رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه مجموعه آرامستان‌های دولاب واجد ارزش فرهنگی است، از این مکان به عنوان یک گنجینه شهری یاد کرد.

آرامستان دولاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین‎الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمدجواد حق‎شناس در نشست اقدامات شهرداری تهران در آرامستان دولاب که با حضور آرا شاهوردیان نماینده ارامنه تهران، اعضای خلیفه‎گری ارامنه و معاون خدمات شهری شهردار تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه بزرگترین بخش آرامستان دولاب متعلق به ارمنیان و سپس آشوریان و مسیحیان کاتولیک تهران است، اظهار داشت: همچنین این آرامستان ارتباطی هم با روسیه و لهستان دارد. هم دیپلمات‎های روس و هم مهاجران جنگ‌زده لهستانی که در تهران درگذشته‎اند، آنجا دفن شده‎اند.

او ادامه داد: بر همین اساس در محله دولاب با پنج آرامستان از پنج قوم مستقل اما با یک حوزه مشترک مواجه هستیم که تمام این قبور مربوط به مسیحیان است. آرامستان دولاب در دوره قاجار پا گرفته است و در اواخر دهه پنجاه تصمیم گرفته شد که آرامستان‌ها به خارج از شهر منتقل شوند. با شکل‌گیری سازمان بهشت زهرا، دیگر آرامستان‌های اقلیت‎های دینی هم از سطح شهر خارج شدند. این روند منجر به یک رکود آرامستان‎ها و عدم خدمات و درآمدشان شد.

حق‎شناس اظهار داشت: پس از انقلاب شاهد موج مهاجرت اقلیت‌های دینی بودیم و این سبب کاهش ارتباط ثروتمندان مسیحی با مجموعه خلیفه‌گری شد. طبیعتا این امر از لحاظ هویت شهری اتفاق پسندیده‌ای نبود. از این پنج آرامستان، دو آرامستان تحت پوشش سفارت روسیه و سفارت لهستان قرار دارند، اما سه آرامستان مسیحیان ایرانی دچار چالش هستند.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مجموعه آرامستان‌های دولاب واجد ارزش فرهنگی است و پوشش گیاهی مناسبی را هم دارد، ادامه داد: بر همین اساس، رسیدگی به این مجموعه به عنوان یک گنجینه شهری در دستور کار کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا قرار دارد و دو سالی می‎شود که شورا پیگیر امور آن است. متاسفانه برخی اطلاعات نادرست که انتشار یافت، منجر به ناخرسندی شورای خلیفه‎گری ارامنه تهران شد.

الهام فخاری عضو کمیسیون فرهنگی و رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست، ابراز امیدواری کرد که مجموعه رویدادهای فرهنگی اجتماعی با همت و همراهی جامعه ارامنه و جامعه مسیحیان در این مجموعه برگزار شود.

وی برگزاری چنین رویدادهایی را نشانه تقویت وحدت بین ادیان دانست و تصریح کرد: چراکه این منطقه با رویکرد شیعی، به نام دارالمومنین نامیده می‌شود و وجود چنین مجموعه‌ای از ادیان و مذاهب موجب تقویت وحدت است.

رییس شورای استان تهران در ادامه افزود: پیگیری‎هایی از جانب عزیزان مسیحی برای نامگذاری میدانگاهی در کنار آرامستان دولاب صورت گرفته است و این همراهی و همزیستی و در کنار هم بودن نشان‎گر همبستگی سیاسی و اجتماعی است.

فخاری همچنین با اشاره به همکاری و همراهی ارامنه اصفهان در میدانگاه جلفا، گفت: این موضوع نشانگر همزیستی است و معتقدم که می‎توان با حمایت و همراهی جامعه ارامنه این همزیستی را در منطقه ۱۴ هم ایجاد کرد.

الهام فخاری ادامه داد: ارامنه دارای نهادهای فرهنگی غنی هستند و خود جامعه ارامنه می‌تواند این مشارکت و همزیستی را بدون هیچ مشکلی برپا کند.

کامبیز مصطفی‌پور، شهردار منطقه ۱۴ تهران نیز از مسدود شدن خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب و تبدیل آن به یک پیاده راه خبر داد.

کد خبر 580801

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار