رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: تا کنون ۱۸ باغ در مناطق غیربرخوردار و دارای بافت متراکم فرسوده شهر تهران تملک و ۸ باغ دیگر نیز برای تملک شناسایی شده است تا در اختیار شهر و شهروندان قرار بگیرند.

محمد سالاري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمد سالاری در سخنان پیش از دستور خود در شصت و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن تقدیر از تلاش‌های شهرداری تهران برای حفاظت و صیانت از باغات شهر، گفت: شهرداری تهران در راستای صیانت و حفاظت از باغات ارزشمند شهر تهران، باغ حکیم واقع در خیابان بریانک، به مساحت ۴۲۰۰ متر مربع را تملک کرده است و همچنین تمهیدات لازم برای تملک زمین متعلق به وزارت نیرو به مساحت ۱.۳ هکتار نیز در حال انجام است.

سالاری افزود: اقدامات شهرداری تهران در تملک باغات ارزشمند شهر و حفاظت از آن‌ها جای تقدیر دارد. تاکنون ۱۸ باغ در مناطق کم‌برخوردار و دارای بافت متراکم فرسوده تملک و ۸ باغ دیگر نیز برای تملک شناسایی شده است که در اختیار شهر و شهروندان قرار بگیرند.

  • امکان صدور پروانه‌های اضطراری برای خانه‌های در حال فروریزش فراهم شد

محمد سالاری در بخش دیگر سخنانش با اشاره به پیگیری وضعیت خانه‌های در حال تخریب و ناامن محدوده منطقه ۱۲ شهرداری تهران، گفت: حدود ۳ ماه پیش در ادامه بازدیدهای میدانی از مناطق ۲۲گانه در راستای ایفای نقش نظارتی کمیسیون شهرسازی و معماری، با حضور در ساختمان شهرداری منطقه ۱۲ به بررسی پرونده‌های شهرسازی این منطقه در ملاقات با شهروندان منطقه پرداختم، در این میان با تعداد زیادی از شهروندان و گروه‌های جهادی مواجه شدم که نگرانی جدی بابت فروریزش خانه‌های محلات فرسوده منطقه ۱۲ به خصوص محله هرندی داشتند.

سالاری ادامه داد: موضوع را از شهردار منطقه پیگیری کردم اما متاسفانه به دلیل اینکه تنها شیوه صدور پروانه در شهر تهران و تمام شهرهای کشور، پروانه تخریب و نوسازی است، شهرداری منطقه توانایی صدور مجوز برای بهسازی و ایمن‌سازی این خانه‌ها نداشت.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه صدور پروانه تخریب و نوسازی دارای فرآیند بسیار بروکراتیک است و نیاز به استعلام‌های قابل توجهی از سازمان‌ها و نهادهای درون شهرداری و خارج از آن دارد، اظهار داشت: املاک ریزدانه و فرسوده در حال فروریزش،‌ عمدتا متعلق به اقشار فرودست و محروم جامعه است و از آنجایی که در فرآیند صدور پروانه باید نسبت به بازگشایی معابر اقدام شود، این خانه‌های ریزدانه اگر بخواهند عقب‌نشینی و اصلاحی را رعایت کنند، میزان بسیار کمی از مساحت آنان باقی خواهد ماند که دیگر امکان ساخت برای سکونت وجود ندارد.

وی تصریح کرد: متاسفانه به موجب گزارشاتی که از شهرداری منطقه ۱۲ دریافت کردم، شاهد فروریزش تعداد قابل توجهی از خانه‌های محله هرندی و برخی از محلات دیگر در منطقه ۱۲ بودیم که منجر به بی‌سرپناه شدن شهروندان شده بود وآن‌ها بلاتکلیف و سرگردان شده بودند.

سالاری با اشاره به بازدیدی که به همراه معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و مدیران کل مربوطه، مدیرکل حراست شهرداری تهران و رییس سازمان بازرسی شهر تهران به همراه شهردار منطقه ۱۲ از این خانه‌های تخریب شده و در حال فروریزش داشته است، گفت: در جریان این بازدید جلسه‌ای را  برگزار کردیم و در خصوص صدور پروانه اضطراری برای خانه‌های در حال تخریب و در آستانه فروریزش محله هرندی و بخشی از محلات مشابه تصمیم‌گیری کردیم تا دیگر نیازی به گذراندن مراحل بروکراتیک و استعلام‌های مربوطه نباشد.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در این مرحله پیش‌بینی‌های حقوقی و اخذ تعهدات لازم از شهروندان گرفته می‌شود که حقوق مکتسبه برای آنان ایجاد شود تا در فرآیند احیا، نوسازی و بازسازی و بهسازی و بازآفرینی شهری مشکلی برای شهر و شهروندان بوجود نیاید و هر زمانی که لازم بود نسبت به رعایت اصلاحی و عقب‌نشینی و طرح‌های لازم اقدامات مربوطه انجام شود.

به گفته وی، با پیگیری‌هایی که انجام شد، صورت جلسه‌ای مبنی بر صدور پروانه‌های اضطراری برای خانه‌های در حال تخریب و فروریزش منطقه ۱۲ طی چندین بند و تبصره و با امضای معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مدیرکل تدوین و ضوابط و مدیرکل حراست شهرداری تهران، رییس سازمان بازرسی شهرداری تهران و شهرداری منطقه ۱۲ و معاون معماری و شهرسازی منطقه ۱۲ تصویب شد.

عضو شورای شهر تهران افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، شاهد آغاز مقاوم‌سازی برای خانه‌های در حال تخریب در محله هرندی و سایر محلات مشابه به موجب سازوکاری که در این پروانه‌های اضطراری پیش‌بینی شده، هستیم.

سالاری در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه پیگیری‌های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نتیجه داد و ما دیگر شاهد نگرانی شهروندان نیستیم و بستری برای گروه‌های متخصص جهادی فراهم شد تا بتوانند با ظرفیت بسیار خوبی که هم به لحاظ تامین مالی و هم به لحاظ پیش بینی ارائه خدمات فنی و مهندسی دارند، نسبت به مقاوم‌سازی خانه‌های در حال تخریب محلات فرسوده شهر تهران، اقدامات لازم را انجام بدهند.

کد خبر 578487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار