اعلام زودهنگام تعرفه جدید، کاهش سهمیه‌ها و تخصیص نامتوازن آرد از عمده دلایل ایجاد صف‌های طولانی نان در مرکز سیستان و بلوچستان است.

نان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، با توجه به افزایش صف‌های دریافت نان در سطح شهرستان زاهدان و وجود برخی نارضایتی‌ها در این باره، دادیار حقوق عامه دادستانی مرکز سیستان و بلوچستان به همراه نمایندگان ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با حضور در محل اتحادیه آرد و نان زاهدان ضمن دیدار با رئیس اتحادیه، دلایل وجود صف‌های نان را جویا شدند.

رئیس اتحادیه آرد و نان زاهدان در این زمینه اظهار کرد: یکی از عمده دلایل ایجاد صف‌های طویل نانوایی‌ها در زاهدان، ابلاغیه دولت مبنی بر افزایش قیمت آرد در آینده است. همین امر موجب افزایش چند برابری قیمت آرد شد به نحوی که نانوایی‌ها دیگر توان خرید آرد آزاد را نداشتند و در نتیجه شیفت‌های کاری پخت آنها کاهش چشمگیری داشت.

خدابخشی افزود: تخصیص نیافتن مناسب سهمیه آرد نیز یکی دیگر از این عوامل است. به نحوی که در زمان تقسیم سهمیه آرد شهرستان‌های استان، هیچ‌ نماینده‌ای از سوی این اتحادیه و فرمانداری در جلسه معاونت اقتصادی استانداری حضور نداشته و این امر ‌موجب تقسیم نامتوازن آرد شد و سهمیه کافی به‌کلانشهر زاهدان تخصیص پیدا نکرد.

وی ادامه داد: افزایش سهمیه آرد جهت فعالیت کامل نانوایی‌ها در شیفت‌های کاری می‌تواند در رفع این مشکل موثر باشد. بازدیدهای سرزده متعددی در این مدت از نانوایی‌ها انجام شده و در جلسات برگزار شده موارد لاز ‌به نانوایان‌ گوشزد شده اما دولت نیز برای حل معضل باید تدبیر ویژه‌ای داشته باشد.

صف نان در کنار صفوف گاز و نفت و ... پذیرفته نیست

دادیار حقوق عامه دادگاه عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: در این استان قوت غالب مردم نان است و در شأن آنها نیست که در کنار صف‌های گاز و نفت و ... در صف نان نیز بایستند و وقت‌شان اینگونه تضییع شود.

ابوالفضل احمدزاده افزود: دولت مکلف است تا ضمن تخصیص سهمیه آرد لازم برای استان، نسبت به توزیع دقیق آن نیز اهتمام جدی داشته باشد. گام نخست تهیه و توزیع آرد کافی میان نانوایی‌ها است؛ اما حلقه مفقوده در این میان نبود نظارت بعد از توزیع است که باید توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه آرد و نان و سایر دستگاه‌های نظارتی به طور دقیق انجام گیرد.

وی اضافه کرد: دادستانی نیز به عنوان مدعی‌العموم هرجا با تضییع حقوق شهروندان مواجه شود ورود کرده و با متخلفان با قاطعیت و بدون مماشات برخورد می‌کند و اگر برای این دادستانی مستند و مستدل شود که سهمیه اختصاصی آرد نانوایی‌ها به امری غیر از پخت نان و یا خدای ناکرده قاچاق اختصاص می‌یابد، شدیداً برخورد می‌شود.

نظارت بر نانوایی‌ها با توان مردمی افزایش می‌یابد

دادیار حقوق عامه دادستانی مرکز سیستان و بلوچستان تاکید کرد: با استفاده از توان رسانه‌ها، نیروهای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان و گروه‌های جهادی و مردم زاهدان قطعاً نظارت بر عملکرد نانوایی‌ها مضاعف خواهد شد تا به قید فوریت شاهد سهولت دسترسی مردم به نان باشیم.

یکی از شهروندان زاهدانی در حاشیه این بازدید گفت: واقعاً جای تعجب است که در این استان هر روز یک نیاز اساسی مردم کمیاب و بعضاً نایاب می‌شود و موضوعی که برای مردم به یک روزمرگی تبدیل شده همان ایستادن در صف‌های طولانی و دویدن دنبال تامین نیازهای اولیه است.

شهرکی ادامه داد: سیستان و بلوچستان به خودی خود محروم بود و مظلومیت نیز به آن اضافه شده و ما گمان می‌کنیم دولتی‌ها به نحوی پیش رفته‌اند که دیگر نان مردم هم به تحریم‌ها گره خورده و این سئوال مطرح می‌شود که مگر ما در در تولید گندم و آرد خودکفا نشده‌ایم؛ پس چرا برای تهیه یک قرص نان باید اینگونه در صف طولانی آن هم در این سرمای زمستان بایستیم!؟

نانی که پخت آن مقرون به صرفه نیست

یکی از نانوایان زاهدانی نیز تاکید کرد: در این نانوایی قبلاً چندین نفر مشغول به کار بودند و روزی حلال کسب می‌کردند اما با گران شدن آرد و کاهش سهمیه مجبور شدیم ضمن کم کردن نیروها، ساعت کاری پخت نانوایی را کاهش دهیم. ما در گذشته بعد از پخت سهمیه اختصاص یافته دولتی، تعدادی آرد نیز به صورت آزاد تهیه می‌کردیم و در تمام طول روز نان با کیفیت و مرغوب را تحویل مردم می‌دادیم اما پس از گران شدن آرد و کمیاب شدن آن دیگر توان خریداری آرد آزاد نداریم.

وی ادامه داد: افزایش سهمیه‌ها یکی از روش‌های موثر برای شکستن این صفوف است و در پی آن نانوایان می‌توانند در ساعات کاری بیشتری اقدام به پخت کنند و شهروندان نیز هر زمانی که بخواهند امکان تهیه نان که قوت اصلی این مردم است را خواهند داشت. البته باید به طور دقیق نظارت لازم در اختصاص سهمیه به هر نانوایی نیز صورت بگیرد و به نحوی نباشد که یک نانوایی چندین برابر سایرین سهمیه آرد دولتی دریافت کند و در حق دیگران ظلم شود.

کد خبر 579764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار