مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران با اعلام خبر تصویب بازنگری تعریض خیابان کرمان پس از چند دهه وقفه، جزئیات این طرح را تشریح کرد.

آرامستان دولاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری با اعلام این خبر گفت: بیش از چهار دهه از پیش‌بینی تعریض خیابان کرمان به ۳۵ متر می‌گذرد و حدود یک سوم از پلاک‌های درگیر در این پروژه، تملک و تخریب شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران یادآور شد: تخریب‌های موردی و پراکنده در حاشیه این گذر، طولانی شدن و توقف تملک و بلاتکلیفی اقدامات در این محدوده منجر به ایجاد فضاهای مخروبه و متروکه، منظر شهری نامناسب، کاهش ایمنی و امنیت فضایی و بیش از همه نارضایتی ساکنین و شهروندان منطقه شده بود.

علی اکبری با اعلام این که در صورت اجرایی شدن طرح تعریض خیابان کرمان، بخش‌هایی از بناهای ارزشمند تاریخی همچون خانه وثوق‌الدوله و مجموعه آرامستان‌های ارامنه مورد تخریب واقع می‌شدند، عنوان کرد: طی یک سال اخیر با آسیب‌شناسی که از سوی دفاتر توسعه محله این منطقه انجام شد و با همکاری دو سویه سازمان نوسازی شهر تهران و شهرداری منطقه ۱۴، تهیه طرح بازنگری برای تعریض این خیابان در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: با انجام مطالعات ترافیکی، اجتماعی، کالبدی و اقتصادی و با رعایت کلیه ملاحظات تحقق‌پذیری و لزوم حفاظت از مجموعه‌های واجد ارزش تاریخی در این محور، طرح توجیهی برای بازنگری تعریض خیابان کرمان تهیه و پس از اخذ کلیه مجوزها و تائیدیه‌های لازم به تصویب کمیسیون ماده پنج رسید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تأکید کرد: تحقق‌پذیری بالای طرح، حفظ انسجام محلات پیرامونی، احترام به ارزش‌های تاریخی موجود در محله و تأمین بخشی از خدمات مورد نیاز ساکنان این محدوه، از مهمترین ویژگی‌های طرح جدید خیابان کرمان است.

علی اکبری گفت: اجرایی شدن این طرح موجب کاهش بار مالی شهرداری برای تملک، حفاظت از آثار و عرصه‌های ارزشمند تاریخی، تعیین تکلیف املاک ساکنان و تأمین سرانه خدمات محلی در قالب بهره‌برداری از اراضی تملک شده توسط شهرداری خواهد شد.

بازنگری طرح تعریض خیابان کرمان با بررسی در جلسات کارگروه فنی، در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹ به تصویب کمیسیون ماده پنج رسید.

کد خبر 581321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار