سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به بیانیه سه کشور اروپایی ابراز امیدواری کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با پرهیز از ذکر جزئیات غیر ضروری در گزارش‌های خود از بروز زمینه‌های سوء تفاهم جلوگیری کند.

سازمان انرژي اتمي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، در پی انتشار بیانیه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس و ابراز نگرانی از تولید اورانیوم فلزی در ایران، سازمان انرژی اتمی ایران در یک بیانیه پاسخ این کشورها را داد. در این بیانیه آمده است:

«موضوع کارخانه تولید اورانیوم فلزی مندرج در ماده ۴ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران که مجلس محترم شورای اسلامی سازمان انرژی اتمی را نسبت به آن موظف نموده است و موضوع تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران دو موضوع کاملاً متفاوت است.

این سازمان هنوز اطلاعات پرسشنامه طراحی کارخانه اورانیوم فلزی موضوع ماده ۴ قانون بین‌المللی انرژی اتمی را به آژانس ارائه نکرده است که البته پس از انجام تمهیدات لازم و در زمان مقتضی و مهلت تعیین‌شده در قانون این اقدام انجام خواهد شد.

برنامه تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) همانطور که در گزارش اخیر آژانس نیز آمده است نخستین بار بیش از دو سال پیش به آژانس ارائه و در طول این مدت در چند مرحله اطلاعات تکمیلی و نهایتاً اطلاعات پرسشنامه طراحی (DIQ) به آژانس ارسال شده است.

یادآوری می‌کند در اوایل دهه ۸۰ طی گزارشی که آن زمان به آژانس ارائه شد تحقیق و توسعه در رابطه با تولید اورانیوم فلزی برای مصارف صلح‌آمیز و متعارف در حد مقدماتی به میزان اندک با موفقیّت انجام شده بود.

توضیح اینکه در فرآیند تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) اورانیوم فلزی یک محصول میانی است که در فرآیند تولید بدون توقف در این مرحله، بلافاصله سوخت پیشرفته (سیلیساید) تولید می‌شود.

امید است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با پرهیز از ذکر جزئیات غیر ضروری در گزارش‌های خود از بروز زمینه‌های سوء تفاهم جلوگیری کند.»

کد خبر 579621

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار