هفت ماه مذاکره پنهانی با دولت انگلستان و پرداخت رشوه به نخست وزیر ایران سوژه مستندی جنجالی شده که به تازگی اسناد آن منتشر شده است.

وثوق الدوله

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، مستند «نوزده نوزده» جدیدترین مستند سازمان اوج و مرکز سفیرفیلم است که به بررسی اسنادی دیده نشده از قرارداد استعماری ۱۹۱۹ می‌پردازد. 

قرارداد ۱۹۱۹ در سال ۱۲۹۸ شمسی (۱۹۱۹ میلادی) میان دولت‌های وقت انگلیس و ایران پس از ۷ ماه مذاکره پنهانی دولت انگلستان با وثوق‌الدوله و پرداخت ۴۰۰ هزار تومان رشوه بسته شد. براساس این قرارداد، تمامی امور کشوری و لشکری ایران، زیر نظر مستشاران انگلیسی و با مجوز آنان صورت می‌گرفت. اثرات این قرارداد استعماری تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت. 

محمدرضا امامقلی تهیه‌کننده مستند «نوزده نوزده» با اشاره به بازخوانی قرارداد سال ۱۹۱۹ میان ایران و انگلستان گفت: این مستند حاصل چندین ماه پژوهش عمیق و واکاوی اسناد داخلی و خارجی است. فیلمنامه این مستند براساس اسناد دست‌اول به‌دست آمده از آرشیوهای ایران و انگلستان نوشته شده و برخی اسناد مورد استفاده در این فیلم برای اولین بار منتشر شده‌اند.»

مستند «نوزده نوزده» به کارگردانی مهدی صلواتچی تولید شده است و پیش از این در بخش حافظه ملی یازدهمین جشنواره فیلم عمار مورد تحسین داوران قرار گرفت. مخاطبان می‌توانند از ۲۹ دی‌ماه این اثر را در سامانه عماریار به صورت آنلاین تماشا کنند. 

کد خبر 580347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار