سه‌شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
۰ نفر

سارا حیدری، بانوی ۱۶ ساله قاینی که در نخستین المپیاد استعدادهای برتر ایران در رشته کراس‌کانتری دوچرخه‌سواری کوهستان بر سکوی نایب‌قهرمانی ایستاد، وعده و وعید مسئولان ورزشی را در حد حرف می‌داند.

سارا حیدری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، ورزش موجب ترشح اندورفین در مغز می‌شود، استرس را کم می‌کند، به ذهن آرامش می‌دهد و به بهتر شدن خلق‌ و خوی افراد می‌انجامد. هنوز فرهنگ دوچرخه‌سواری برای بانوان علاقه‌مند به این رشته ورزشی در خراسان ‌جنوبی نهادینه نشده و شرایط تمرین دوچرخه‌سواری برای دختران ورزشکار در محیط‌های باز و جاده‌های مواصلاتی فراهم نیست.

از کودکی با دوچرخه انس گرفته و یار همیشگی‌اش بوده است، از سال ۹۷ در رشته دوچرخه‌سواری کوهستان حرفه‌ای رکاب می‌زند و وقتی خانواده‌اش به استعداد او در این رشته ورزشی پی برده‌اند، تمام‌قد کنارش مانده‌ و از حمایت‌های مالی و معنوی خود دریغ نکرده‌اند. پدرش با وجود مشغله فراوان در تمرین و مسابقه همراهش بوده تا آسوده‌خیال پا بر رکاب‌ بگذارد، با قوت پیش‌ رود و برای خراسان جنوبی مدال‌های رنگی به ارمغان بیاورد.

سارا حیدری ۱۶ ساله از قاین در نخستین المپیاد استعدادهای برتر در رشته کراس‌کانتری دوچرخه‌سواری کوهستان نقره گرفت و در دومین المپیاد استعدادهای برتر دختران در تبریز هم دوم شد. وی در پی درخشش و کسب مدال‌های رنگی المپیاد نخبه‌های ورزشی دو بار به اردوی تیم ملی دعوت شده و امسال فدراسیون دوچرخه‌سواری او را به مرحله دوم اردوی تیم ملی فراخوانده که به دلیل شیوع ویروس لغو شده است.

بانوی نایب‌قهرمان کراس‌کانتری دوچرخه‌ کوهستان کشور از نبود امکانات دوچرخه‌سواری شهرستان قاینات برای تمرین این رشته ورزشی گلایه‌مند است و می‌گوید محدودیت‌های دوچرخه‌سواری بانوان در فضاهای باز او را به تمرین در پیست موتورسواری قاین حواله داده‌ که آن را هم کرونا به تعطیلی کشانده است. حمایت از بانوان دوچرخه‌سوار خیلی ضعیف است، وعده و وعید مسئولان ورزشی در حد حرف است و تداوم بی‌مهری‌ متولیان ورزشی نسبت به بانوان علاقه‌مند رکاب‌زنی، انگیزه فعالیت در این رشته ورزشی را از آنان گرفته و روزبه‌روز از تعداد ورزشکاران دوچرخه‌سواری کاسته می‌شود.

تمرین دوچرخه‌سواری حرفه‌ای این روزهای کرونا و محدودیت‌های رکابزنی حیدری در خانه و روی دوچرخه ثابت انجام می‌شود و امیدوار است در دوران پساکرونا بتواند با حمایت مسئولان ورزشی و متولیان امر در مکانی استاندارد توانمندی‌های خود را به ظهور برساند.

کد خبر 574638

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی