چند روزی است پاسخ نمونه‌برداری بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از یک واحد مرغداری تخم‌گذار مثبت شده و مردم خراسان جنوبی از انتقال بیماری بین انسان و پرندگان هراسانند. در این روزها علاوه بر مبارزه با بیماری، بحث منشاء این بیماری که پس از چند سال به این استان رسیده خبرساز شده است.

آنفلوآنزای فوق‌حاد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، کارشناسان دامپزشکی، منشاء این بیماری را وجود پساب تصفیه‌خانه بیرجند دانستند که توسط پرندگان آزاد پرواز از جمله کبوتر و سایر پرندگان منتشر شده است. این امر در فضای مجازی تنش‌هایی را ایجاد کرده که پاسخ مسئولان را در ادامه می‌بینید.

پساب با واحدهای درگیر با آنفلوآنزای پرندگان فاصله دارد

احمد قندهاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به فرایند تصفیه فاضلاب  گفت: دستگاه‌های مختلفی درگیر فرایند تصفیه فاضلاب هستند؛ آب و فاضلاب استان مسئول جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب است و محیط‌زیست مسئول کنترل کیفیت پساب تولیدی. نهایتا این محصول در اختیار آب منطقه‌ای قرار می‌گیرد، آنچه تحویل آب منتطقه‌ای می‌شود طبق پایش‌های مکرر و روزانه از کیفیت مناسب برخوردار است. طبق اظهارنظر مسئولان دامپزشکی بازدیدی از محل رهاسازی فاضلاب داشتیم، حداقل در فاصله ۵ تا ۶ کیلومتری واحد مرغداری درگیر پسابی وجود ندارد.

وی افزود: پساب از آن منطقه حدود ۹ کیلومتر با لوله منتقل و پایین‌دست رهاسازی می‌شود. یک برکه کوچک در آن منطقه مربوط به سیلاب‌های اخیر است و ربطی به پساب ندارد، هر مکانی منبع آبی روبازی باشد پرنده‌های مهاجر را به خود جذب می‌کند؛ پرندگان مهاجر از شمال به واسطه سردسیر بودن آن مناطق به ایران سفر می‌کنند و بسیاری از سدها و بندها میزبان پرندگان مهاجر هستند. پساب نیز وقتی در داخل رودخانه جریان می‌یابد میزبان این پرندگان خواهد بود. طبق گزارش‌ها و بررسی‌ها این مطلب را تایید نمی‌کنیم و امروز جلسه‌ای با مدیران مرتبط با این موضوع داریم و قرار است درباره الگوی کشت مناسب در کشاورزی به نتیجه برسیم.

استاندارد رهاسازی آب در مسیر رودخانه فصلی باید رعایت شود

حسن اکبری، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی گفت: پایش فاضلاب وظیفه محیط‌زیست بوده و اگر اشکالی ایجاد شود به دستگاه‌های ذیربط منتقل می‌شود. استاندارد رهاسازی آب در مسیر رودخانه فصلی باید رعایت شود. همواره با آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب مکاتباتی داشته‌ایم و گفته‌ایم سیستم تضفیه امروز بروز نیست و پارامترها براساس ورودی فاضلاب نوساناتی دارد. در آخرین پایشی که انجام دادیم فاضلاب استاندارد نبود و این در حالی بود که در پایش‌های قبلی استاندارد بود و این نشان دهنده این نوسانات است که باعث می‌شود که جانب احتیاط را رعایت کنیم وقتی پساب فاضلاب رهاسازی می‌شود مشکل‌ساز می‌شود مگر این‌که تصفیه‌خانه جدید راه‌اندازی شود که نوساناتی نداشته باشد. پرندگان مهاجر با تراکم کمی در تالاب‌ها موقتا استقرار پیدا می‌کنند، دلایل مستند علمی که این بیماری از پرندگان مهاجر آمده و بیماری منتقل شده باشد نداریم، اگرچه این مسئله را کاملا رد نمی‌کنیم. اگر هیچ دلیل دیگری از جمله نهاده‌ها و کود برای انتقال ویروس پیدا نشود، این موضوع نیز قابل رد کردن نیست.

معدوم کردن ۲۷ هزار مرغ در سومین واحد آلوده به آنفلوانزا

محمد اصغرزاده، مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی نیز با بیان این‌که جواب آزمایش سومین واحد مرغ تخمگذار استان واقع در شهرستان خوسف مثبت اعلام شده است، اظهار کرد: ۲۷ هزار قطعه مرغ تخمگذار به دلیل ابتلا به آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در خراسان جنوبی در حال معدوم‌سازی است. در نزدیکی این واحد مرغ تخمگذار نیز پساب شبکه فاضلاب عبور می‌کند، خوشبختانه آنفلوانزای تأیید شده در واحد مرغداری استان سویه‌ای است که تاکنون موردی از انتقال آن به انسان در کشور گزارش نشده است. در ابتدا دو واحد درگیر این بیماری در شهرستان بیرجند، شناسایی و ۴۰۰ هزار قطعه مرغ و تخم‌مرغ موجود در این واحدها روز گذشته معدوم شدند و واحد مرغداری سوم در ۲۰ کیلومتری واحدهای درگیر شده اولیه است. تمامی محصولات مرغ و تخم مرغ زیر نظر دامپزشکی استان هیچ‌گونه منعی برای مصرف ندارند و خروج محصولات مرغ و تخم‌مرغ از استان نیز هیچ‌گونه منع خروج از استان را ندارند.

ورود ۷۵۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: برای کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان ۷۵۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا، وارد خراسان جنوبی شد. این واکسن با اولویت مرغداری‌های مجاور واحد درگیر بیماری و مرغداری‌های با تراکم بالای مرغ تخمگذار و مرغ مادر توزیع می‌شود. ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن طی چند روز آینده وارد استان می‌شود و هیچ مشکلی برای تأمین واکسن آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان وجود ندارد. واکسن‌ها به مرغداری‌هایی تعلق می‌گیرد که قبل از واکسیناسیون، نسبت به انجام آزمایشات لازم درخصوص نبود بیماری آنفلوانزا مورد تأیید آزمایشگاهی قرار گرفته باشد. این تعداد واکسن در پی رخداد بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در دو واحد مرغداری شهرستان بیرجند وارد استان شده و برای سایر مرغداری‌ها قابلیت تزریق دارد. واکسیناسیون در دو نوبت انجام خواهد شد که نوبت دوم پس از طی یک ماه تکرار خواهد شد.

کد خبر 577922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار