عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: اوضاع بیماری در کشور ثابت و پایدار نیست و با وضعیت شکننده‌ای مواجه‌ایم. در عین حال با یک شیب بسیار آهسته تعداد بیماران در حال افزایش است.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمید عمادی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن هشدار درباره برخی بازگشایی‌های عجولانه گفت: به نظر من هنوز زود است که این بازگشایی‌ها اتفاق بیفتد؛ چراکه باعث می‌شود دوباره شاهد افزایش موارد بیماری باشیم.

وی با اشاره به اعلام آموزش و پرورش مبنی بر حضور دانش‌آموزان پایه اول و دوم در مدارس افزود: بازگشایی تالارها و دادن اجازه فعالیت به برخی مراکز تجمعی، مجددا زمینه را برای افزایش موارد بیماری فراهم می‌کند. به هر حال زمانی که یک مراسم عروسی برگزار می‌شود، مگر ممکن است که افراد در تمام ساعات مراسم ماسک داشته باشند. به هر حال دور یک میز می‌نشینند، می‌خواهند شام بخورند، میوه یا شیرینی بخورند و در این شرایط ماسکشان را برمی‌دارند. همین موضوع می‌تواند به بیماری منجر شود.

عمادی با بیان این‌که چنین بازگشایی‌های زودهنگامی به معنای سهل‌انگاری و عادی‌انگاری است ادامه داد: این اقدامات می‌تواند منجر به موج دیگری از بیماری شود. باید توجه کرد که کووید۱۹ تعارف ندارد. به هر حال این‌که بخواهیم تالارهای عروسی، باشگاه‌های ورزشی و... را باز کنیم، آسیب‌زاست و منجر به افزایش موارد ابتلا به کرونا می‌شوند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: به نظر می‌رسد کمی زود اقدام به بازگشایی‌ها شد. در حالی این اتفاق می‌افتد که همه تاکید می‌کنند که هنوز اوضاع بیماری در کشور ثابت و پایدار نبوده و با وضعیت شکننده‌ای مواجه‌ایم. با یک شیب بسیار آهسته بیماران دارند افزایش پیدا می‌کنند.

عمادی گفت: در حال حاضر شاهدیم که با شیب بسیار ملایمی موارد بیماری مقداری در حال افزایش است. البته نمی‌خواهم نگرانی ایجاد شود اما متاسفانه به تدریج مقداری موارد بیماری در حال افزایش است. از طرفی برخی از مردم هم رعایت نمی‌کنند. البته می‌دانیم که مردم هم خسته شدند و مردم، اصناف و کسبه هم می‌خواهند زندگی‌شان را بگذرانند، اما به هر حال باید توجه کرد که با بازگشایی‌های زودهنگام احتمال افزایش موارد بیماری اجتناب‌ناپذیر است.

وی درباره وضعیت شیوع و شدت کرونای جهش‌یافته که در انگلیس دچار جهش شد روی کودکان و سنین پایین توضیح داد: طبق بررسی‌هایی که انجام شده، کرونای جهش‌یافته کودکان و افراد در سنین پایین‌تر را بیش از کرونای معمول درگیر می‌کند.

عمادی در زمینه تاثیر واکسن روی کودکان نیز گفت: از آنجایی که تاکنون در کرونا، گرفتاری اطفال زیاد و وضعیت ابتلایشان جدی نبوده است، فعلا تمام برنامه‌های واکسیناسیون روی افراد بالای ۱۸ سال است. زیرا معمولا کرونا در افراد زیر ۱۸ سال در حد یک سرماخوردگی است. درنتیجه تاکنون برنامه‌ریزی برای افراد زیر ۱۸ سال نشده است.

وی افزود: البته اگر بیماری جهشی پیدا کند و سنین پایین‌تر را بیشتر و شدیدتر درگیر کند، در آینده پوشش واکسیناسیون را بیشتر می‌کنند، اما فعلا برنامه‌های واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای ۱۸ سال است.
 

کد خبر 579734

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha