رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تاثیر فشار ناشی از تحریم‌ها به ویژه تشدید انتظارها در افزایش قیمت ارز نوشت: انتظار می‌رود با فروکش کردن انتظارها نرخ ارز هم سمت تعادل برود.

همتی

به گزارش همشهری آنلاین، عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام چنین نوشت: این روزها درباره روند کاهشی نرخ ارز بر اساس دیدگاه‌های سیاسی، تحلیل‌های مختلف ارائه و قضاوت‌های خاص می‌شود.

روند نرخ ارز بر اساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد. بنابراین بر اساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد بودیم، فشار ناشی از تحریم‌ها خصوصاً تشدید انتظارات در افزایش قیمت ارز مؤثر و تعیین‌کننده بوده است. بنابراین انتظار می‌رود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند.

همانگونه که ریاست جمهوری تأکید کردند با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو، امکان مدیریت مؤثرتر در بازار ارز، در راستای اهداف کلان بانک مرکزی فراهم می‌شود. در این میان، حفظ قدرت رقابت‌پذیری اقتصاد، به همراه صیانت از ذخایر ارزی، برای بانک مرکزی اهمیت دوچندان دارد.

بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تحریم‌های دولت آمریکا را خنثی و در حد توان از سقوط بیش از حد ارزش پول ملی جلوگیری و دشمن را از رسیدن به هدف فروپاشی اقتصادی، مأیوس و ناموفق بسازد.

بانک مرکزی تمام توان خود را برای ایجاد تعادل در بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی به کار می‌گیرد. انتظارم از فعالین سیاسی این است که رقابت‌های حزبی و جناحی خود را به تلاش‌های بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصت‌های بین‌المللی برای خنثی‌سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند.

و در نهایت اینجانب هر چه را بتوانم برای منافع ملی و رفاه مردم عزیز انجام می‌دهم و در این مسیر بر اساس خوش‌آمد افراد و گروه‌های سیاسی تصمیم نمی‌گیرم.

کد خبر 579442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار