طرح الزام شهرداری تهران به ارائه طرح‌ تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ شهر تهران با قید یک فوریت به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسید.

شوراي شهر تهران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، در دویست و پنجاه و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، طرح الزام شهرداری تهران به ارائه طرح‌ تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ شهرداری تهران با قید یک فوریت از سوی کمیسیون شهرسازی و معماری در شورا مورد بررسی قرار گرفت.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص دلایل ارائه این طرح گفت: متاسفانه طرح جامع و طرح تفصیلی شهر تهران بصورت یکپارچه برای کل مناطق شهر تهران تدوین و تصویب شده است و این یکی از چالش‌ها و مشکلات اساسی طرح تفصیلی شهر تهران است.

وی با بیان اینکه محدوده‌ها، مناطق و محلاتی در شهر تهران وجود دارند که مقتضیات، وضعیت کالبدی و ظرفیت‌ها و تهدیدات آن‌ها با سایر محلات و مناطق متفاوت است، ‌گفت: به عنوان مثال منطقه ۱۲ به عنوان قلب تاریخی شهر تهران که بخش عمده بافت تاریخی و میراثی شهر در این محدوده قرار گرفته است نیز در طرح تفصیلی شهر تهران ملزم به اجرای ضوابط پارکینگ مانند سایر مناطق شده، این درحالیست که از طرفی ملزم به تسریع در احیاء، نوسازی و بازآفرینی بافت فرسوده است، در حالی که به دلیل ملزم شدن به احیا و مرمت بناهای تاریخی، امکان بازگشایی معابر و امکان تامین پارکینگ در این منطقه وجود ندارد.

سالاری افزود: مجموعه این چالش‌ها و مشکلات، همچنین مساله بازار تهران به وسعت ۱۱۲ هکتار با چالش‌های خاص خود و مجموعه سکونتگاه‌های اطراف بازار تهران که تبدیل به انبار شده و شهرداری تهران باید نسبت به جابجایی آن‌ها اقدام کند و طرح تفصیلی راهکاری برای این جابجایی پیش‌بینی نکرده است، موجب شد در کمیسیون شهرسازی نسبت به ارائه طرح الزام شهرداری تهران به ارائه طرح‌ تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ شهرداری تهران با قید یک فوریت اقدام کنیم.

این طرح با توجه به ناکارآمدی طرح تفصیلی یکپارچه فعلی برای حل مشکلات منطقه ۱۲ و کم‌توجهی به ملاحظات تاریخی در تدوین سیاست‌ها و ضوابط طرح تفصیلی، ناهمخوانی فرم توده‌گذاری و سطح اشغال ساختمان‌ها با ضوابط طرح تفصیلی یکپارچه، کاهش جمعیت در این منطقه به واسطه کاهش ارتقاء ارزش سکونت و بروز پدیده شب‌مردگی، سطح قابل توجه بافت فرسوده در منطقه ‌۱۲ و ناکارآمدی سیاست‌های مشوق نوسازی و احیای بافت، لزوم تهیه طرح‌ها و برنامه‌های موضعی و موضوعی متناسب با نقش مرکز تاریخی، لزوم حفاظت، مرمـت، بهسـازی و تجهیـز میـراث فرهنگی سطح منطقه و لزوم ساماندهی و احیای محورهای ویژه به منظور تقویت کریدورهای دید و منظر و ... تدوین شده است.

در نهایت این طرح با رای ۱۵ نفر از اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

کد خبر 571232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار