برخی محلات از مناطق شهر تهران در قالب بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده مشمول دریافت کمک هزینه «اجرای نمای ساختمان» هستند.

بافت فرسوده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، بافت‌های فرسوده یکی از مهم‌ترین معضلات بسیاری از شهرها محسوب می‌شود؛ دامنه فرسودگی برخی از این محله‌ها به گونه‌ای است که با وقوع یک زلزله متوسط، وقوع یک فاجعه دور از انتظار نیست. بافت‌های فرسوده نوعی بیماری در ساختار مناطق شهری محسوب می‌شوند و عوامل زیادی در آنها دخیل ‌هستند اما مدیریت شهری تهران از سال‌ها پیش برای بهبود این اوضاع، بسته‌های تشویقی تعیین کرد تا نسبت به نوسازی این بافت‌ها انگیزه و رغبت ایجاد شود.

در حال حاضر تمام امور مربوط به نوسازی بافت فرسوده از اطلاع‌رسانی تا شناسایی متقاضیان و بررسی اسناد و مدارک معرفی متقاضیان به بانک‌های عامل به سازمان نوسازی واگذار شده است و این کار از طریق دفاتر نوسازی، که در تمام محلات شهری حضور دارند، انجام می‌شود.

کسانی که قصد نوسازی ملک خود را دارند ابتدا باید به دفاتر نوسازی واقع در منطقه یا محلۀ سکونت خود مراجعه کنند و پس از تأیید فرسودگی ملک از طریق سامانه و اطمینان از قرار گرفتن ملک در بافت فرسوده به مرحلۀ تشکیل پرونده برسند. برای بسته‌های تشویقی نیز شرایطی در نظر گرفته شده که یکی از آنها کمک هزینه اجرای نمای ساختمان است.

سازمان نوسازی شهر تهران با ابلاغ دستورالعمل جدید پرداخت تسهیلات اجرای نما در بافت‌های فرسوده به مناطق ۲۲گانه، دستورالعمل جدیدی برای پرداخت کمک‌ هزینۀ اجرای نما به پروژه‌های ساختمانی واقع در بلوک‌های فرسودۀ مصوب در محلات کم‌ برخوردار شهر تهران تدوین کرده است. برای جریان‌سازی طراحی و اجرای نماهای واجد کیفیت و بسترسازی فرهنگی، تسهیلات کمک‌ هزینۀ اجرای نما برای متقاضیان پروانه‌های صادره در بافت‌های فرسودۀ شهر تهران در سه دسته قابل ‌پرداخت است.

پروژه‌های تجمیعی با حداقل ۱۰ پلاک و بیشتر (با احتساب معبر الحاقی و بن‌بست به‌منزلۀ یک پلاک) در بافت‌های فرسودۀ همۀ محلات تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال، پروژه‌های تجمیعی با حداکثر چهار طبقه روی همکف در همۀ محلات تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال و پروژه‌های نوسازی در محلات ۲۴گانۀ کم‌برخوردار و محلات کن، فرحزاد و محله‌های حصار صفوی تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال مشمول دریافت کمک‌ هزینۀ اجرای نما خواهند بود.

متقاضیانی که طرح نمای پروژۀ آن‌ها (در زمان صدور پروانه) و اصلاحات احتمالی بعدی آن (در زمان اخذ پروانۀ تغییر نقشه یا گواهی عدم خلاف) به تأیید کمیتۀ نمای منطقه رسیده است و صورت‌جلسۀ کمیتۀ نما را در سامانۀ شهرسازی بارگذاری کرده‌اند و در زمان ارسال نامۀ تأییدیۀ انطباق اجرا با طرح نمای مصوب از سوی شهرداری منطقه، گزارش مرحله‌ای مهندس ناظر (مبنی بر اتمام عملیات ساختمانی) در سامانۀ شهرسازی ثبت‌ شده است (حداکثر بازۀ زمانی ارسال نامۀ تأییدیۀ منطقه و کاربرگ ۲۰۷، سه ماه پس از تاریخ ثبت گزارش اتمام ساختمان از سوی مهندس ناظر است) و نمای اجرا شدۀ پروژۀ آن‌ها مغایرت یا تخلفی با نمای مصوب کمیتۀ نما نداشته است، از شرایط لازم برای استفاده از تسهیلات کمک‌هزینۀ اجرای نما برخوردار هستند.

متقاضیانی که شهرداری منطقه مدارک آن‌ها را از ابتدای سال ۱۳۹۸ به سازمان نوسازی شهر تهران ارسال کرده است، شامل دریافت تسهیلات جدید می‌شوند و همه متقاضیانی که شهرداری منطقه مدارک آن‌ها را تا پایان سال ۱۳۹۷ ارسال کرده باشد، مطابق دستورالعمل قبلی از تسهیلات اجرای نما بهره‌مند خواهند شد.

محلات کمتربرخوردار برای دریافت کمک‌هزینۀ اجرای نما به شرح ذیل است: 

منطقه ۲: محله فرحزاد؛ منطقه ۴: شمیران‌نو؛ منطقه۵: محله کن؛ منطقه ۱۲: محله‌های سیروس، بازار، ارگ، پامنار، امامزاده یحیی، سنگلج و هرندی؛ منطقه ۱۵: مظاهری، مطهری، اتابک، مینایی، طیب، ولیعصرو شوش؛ منطقه ۱۶: محله‌های خزانه و باغ آذری؛ منطقه ۱۷: زهتابی؛ منطقه ۱۸: محله‌های شمس‌آباد، شادآباد، یافت آباد شمالی، یافت آباد جنوبی؛ منطقه ۱۹: محله‌های نعمت‌آباد و دولتخواه جنوبی؛ منطقه ۲۰: ظهیرآباد، بهشتی، جوانمرد قصاب، عباس‌آباد، نفرآباد- هاشم آباد، علائین.

کد خبر 574943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار