ذخیره آبی سدهای استان اصفهان وضعیت خوبی ندارد و در حال حاضر ذخیره سد زاینده‌رود ۱۸۴ میلیون مترمکعب است.

کم آبی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، احسان اله امینی، مدیر دفتر تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: در حال حاضر ذخیره سد زاینده رود ۱۸۴ میلیون مترمکعب است، در حالیکه ذخیره سد در مدت مشابه سال گذشته ۳۰۹ میلیون متر مکعب بود. میانگین بلندمدت حجم سد زاینده رود ۷۳۵ میلیون مترمکعب بوده است که ذخیره آن نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۷۵ درصد کاهش دارد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه ذخیره آبی سدهای استان از جمله سد زاینده رود وضعیت خوبی ندارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه گنجایش مخزن سد زاینده رود بیش از یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب است، در حال حاضر تنها ۱۴ درصد این سد آب دارد. سد گلپایگان در حالی ۵.۳ میلیون مترمکعب ذخیره آب دارد که سال گذشته ذخیره این سد ۱۵.۴ میلیون مترمکعب بود که نسبت به پارسال ۶۶ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۶۵ درصد کاهش ذخیره داشته است.

امینی با بیان اینکه در حال حاضر ذخیره سد قره قاچ سمیرم ۱۷ میلیون مترمکعب است، افزود: سال گذشته ذخیره این سد ۱۶.۵ میلیون مترمکعب بود که نسبت به سال گذشته ۳ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۴۳ درصد افزایش ذخیره داشته است. همچنین در حال حاضر ذخیره آبی سد حنا ۱۱.۴ میلیون مکعب است که نسبت به سال گذشته ذخیره این سد ۷۱ درصد افزایش، اما نسبت به متوسط بلندمدت ۲۶ درصد کاهش داشته است.

وی، به ذخیره ۲.۵ میلیون مترمکعبی سد خمیران تیران و کرون اشاره کرد و افزود: حجم این سد در سال گذشته ۲ میلیون مترمکعب بود، بنابراین ذخیره این سد نسبت به پارسال ۲۸ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۱۵ درصد افزایش ذخیره داشته است.

کد خبر 581061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار