پروژه سفر به فضا هر سال به تحقق نزدیک‌تر می‌شود؛ آخرین خبر اینکه ناسا اسامی ۹ بانوی منتخب برای سفر به فضا را منتشر کرد. این پروژه که با هدف ماه و مریخ در حال گذراندن مراحل مقدماتی خود است و تا سال ۲۰۲۴ عملیاتی خواهد شد.

فضانوردان پروژه آرتمیس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسپیس، ناسا جزئیات بیشتری از برنامه فرود به ماه در سال ۲۰۲۴ را اعلام کرده و گفته این بار، برخلاف برنامه آپولو، یک زن نیز روی سطح ماه قدم خواهد گذاشت.

جلسه معرفی ۱۸ فضانورد ناسا که قلب خدمه آرتمیس را تشکیل می‌دهند در مرکز فضایی کندی در فلوریدا در حالی برگزار شد که جیم برایدنشتاین، مدیر ناسا، گفت: "این اولین کادر فضانوردان آرتمیس است." وی همچنین تأکید کرد که این اعضا پروازهایی تمرینی را در مدار کم ارتفاع زمین خواهند داشت و برنامه پرواز به ماه را تمرین خواهند کرد.

اسامی ۹ زن نیز در میان این گروه فضانوردی که برای مأموریت‌های آتی آرتمیس ناسا آموزش می‌بینند وجود دارد و هدف آنها بازگرداندن انسان به ماه و سرانجام به مریخ است. 

گروه فضانوردان آرتمیس از متنوع‌ترین تیم‌هایی است که ناسا تاکنون جمع کرده است: از جمله چهار مرد با تجربه پرواز به فضا و پنج خانم پیشکسوت در برنامه‌های فضایی.

در بین اسامی این ۹ نفر، نامی یک آمریکایی ایرانی‌تبار نیز جلب توجه می‌کند: یاسمن مقبلی، ۳۷ ساله.

سی‌بی‌اس نیوز نوشت: مقبلی، اهل بالدوین، نیویورک، دارای مدرک لیسانس مهندسی هوافضا با گرایش فناوری اطلاعات از MIT و فوق لیسانس مهندسی هوافضا از دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی است.

او که در زمینه پروازهای فضایی تازه کار  است، بیش از ۱۵۰ مأموریت رزمی و ۲۰۰۰ ساعت زمان پرواز در بیش از ۲۵ هواپیمای مختلف را در کارنامه دارد و در نیروی دریایی ارتش خدمت کرده است. او در سال ۲۰۱۷ به کلاس فضانوردان ناسا پیوست و هنوز در فضا پرواز نکرده است.

جسیکا میر، یکی از فضانوردان منتخب، گفت "از نظر ما، این یک موفقیت شخصی نیست بلکه ادای احترام به نسل‌هایی از زنان است که واقعاً محدود بودند و با این حال سقف‌های شیشه‌ای را شکستند تا امروز ما اینجا باشیم. میر گفت. "این امر فوق‌العاده که برای ما اکنون طبیعی به نظر می‌رسد اینست که همه ما با هم به ماه می‌رویم."

کد خبر 572097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار