کار مرمت قلعه کریشکی واقع در بیرم لارستان در جنوب استان فارس آغاز شده است.

قلعه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس گفت: مرمت این قلعه با تعمیر سقف اتاق‌ها، بازسازی دیوارهای بیرونی قلعه، ضلع جنوبی و غربی آن با مبلغ یک میلیارد ریال از طرف خانواده اهدا کننده این بنا در حال انجام است.

مصیب امیری درباره اهمیت این قلعه عنوان کرد: قلعه کریشکی یکی از آثار تاریخی روستای کریشکی که در سال ۱۲۶۰ هجری شمسی در دوره قاجار ساخته شده است. این اثر تاریخی که حدود یک هزار مترمربع مساحت و ۱۲۰۰ مترمربع زیربنا دارد، از سوی خانواده دلیر به این اداره کل اهدا شد.

وی افزود: ۲۲ اتاق، چهاربرج دیده‌بانی هریک به ارتفاع حدود ۱۲متر و با حصاری به ارتفاع ۸ متر به دست حاج علی مسیح که رئیس طایفه نعمه‌جات بوده باهدف مقابله با حمله و تاراج اشرار و غارتگران از کیان قوم و طایفه خود بنا نهاده شده است.

از حاج علی مسیح دو قلعه دیگر نیز بازمانده است که یکی در شهر لار و دیگری در حاج حسون بیرم لارستان قرار دارد.

این قلعه پیش از این در سال ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ و ۱۳۹۰ نیز مرمت شده بود. تا نیم قرن اخیر بسیاری از روستاهای استان فارس و کشور درون قلعه‌ها محصور بود اما با گسترش روستاها اغلب این قلعه‌ها که به "قلعه دهکده" معروف بود به دلیل استفاده از مصالح سست خشتی در آن، از بین رفته و به ویرانه‌هایی تبدیل شده که اغلب در کنار روستاها قابل مشاهده است.

قلعه کریشکی لارستان، نمونه شاخصی از این نوع قلعه‌ها به شمار می‌رود با این تفاوت که با وجود گذشت بیش از یک سده از زمان ساخت آن، به دلیل مراقبت‌های مالک و اهالی روستای کریشکی، کاملا سالم و پابرجا باقی مانده است.

شهرستان لارستان به مرکزیت شهر لار و با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری شیراز واقع شده است.

کد خبر 579556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار