مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
۰ نفر

بافت تاریخی و یکپارچه شهر یزد در حالی به ثبت جهانی رسیده که وجود نماهای امروزی در دل این بافت زیبایی آن را تحت تاثیر قرار داده و جلوه‌ای نامناسب به این زیبایی بی‌حد و مرز بخشیده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، بافت تاریخی شهر یزد که قدمت آن به دوره پیش از اسلام بر می‌گردد،   گردشگران داخلی و خارجی زیادی را مجذوب شاهکار معماری خود کرده است؛ بافتی یکپارچه از خشت و گل و آجر که با طبیعت سخت و سختکوشی مردمانِ این دیار کویری خو گرفته است. با گذر از بافت تاریخی شهر یزد تا چشم کار می‌کند هویت، اصالت، شکوه و زیبایی‌ای به بلندای یک تاریخ بر وجب به وجب معماری این بافت حاکم شده که هر کدام بهره‌ای از هوش و نبوغ معماران بومی برده‌اند و شاید کمتر کسی راز و رمز ساخت آن را بداند.

اگر بلندی دیوارها یا ساخت ساباط‌ها برای ایجاد سایه بیشتر در کوچه‌ها بوده و اگر پیچ‌های کوچه‌های قدیمی برای شکست سرعت طوفان و باد در این منطقه کویری است. باریکی کوچه‌هایش هم برای آشتی کنان و خشت و گل و آجرش برای مقاومت بیشتر در گرما و سرمای این منطقه کویری بوده است.  نقش و نگارها و تزئینات خانه‌ها، بادگیرها، آب انبارها و دیگر بناهای تاریخی خود عظمتی منحصربفرد دارند که چشم گردشگران ایرانی و خارجی را می‌رباید و حسرت دیدار چندین باره این خشتی ترین شهر جهان را بر دلشان می‌گذارد.

با وجود این بافت تاریخیِ یگانه و اصیل در جهان، ساختمان‌هایی هم هستند که با نماهای غیربومی در بافت تاریخی شهر یزد جلوه‌ای ناخوشایندِ برای زیبای بی‌نهایت این بافت ایجاد کرده‌اند. انواع نماهای سنگی و سیمانی با تزئیناتی غیربومی اصالت و هویت این بافت تاریخی را خدشه‌دار و زخمی عمیق بر پیکره این بافت تاریخی وارد کرده که شاید تا سالیان سال نتوان مرحمی برای آن پیدا کرد و جدا از صدمات گسترده‌ای که به میراث کهن فرهنگی و تاریخی و صنعت گردشگری وارد می‌کند. متناسب نبودن این بناها و مصالح با بافت تاریخی در گذر زمان می‌تواند یکپارچگی بافت را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

بدون شک کسی با ساخت و ساز بناهایی با نمای غیربومی مخالف نیست. چراکه اینگونه بناها خود نشانه پیشرفت بشر در زمینه معماری است و در دنیای امروزی ساخت و ساز بناهائی به شکل مدرن امری قابل قبول و لاینفک از زندگی انسان امروزی است. ولی ساخت بناهای مدرن در بافت تاریخی یا ترمیم و مرمت ساختمان‌های قدیمی با نمای غیر سنتی و استفاده از مصالح غیر بومی نتنها همخوانی ندارد بلکه خلل وسیعی در کارایی بافت تاریخی و زیبائی شهری ایجاد کرده است.انتظار می‌رود مسئولان امر برای همسان‌سازی و تناسب چنین نماهای غیربومی با بافت تاریخی شهر اقدامات و تدابیر لازم را بیندیشند تا چهره واقعی بافت تاریخی شهر یزد که لقب میراث جهانی را چند سالی است به دنبال دارد؛ بیش از پیش نمایان باشد.

کد خبر 579855

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha