جو بایدن، رئیس جمهوری برگزیده آمریکا در اولین روز ورود به کاخ سفید ده‌ها فرمان اجرایی امضا می‌کند که لغو فوری دستور دانلد ترامپ درباره منع سفر از کشورهای مسلمان از آن جمله است.

جو بايدن با ماسك

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از ای‌پی، بایدن این فرمان‌های اجرایی را در ساعت‌های ابتدایی پس از برگزار شدن مراسم تحلیف در روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه اعلام کند. برداشتن منع سفر شهروندان از کشورهای عمدتا مسلمان و بازگشت به پیمان اقلیمی پاریس دو مورد از این دستورهای اجرایی است. هر دو مورد در دوران ریاست جمهوری ترامپ اجرا و بسیار جنجالی شده بود.

بایدن در یک دستور دیگر زدن ماسک را در تمام ساختمان‌های دولتی آمریکا و سفرهای بین ایالتی برای جلوگیری از گسترش فراگیری ویروس کرونا اجباری اعلام کند. این دستورها به تصویب کنگره نیاز ندارند و بلادرنگ اجرایی می‌شوند اما دادن حق شهروندی به میلیون‌ها مهاجر بدون مدرک و طرح حمایت ۱.۹ تریلیون دلاری کرونا باید به تصویب کنگره برسد.

دولت ترامپ چهار سال پیش در نخستین روزهای قدرت گرفتن دستور توقف صدور ویزا را برای شهروندان شش کشور مسلمان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی و سودان صادر کرده بود. این دستور باعث شد صدها مسافر از جمله ایرانی‌ها در مسیر رسیدن به آمریکا یا حتی در فرودگاه‌های ایالات متحده بازگردانده شوند.

مجلس نمایندگان آمریکا همان زمان کوشید فرمان اجرایی ترامپ را بی‌اثر کند اما سنا مصوبه مجلس نمایندگان به ریاست نانسی پلوسی را تایید نکرد. ترامپ بعدها نام سودان را از این فهرست حذف و کره شمالی و چاد را به آن اضافه کرد.

کد خبر 579669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار