واردات بی رویه قطعات بی کیفیت برای همه تولیدکنندگان و قطعه سازان مشکل جدی است. درحال حاضر شرایط تولید هم بسیار دشوار شده اما یقین دارم اوضاع بر این احوال نخواهد بود و انشالله مشکلات مرتفع شوند و تولید قطعات خودرو در کشور ونق خوبی پیدا کند.

پونکی - کراپ‌شده

جوش آوردن خودرو یا خرابی متداول در گیربکس های اتوماتیک زمانی رخ میدهد که مبدل های حرارتی از کیفیت مناسب تولید برخوردار نباشند.  به رغم بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی قیمت محصولاتش رشد چندانی نداشته است . باید منتظر تحمیل هزینه های گزاف تعمیر به دلیل افزایش حرارت باشید.  باتوجه به معضلات عدیده صنعت خودرو و قطعه سازی که به واسطه تحریمها به وجود آمد، کیفیت بسیاری از قطعات در بازار به گفته فروشندگان و مشتریان روند نزولی را تجربه کرد.  اما در این میان تولیدکنندگانی وجود داشتند که نه تنها افت کیفیت در محصولاتشان دیده نشده، بلکه قیمت قطعات آنان نیز افزایش قیمت چندانی نداشت  .

شرکت «کوشش رادیاتور» یکی از همان تولیدکنندگان است . فرصتی پیش آمد تا با آقای مهدی پونکی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت «کوشش رادیاتور» به گفت وگو در مورد محصولات و ارزیابی بازار لوازم یدکی نشستیم که آن را در زیر از نظر می گذرانیم .

درمورد شرکت کوشش رادیاتور و محصولات آن توضیح دهید؟

شرکت کوشش رادیاتور تولیدکننده انواع مبدلهای حرارتی، رادیاتور، بخاری و کندانسور خودروهای سواری، نیمه سنگین و سنگین، راهسازی و صنعتی، آلومینیومی، مسی، برنجی و فولادی است. کلیه فعالیتهای طراحی، ساخت و تست های آزمایشگاهی رادیاتور در شرکت انجام می شود. لازم به ذکر است این شرکت مجهز به امکانات آزمایشگاهی مدرن است، به عنوان مثال میتوان به تونل باد موجود در شرکت که در خاورمیانه بینظیر است، اشاره کرد .

در معرفی تبلیغات شرکت خود به عنوان«80 سال صنعت خانوادگی» اشاره کردید. منظور از این صنعت خانوادگی که به 80سالگی خود رسیده است، چیست؟

 حرفه و صنعت رادیاتورسازی و تعمیرات توسط پدرم، مرحوم حاج آقا محمدحسین پونکی در سال 1317 آغاز شد. از آنجاکه خود من علاقه فراوانی به کار و حرفه پدر داشتم، از همان دوران کودکی وارد این صنعت شدم. پس از چند سال فعالیت در رادیاتورسازی ابتدا در تابستان 1343 برند و کارگاه کوشش رادیاتور را ایجاد کردم و دراواخر دهه60 شرکت تولیدی کوشش  رادیاتور را تاسیس کردم . هم اکنون نیز فرزندانم پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی مرتبط با فعالیتهای شرکت، در این صنعت مشغول به کار هستند. در اصل تجربه این شرکت، با پشتوانه سه نسل در خانواده پونکی از سال 1317 تا 1397 به هشتادسالگی خود رسیده است .

طبق تحقیقات میدانی ما، محصولات شرکت شما در بازار بیشترین فراوانی و فروش را دارد . دلیل آن چیست؟

فعالیت این شرکت براساس رضایت مشتری بنا شده است . اولین درسی که از مرحوم پدرم آموختم، در همین رابطه بود . در نظر داشته باشید در آن زمان بحث های جدید مشتری مداری باب نشده بود، ایشان این مطلب را بیان می کردند مشتری درخت جواهر است و باید آنطور که شایسته یک مشتری است، با او برخورد شود. همین امر سرلوحه تمام فعالیت از ابتدای کار بود.  توجه به کیفیت محصولات تولیدی، قیمت مناسب محصولات، توجه به بسته بندی و شبکه توزیع گسترده در سراسر کشور و همچنین تنوع محصولات را می توان رمز موفقیت این شرکت در بازار دانست . وجود همکاران متخصص و مشارکت گروهی، بهره مندی از ماشین آلات اتوماتیک و به روز، وجود امکانات آزمایشگاهی مدرن، استفاده از مواد اولیه مرغوب و استاندارد ازجمله دلایل دیگری برای نیل به این موفقیت هستند. برای اثبات این مدعا می توانم به لوحها و تندیس های ملی که در این زمینه دریافت کرده ایم، اشاره کنم.  این شرکت مفتخر به اخذ عناوین و دریافت تندیس هایی چون واحد برگزیده رضایتمندی مشتری ملی، واحد نمونه توزیع و پخش ملی، واحد نمونه رعایت حقوق مصرف کننده ملی در سالهای متمادی شده است .

آیا تنوع محصولاتی که شما در سبد محصولات شرکت ایجاده کرده اید، اثربخش بوده است؟

قطعا تنوع محصولات تولیدی این شرکت باعث شده است بسیاری از مشتریهای داخلی و خارجی تمایل به همکاری با ما داشته باشند. ضمن اینکه مصمم هستیم با افزایش تنوع محصولات خود علاوه بر حفظ کیفیت و کاهش قیمت محصولات در بازار، نسبت به رفع تقاضای هموطنان گرامی گام های موثرتری برداریم .

نظر شما در مورد محصولات مشابه وارداتی چیست؟ آیا باوجود تولیدکننده های داخلی نیاز به واردات است؟

در سالهای گذشته یعنی حدود بیست سال پیش، رادیاتور بسیاری از خودروهای موجود در کشور، از کشورهای خارجی با قیمتهای بسیار بالا وارد می شد و در اختیار مصرف کننده قرار می گرفت .

شرکت کوشش رادیاتور به عنوان اولین شرکت رادیاتورساز خصوصی درچند دهه گذشته با در نظر گرفتن طراحی جدید و استفاده از تکنولوژی بریزینگ آلومینیوم که به تایید شرکتهای خودروسازی معتبر بین المللی نیز رسید، ضمن افزایش کیفیت محصول و افزایش بهره وری، قیمت رادیاتور را به شکل قابل توجهی کاهش و در اختیار مشتریان قرار داده است. این امر موجب شد سالها از واردات بی رویه رادیاتور خارجی به کشور و همچنین از خروج سالانه ارز به مقدار چشمگیری جـــــلوگیری شود .

اما به رغم پتانسیل تولید رادیاتور به قدر کفایت در کشور درحال حاضر ورود محصولات بی کیفیت خارجی علاوه بر وارد کردن ضربه بر پیکر اقتصادی و اتلاف سرمایه کشور، باعث می شود بستر کار برای جوانان ایرانی کم شده و در این میان صرفا به پیشرفت شرکت های خارجی کمک کرده باشیم. این در حالی است که شرایط می تواند به گونه ای باشد تا ضمن جلوگیری از خروج ارز، موجب سرمایه گذاری بیشتر در کشور شده و رشد و اعتلای وضعیت تولید برای کلیه شرکت های تولیدی داخلی فراهم شود .

چه عواملی سبب شد چند سال متوالی گواهینامه استانی و ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان را دریافت کنید؟

توجه به کیفیت محصولات تولیدی، تنوع و قیمت مناسب محصولات، انجام و تعهد به کلمه گارانتی به معنی واقعی کلمه و تکریم و احترام به مشتریان و نیازهای ایشان باعث شده اند موفقیت شامل حال این شرکت تولیدی شود .

شرکت شما از معدود شرکت های صنعتی است که موفق به دریافت گواهینامه صنعت سبز شده، در خصوص این مورد توضیح دهید .

صنایع سبز، به صنایعی گفته می شود که در تولیدات خود روش های سازگار با محیط زیست را به کار می گیرند یا محصولات سازگار با محیط زیست تولید می کنند.  این شرکت نخستین شرکت دریافت کننده تندیس ملی صنعت سبز در صنعت تولید رادیاتور خودرو در کشور است.

یکی از اهداف کلان شرکت کوشش رادیاتور همزمان با توسعه تولید و ظرفیت ها، افزایش تنوع و کیفیت محصولات و بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت بوده است.  ازجمله اقدامات موثر این شرکت در راستای حفظ محیط زیست، استفاده از تکنولوژی مدرن و تولید پاک، کاهش مستمر آلاینده ها، کاهش مصرف منابع انرژی و آب،کاهش ضایعات و تفکیک و باز یافت آنها، نگهداری و توسعه فضایسبز، ارتقای سطح آگاهیها و توانمندی های کارکنان و همچنین همکاری و تعامل با سازمان های مربوطه است .

شرکت شما چه استانداردها و عناوینی را  کسب کرده تا پیشرو باشد؟

ازجمله عناوینی که شرکت تولیدی کوشش رادیاتور توانسته است برای اولین بار در سطح کشور در صنعت رادیاتور خودرو کسب کند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛ نخستین شرکت دریافت کننده تندیس ملی صنعت سبز در صنعت تولید رادیاتورخودرو در کشور، اولیـن شرکت دریافت کننده استاندارد ملی اجباری 3224-ISIRI در صنعت تولید انواع رادیاتور آلومینیومی خودرو در ایران ، نخستین دارنده گـواهینامه 16949:2016IATF  )استاندارد بین المللی سیستم مدیریت کیفیت تخصصی قطعات خودرو( در کشور از موسســـه (TÜV NORD) توف نورد آلمان ، اولیـن شرکـــــت دریافـــــت کننـده استــــاندارد 17025ISIRI-ISO/IEC(مدیریت کیفیت آزمایشگاهی)در صنعت رادیاتور خودرو در ایران ،دارنده  نخستین آزمایشگاه مرجع صلاحیت در زمینه انجام آزمونهای انواع رادیاتور خودرو (آلومینیومی، مسی و برنجی) از موسسه استاندارد ملی ایران از سال 1385 تاکنون در کشور .

درراستای توسعه شرکت چه استانداردها و موفقیتهای دیگری را به دست آورید؟

شرکت تولیدی کوشش رادیاتور با تحقق اهداف زیست محیطی و مسئولیت های اجتماعی خود طی چند دهه گذشته، موفق به ارتقای استاندارد بین المللی 14001:2015ISO (سیستم مدیریت زیست محیطی) از موسسه (TÜV NORD) توف نورد شده است . با توجه به دستیابی به اهداف کیفی محصولات خود و نیل به رضایت مشتریان، موفق به ارتقای استاندارد بین المللی 9001:2015ISO (سیستم مدیریت کیفیت)شد.

 این شرکت همچنین مفتخر به اخذ لوح و تندیس های ملی همچون واحد نمونه کارآفرینی، واحد برگزیده رضایت مندی مشتریان، واحد نمونه رعایت حقوق مصرف کنندگان، واحد نمونه ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان و همچنین واحد نمونه توزیع و پخش در سال های متمادی شده است.  شرکت تولیدی کوشش رادیاتور درجهت تلاش برای تحقق اهداف صادرات غیرنفتی به عنوان صادرکننده نمونه طی سال های متمادی انتخاب شد و توانست معرف شایسته ای برای عرضه محصولات استاندارد ایرانی در سطح بین المللی باشد .

بهترین خاطرهای که در سالهای کاری خود داشته اید، چیست؟

خاطرات کاری خوب و بد بسیار است اما نخستین تجربه ای که به یاد دارم و به عنوان اولین خاطره کاری لذت بخش می توانم بیان کنم، ساخت نخستین ماکت واقعی رادیاتور به دست خودم در سن 12سالگی بود که آن را به عنوان یادگاری نگهداری کردم و هم اکنون به پیشنهاد و لطف فرزندانم در نمایشگاه این شرکت قرار دارد .

این امر برای من در آن سن درواقع نخستین موفقیت کاری بود که و باعث ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس در من شد تا درنهایت توانستم در سن 17سالگی اولین کارگاه مستقل خودم را ایجاد کنم.

آینده قطعه سازی و لوازم یدکی را چگونه ارزیابی می کنید؟

به طورکلی واردات بی رویه قطعات بی کیفیت برای همه تولیدکنندگان و قطعه سازان مشکل جدی است. درحال حاضر شرایط تولید هم بسیار دشوار شده اما یقین دارم اوضاع بر این احوال نخواهد بود و انشالله مشکلات مرتفع شوند و تولید قطعات خــــودرو در کشور رونق خوبی پیدا کند. البته باید در نظر داشت قطعه سازی خودرو در چند سال اخیر، هم از نظر تکنولوژی و کیفیت قطعات و هم از نظر تیراژ تولید، از رشد خوبی برخوردار بوده است .

آیا برنامه ای مشخص در مورد صادرات دارید و چه اقداماتی در این مورد انجام داده اید؟

مطمئنا حوزه صادرات یکی از مهمترین فعالیت های این شرکت برای تحقق اهداف صادرات غیر نفتی است.  سالهاست در نمایشگاههای بین المللی داخلی و خارج کشور شرکت کرده ایم و درهمین راستا به عنوان صادرکننده نمونه در سالهای متمــــادی معرفی شده ایم. درحال حاضر این شرکت صادرکننده انواع محصولات رادیاتور خودرو به بیش از 30 کشور جهان در چهار قاره اروپا، آمریکا،آسیا و آفریقاست.

این موضوع باعث افتخار برای کشور عزیزمان بوده که کالای باکیفیت ایرانی در این کشورها مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده می شود .

و سخن آخر؟

بر خود لازم می دانم از همسرم، فرزندانم و تمام همکاران دلسوزم که من را در این مسیر یاری کرده اند، صمیمانه قدردانی و تشکر کنم.

کد خبر 580483

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار