سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه گفت: سال آینده شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس منطقه در یونسکو به ثبت خواهیم رساند.

یلدا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، وبینار «یلدا، همبستگی منطقه‌ای» به مناسبت پاسداشت آیین کهن شب یلدا و تبیین نقش آن در همبستگی مردمان این منطقه با مشارکت مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، موسسه فرهنگی اکو و بنیاد سعدی و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی بعد از ظهر امروز (شنبه ۲۹ آذر) برگزار شد.

سعید خطیب‌زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، نظام‌الدین زاهدی سفیر جمهوری تاجیکستان، آوازبیک عبدالرزاق‌اف سفیر جمهوری قرقیزستان و احمد پاکتچی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس پژوهشکده دانشنامه‌نگاری در این وبینار به ایراد سخنرانی پرداختند. 

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در سخنانی با اشاره به قدمت این آیین باستانی به نقش آن در همگرایی و صلح میان مردمان منطقه اشاره کرد و گفت: از گذشته‌های دور شب یلدا یا همان «شب چله»، شب پیروزی نور بر ظلمت و نمادی از مساوات و برابری میان ایرانیان بوده است.

وی ادامه داد: نگاه فرهنگی به حوزه تمدنی کشورهای منطقه روزبه‌روز قوی‌تر می‌شود و این عناصر فرهنگی عناصری وحدت‌بخش مردم منطقه هستند.

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه یادآور شد: سال آینده شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس منطقه در یونسکو به ثبت خواهیم رساند.

کد خبر 573955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار