وزیر نیرو در پی سفر به بغداد اعلام کرد هزینه خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع مالی جمهوری اسلامی ایران در عراق، پرداخت می‌شود.

رضا اردکانیان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق ، هم‌زمان با اعلام این خبر از سوی وزیر نیروی ایران، وزیر برق عراق گفت ایران بخشی از طلب شش میلیارددلاری خود از عراق را دریافت می‌کند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، احمد موسی افزود: «ایران پذیرفت تا در قبال دریافت بخشی از طلب شش میلیارددلاری خود از دولت عراق، شرایط عادی صادرات گاز به این کشور را از چهارشنبه از سر بگیرد و حجم گاز صادراتی خود به عراق را به شرایط عادی بازگرداند». وزیر نیروی ایران نیز این موضوع را تأیید کرد.

وزیر نیرو در گفت‌وگو با ایرنا با موفق‌خواندن رایزنی‌هایش با مقامات عراقی در بغداد گفت که توافقات خوبی برای برداشت از منابع مالی ایران در عراق با مقامات این کشور به منظور پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع مالی موجود ایران در عراق صورت گرفته است. رضا اردکانیان روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی خوبی در خارج کشور از جمله عراق است، افزود وزارت بهداشت کشور با رعایت مجموعه ملاحظاتی که هست، درصدد خرید دوز مورد نیاز واکسن کرونا از شرکت اروپایی است و هزینه آن از محل این منابع مالی پرداخت خواهد شد.

وزیر نیرو گفت که به اتفاق مدیران ارشد وزارتخانه‌های صنعت، معدن، تجارت، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی، نفت و امور خارجه سه‌شنبه برای رایزنی با مقامات عراقی و همچنین زمینه‌سازی برای اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران به بغداد آمده است. رضا اردکانیان به دیدارها و رایزنی‌های خود با وزیران برق، تجارت و مقامات بانک مرکزی و بانک تجارت عراق و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور، اشاره کرد و افزود: «گفت‌وگوهای نزدیک و فشرده‌ای انجام شد و در پی آن تصمیمات خوبی گرفته شد. او یکی از مهم‌ترین این تصمیمات را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق با مشارکت فعال سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی دو کشور در تهران در هفته‌های پیش‌رو عنوان کرد. اردکانیان گفت که ریاست کمیسیون از طرف جمهوری اسلامی ایران بر ‌عهده وزارت نیرو و از طرف جمهوری عراق بر ‌عهده وزارت تجارت این کشور نهاده شده است.

وزیر نیروی کشورمان با اشاره به دستاورد گفت‌وگوهایش با مقامات عراقی در زمینه برق گفت که درباره پروژه‌های بازسازی صنعت برق عراق توافقات خوبی انجام شد و دو پروژه مهم در زمینه «کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع برق» و همچنین «بازسازی تجهیزات آسیب‌دیده برق» عراق نهایی شد.

وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران درباره صادرات برق و گاز به عراق و حساب‌های فی‌مابین گفت: «با وجود محدویت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، خوشبختانه وزارت برق عراق و مقامات این کشور موفق شدند بخش درخورتوجهی از مطالبات شرکت «توانیر» و بخشی از مطالبات «شرکت ملی گاز» را پرداخت کنند». اردکانیان با اشاره به ترتیبات جدید مالی ایجادشده بعد از پایان رایزنی‌هایش با مقامات عراقی افزود که با این ترتیبات جدید امیدواریم با سرعت بیشتری از منابع مالی موجود خود در عراق برای خرید کالاهای اساسی و دیگر اقلامی که نیاز است، در آینده نزدیک استفاده کنیم. او اضافه کرد که توافق خوبی در این زمینه صورت گرفته و این توافق الان در حال آماده‌شدن برای امضا است تا بتوان سرعت بیشتری به برداشت از منابع مالی موجود برای خرید کالاها و خدمات لازم داد.

وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران دیروز در دومین سفر خود به بغداد در سال ۲۰۲۰ میلادی در رأس یک هیئت عالی‌رتبه وارد بغداد شد و مورد استقبال ماجد حنتوش، همتای عراقی‌اش در وزارت برق قرار گرفت. اردکانیان به‌عنوان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق وارد بغداد شد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، در طول دیدارها و رایزنی‌ها با مقامات عراقی، وزیر نیرو و هیئت ایرانی را همراهی می‌کرد.

کد خبر 576871

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار