رئیس جمهوری ونزوئلا خروج رئیس جمهوری پیشین آمریکا را از کاخ سفید پیروزی برای کشورش دانست و از دولت جدید مستقر در کاخ سفید خواست سیاست‌های خود را در قبال کاراکاس تغییر دهد.

نیکلاس مادورو

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز چهارشنبه گفت، کشورش توانست در برابر سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مقاومت کرده و در برابر او پیروز شود.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، مادورو پس از برگزاری مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا در بیانیه‌ای نوشت:‌ «امروز ۲۰ ژانویه دونالد ترامپ رفت، رفت، رفت... ما او را شکست دادیم. این برای ونزوئلا یک پیروزی محسوب می‌شود. او تنها رفت. این برای ما یک پیروزی است».

رئیس جمهور ونزوئلا افزود: «مهم است که مجلس ملی به عنوان بدنه قانون‌گذاری کشور و کمیسیون سیاست خارجی آغاز روابطی جدید میان آمریکا و ونزوئلا را مورد بررسی قرار داده و ابتکارات سیاسی و قانونی متناسب را اتخاذ کند».

مادورو همچنین در پیامی تلویزیونی گفت: «از دولت آمریکا می‌خواهم از اهریمن‌سازی انقلاب بولیواری و نیکلاس مادورو دست برداشته و صفحه دروغ، اهریمن‌سازی و نفرت پراکنی علیه ونزوئلا را ببندد».

وی در ادامه گفت: «بهبود روابط به سمت رابطه‌ای بر پایه احترام، تعامل و آینده‌نگری را خواستار هستیم».

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه پیشنهادی بایدن روز سه‌شنبه در کنگره آمریکا گفت همچنان «خوان گوایدو» رئیس جمهور خودخوانده و رهبر مخالفان ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد. او همچنین گفت آمریکا باید تحریم‌های موثرتری را علیه دولت مادورو اعمال کند.

بلینکن در حالی بر سیاست‌های «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه سابق آمریکا پافشاری می‌کند که اتحادیه اروپا و گروه لیما متشکل از دوازده کشور آمریکای لاتین از به رسمیت شناختن گوایدو عقب‌نشینی کرده‌اند.

این عقب‌نشینی پس از آن رخ داد که حزب «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا موسوم به حزب «سوسیالیست متحد ونزوئلا» و احزاب متحد رئیس‌جمهور این کشور در انتخابات پارلمانی ونزوئلا موفق به کسب اکثریت کرسی‌ها شدند. با این حال گوایدو رهبر مخالفان و رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا که در صدد کاهش اعتبار این انتخابات پارلمانی بود، آن را بایکوت کرد.

کد خبر 580439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار