بر اساس آمارهای موجود در فاصله ۲۳ دی تا ۲ بهمن ترددهای جاده‌ای بین استانی ۷ درصد افزایش را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته تجربه کرده‌ است و در این میان شهروندان یکی از استان‌ها بیشترین تردد را در میان استان‌های شمالی و هرمزگان داشته‌اند.

سفر به شمال

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، جدیدترین آمار رسمی منتشرشده از سوی مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور نشان می‌دهد متوسط تردد روزانه بین استانی از ۲۳ دی تا دوم بهمن امسال یک میلیون و ۵۶۹ هزار و ۶۳۲ وسیله نقلیه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ درصد افزایش را تجربه کرده و ترددهای بین استانی سوم بهمن امسال افزایش ۹ درصدی نسبت به بازه سه‌شنبه ۹ تا پنج‌شنبه ۱۸ دی‌ماه داشته است.

البته در توضیح این گزارش آمده است که بازه ۱۰ روزه سه‌شنبه ۹ دی تا پنج‌شنبه ۱۸ دی از نظر زمانی و ترتیب روزها معادل بازه ۱۰ روزه مورد بررسی بوده و به همین دلیل برای بررسی تغییرات تردد به عنوان زمان مشابه نزدیک به بازه مورد بررسی انتخاب شده است.

البته گزارش‌های این مرکز نشان می‌دهد در پی کاهش محدودیت‌ها و افزایش ترددهای بین استانی از ۲۳ دی تا ۲ بهمن امسال، تردد وسایل نقلیه سبک ۱۲ درصد و تردد وسایل نقلیه سنگین ۹ درصد افزایش را نسبت به بازه ۹ تا ۱۸ دی سال جاری تجربه کرده است.

نکته جالب اینکه بر خلاف ماه‌های گذشته و روال عادی سال‌های اخیر که تردد بین استانی در استان‌های شمالی افزایش بیشتری داشت و این مناطق صدرنشین مسافرت‌های مردم بودند در مدت‌زمان مورد مطالعه شاهد کاهش ۲۰ درصدی در مازندران، کاهش ۱۶ درصدی در گلستان و کاهش ۹ درصدی در گیلان نسبت به همین مدت زمانی در سال گذشته بوده‌ایم و بیشترین کاهش به دلیل وجود محدودیت‌های تردد بین استانی در این مناطق اتفاق افتاده‌اند.

از سوی دیگر تغییرات ترددهای بین استانی در مدت‌زمان مورد مطالعه نشان می‌دهد در ۱۰ روز گذشته استان‌های اردبیل با ۲۶ درصد، آذربایجان شرقی با ۲۵ درصد و هرمزگان با ۲۳ درصد بیشترین افزایش را در این زمینه نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته داشته‌اند. به نظر می‌رسد افزایش تردد در استان‌های شمال غربی نسبت به سال گذشته عمدتا به دلیل شرایط آب و هوایی سال قبل و افزایش تردد به استان هرمزگان به علت افزایش تقاضای سفر به سواحل خلیج فارس پس از کاهش محدودیت‌ها بوده است.

البته تردد بین استانی وسایل نقلیه مختلف در همین بازه زمانی (یعنی ۲۳ دی تا ۲ بهمن) نسبت به بازه ۹ تا ۱۸ دی سال جاری نشان از بیشترین میزان افزایش در استان‌های قم با ۲۵ درصد، خراسان رضوی با ۲۵ درصد و تهران و البرز با ۲۴ درصد دارد و استان‌های کردستان با ۳ درصد، آذربایجان غربی با ۲ درصد و خوزستان با یک درصد بیشترین کاهش را در این زمینه و بازه زمانی مورد نظر تجربه کرده‌اند.

در ۱۰ روزه مورد مطالعه و بررسی مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور حدود ۸ میلیون و ۴۹۷ هزار پلاک یکتا (هر پلاک یکبار در نظر گرفته شده باشد) مشاهده شده که با افزایش ۱۸ درصدی تعداد پلاک‌های مشاهده شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و افزایش ۵ درصدی نسبت به ۱۰ روز مشابه قبل مواجه شده است.

صدرنشینی خودروهای پلاک‌های تهران در استان‌های پرتردد

همچنین آمارهای رسمی نشان می‌دهد وسایل نقلیه با مبدا پلاک تهران و البرز بیشتر در استان‌های قم، مرکزی، اصفهان، قزوین و مازندران مشاهده شده‌اند. 

به عنوان مثال بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در استان مازندران مربوط به استان‌های تهران و البرز، گلستان، خراسان رضوی، گیلان و اصفهان بوده‌اند. بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در استان گیلان مربوط به استان‌های تهران و البرز، قزوین، مازندران، اردبیل و آذربایجان شرقی بوده‌اند و بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در هرمزگان نیز به ترتیب مربوط به استان‌های فارس، کرمان، تهران، البرز، اصفهان و خراسان رضوی بوده‌اند.
 

کد خبر 580899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار