نخست‌وزیر پیشین عراق به رای ممتنع این کشور درباره با بازگشت تحریم‌ها علیه تهران واکنش نشان داد.

العبادی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق در واکنش به رأی ممتع این کشور در جلسه رای گیری روز چهارشنبه مجمع عمومی سازمان ملل درباره به بازگشت تحریمها علیه ایران در صفحه توییتر خود نوشت: به نظر می‌رسد رای ممتنع عراق درباره وضع تحریم علیه ایران در راستای سیاست بیطرفی عراق در محوربندیها باشد اما در حمایت از مسائل عادلانه ملتها نباید بی طرف بود بلکه به منظور ایجاد صلح باید از حق دفاع کرد.

العبادی همچنین نوشت: ما تلاش می کنیم که عراق خود محور و مرکز باشد نه اینکه تابع دیگران شود. ما خواهان بیطرفی عراق در محوربندیها ‌هستیم اما همزمان خواهان حمایت از مسائل به حق ملتها هم هستیم.

در نشست کمیته اداری و مالی مجمع عمومی سازمان ملل که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، آمریکا پیشنهاداتی را برای درج در قطعنامه برنامه و بودجه این سازمان در سال مالی ۲۰۲۱ مطرح کرد.

اولین پیشنهاد آمریکا درباره اختصاص بودجه برای ایجاد یک کمیته و یک گروه کارشناسی برای تحریم ایران بود. کمیته و گروه کارشناسی مورد نظر آمریکا همان هایی است که قبل از انعقاد برجام و تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت وجود داشتند و الان دیگر وجود خارجی ندارند.

در ادامه، در مورد پیشنهادات آمریکا رأی گیری شد که با مخالفت ۱۱۰ کشور، رد شدند و تنها ۱۰ کشور از پیشنهادات آمریکا حمایت کردند و ۳۲ کشور نیز به آنها رأی ممتنع دادند. در این رای گیری برخی از کشورهای همسایه ایران همچون عراق، عمان، قطر، امارات، کویت رای ممتنع دادند و افغانستان و ترکمنستان غایب بودند.

کد خبر 577443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار