بازار آپارتمان‌های بزرگ در پایتخت هر چند مشتریان خاص خود را دارد اما با یک تغییر مواجه است.

مسكن هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، املاک بزرگ در بازار خرید و فروش ملک پایتخت همیشه مشتریان خاص خود را داشته است. بازاری که حتی جانمایی آن هم متفاوت از ساخت آپارتمان‌های با مساحت متعارف است. نتیجه تحقیقات میدانی از وضعیت بازار املاک بالای ۱۵۰ مترمربع نشان می‌دهد رفتار خریداران و متقاضیان خاص این واحدها هم تغییر کرده است.

آن طور که برخی واسطه‌های ملکی در برخی مناطق دارای این واحدها می‌گویند، در دورانی که بازار مسکن دوران جهشی را طی کرد، جنس تقاضای همیشگی برای این واحدها تغییر کرد به این ترتیب که برخی متقاضیان برای واحدهای بزرگ، عمدتا دو راهکار جایگزین را انتخاب کردند، نخست اینکه مساحت مورد انتظار برای جست‌وجوی ملک مد نظر خود را کاهش می‌دهند و دومین راهکار جایگزین اینکه منطقه مدنظر را تغییر می‌دهند. در حال حاضر نتیجه بررسی برخی از فایل‌های خرید و فروش ملک در برخی بنگاه‌های معاملات ملکی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی با مساحت بیش از ۱۵۰ مترمربع غالبا در مناطق شمالی و مناطق غربی شهر تهران وجود دارد.

در این بین فراوانی این واحدها در مناطق شمالی بیش از سایر نقاط پایتخت است. نکته قابل توجه اینکه، در مناطق شرقی نسبتا آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ کمتر از مناطق غربی و شمالی وجود دارد. در برخی مناطق واقع در مرز نیمه شمالی و جنوبی پایتخت نیز به واسطه بافت نسبتا قدیمی که دارند این واحدها به‌عنوان فایل فروش پیشنهاد می‌شوند. برخی واسطه‌های ملکی معتقدند، به دلیل جهش قیمتی مسکن از نیمه سال ۹۶ تقاضا از سوی برخی سازندگان هم برای ساخت این واحدها «نسبتا» کمتر شده و در جهت ساخت ملک متناسب با بودجه خانوار متمایل شدند. آنچه که نتیجه تحقیقات میدانی از بنگاه‌های معاملات ملکی نشان داد این است که واحدهای مسکونی بزرگ‌متراژ در مناطق شمالی نیز بیشتر در مناطق یک، دو و سه و در مناطق غربی بیشتر در مناطق ۴ و ۵ از سوی مالکان این واحدها برای فروش و عرضه در بازار پیشنهاد شده است.

کد خبر 579800

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha