و الگوهای گل استفاده کرده و پیش از این نیز جایزه ادبیات کودک هند و امریکا را برای بهترین تصویرگری کتابی با عنوان «پسر سالمون» که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد دریافت کرده بود.

 انجمن کتابخانه‌های امریکا همچنین جوایز مهم دیگری را نیز اعلام کرد. جایزه تصویرگر کتاب برای فرانک موریسون برای کتاب «ا ح ت ر ا م» که توسط کارول بوستون و  ویثرفورد نوشته شده و جایزه نویسنده نیوبری نیز به ژاکلین وودسون برای کتاب «Before the Ever After» تعلق گرفت.

نشان نیوبری نخستین جایزه ادبیات کودک در دنیا است که به نام جان نیوبری ناشر قرن ۱۸ میلادی بنیانگذاری شده است. این جایزه هر سال از سوی انجمن کتابخانه‌های امریکا به نویسنده‌ای تعلق می‌گیرد که موفق به ارائه برجسته‌ترین اثر داستانی در حوزه ادبیات کودک امریکا شده باشد. این جایزه به همراه نشان کالدکوت از باارزش‌ترین جایزه‌های ادبی در حوزه ادبیات کودک در امریکا به شمار می‌آیند.

کد خبر 581529

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار