دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا درباره آثار تحریم‌ها در ساخت واکسن گفت: اگر کارشکنی آمریکا و هم‌پیمانانش نبود، می‌توانستیم به شکل اورژانسی تعدادی واکسن وارد کنیم.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا درخصوص واکسن ایرانی کرونا، گفت: فعلا تغییرات خاصی نسبت به روزهای قبل رخ نداده است و سه شرکتی که نسبتا کارشان ادغام یافته است، برای اخذ مجوز انسانی در حال تکمیل مدارک در سازمان غذا و دارو هستند.

 جدیدترین خبرها و رویدادها را در اینستاگرام همشهری آنلاین بخوانید (کلیک کنید)

تکمیل آزمایش‌های حیوانی در ۳ واکسن ایرانی

قانعی افزود: این سه واکسن‌ تمام مراحل غیرانسانی و آزمایش روی حیوانات را پشت سر گذاشته‌اند و مدارک باید به حدی برسد که سازمان غذا و دارو آنها را به کمیته اخلاق بفرستد.

تولید صنعتی واکسن ایرانی؛ اواخر خرداد ۱۴۰۰

قانعی با اشاره به این‌که تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا در اواخر خرداد ماه ۱۴۰۰ میسر خواهد شد، ادامه داد: این تولید صنعتی در حد واکسیناسیون همگانی خواهد بود.

آمریکا مانع رسیدن واکسن آنفلوآنزا و کیت تشخیص کرونا به ایران

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر تولید واکسن ایرانی کرونا گفت: تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری آمریکا مدیریت شده است و مردم را هدف گرفته است. مثلا در مورد واکسن آنفلوآنزا این هدف‌گیری انسانی را دیدیم در حالی که خرید واکسن صورت گرفت و وجه آن پرداخت شد، اما مانع رسیدن آن به مردم شدند. یا مثال دیگر پول ما در کره جنوبی است که از آنها کیت تشخیصی کرونا خواستیم و آمریکا نگذاشت به دست ما برسد.

کارشکنی نمی‌کردند، اورژانسی واکسن وارد می‌کردیم

قانعی توضیح داد: هرجا که بفهمند می‌خواهیم به فناوری دست پیدا کنیم تا نیاز داخل را با تولید داخل برطرف کنیم، جلوی آن را می‌گیرند. در تولید واکسن هم جاهایی که متوجه شدند، کارشکنی‌هایی کردند و مثلا نگذاشتند دستگاهی را که در این راه نیاز داریم وارد کنیم.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا افزود: اگر این کارشکنی‌ها نبود می‌توانستیم به شکل اورژانسی تعدادی واکسن وارد کنیم تا مشکل گروه‌های پرخطر رفع شود.

وی درخصوص واردات واکسن خارجی کرونا گفت: در این مورد هم وزارت بهداشت اقداماتی انجام داده است ولی کارشکنی‌هایی از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش صورت می‌گیرد که ممکن است کارها را دچار اختلال کند. فعلا در لیست خرید ایران واکسن‌های کرونای فایرز و مدرنا اولویت ندارند، ما بر اساس زیرساخت‌ها، امکانات، قیمت و کشوری که قرار است از آن واکسن را خریداری کنیم تصمیم می‌گیریم که البته اختیارات این امر با سازمان غذا و دارو است.

قانعی درباره قرارداد تولید مشترک واکسن کرونا با یکی از کشورها نیز توضیح داد: تا زمانی که قرارداد نهایی نشود اطلاعات بیشتر در این خصوص بیان نمی‌شود.

کد خبر 574579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار