سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر پیش‌خرید واکسن از مجموعه کوواکس سازمان جهانی بهداشت که توافقنامه آن امضا شده، مذاکرات مختلف برای پیش خرید حدود ۲۱ میلیون دوز واکسن کرونا از ۴ کشور تولیدکننده واکسن در حال انجام است.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران اظهار کرد: مذاکرات مختلفی برای پیش‌خرید واکسن کرونا با ۴ کشور و شرکت های تولیدکننده آنها که مراحل تولید واکسن کرونا را جلو برده اند، در حال انجام است اما مشکل اساسی، سایه تحریم های بانکی و مالی است که علیه ایران وضع شده و مشکلاتی در روند خرید واکسن ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: توافقنامه پیش‌خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از مجموعه کوواکس با سازمان جهانی بهداشت امضا و پیش‌خرید شده است اما سایه تحریم ها بر همه خریدهای واکسن و مبادلات بانکی وجود دارد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر آن مذاکرات مختلفی با ۴ کشور برای پیش‌خرید ۲۰ تا ۲۱ میلیون دوز واکسن کرونا در حال انجام است که در صورت نهایی شدن با تایید سازمان غذا و داروی ایران، در کشور مورد استفاده قرار می گیرند. البته تایید سازمان‌ها و مجامع معتبر بین‌المللی نیز در تایید سازمان غذا و داروی ایران موثر است.

جهانپور افزود: همان طور که رئیس بانک مرکزی اعلام کرده است، مهم‌ترین مشکل در روند خرید واکسن کرونا، تحریم های بانکی و تحریم ها و رفتارهای غیربشردوستانه آمریکا و هم‌پیمانان این کشور است که بر مبادلات مالی با کشورها سایه افکنده اما دولت همه تلاش خود را برای تامین واکسن کرونا انجام می دهد و همه تلاش دولت و وزارت بهداشت این است که اولین محموله واکسن کرونا از مجموع ۴۲ میلیون واکسنی که قرار است از خارج خریداری شود، اوایل سال میلادی آینده وارد کشور شود. 

بیشتر بخوانید؛ خرید واکسن کرونا از هر طریقی برای ایران منتفی شد! | روایت تلخ رئیس کل بانک مرکزی

بنا بر این گزارش، درمجموع حدود ۴۲ میلیون واکسن کرونا برای ۲۱ میلیون نفر بیماران خاص، گروه‌های پرخطر، بیماران زمینه ای و کارکنان نظام سلامت خریداری می شود که ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز آن از مجموعه کوواکس و حدود ۲۱ میلیون دوز آن از کشورهای تولید کننده واکسن به طور مستقیم است و بقیه آن قرار است از طریق قراردادهای تولید مشترک با برخی کشورها تامین شود و بقیه نیاز کشور برای تامین واکسن عموم مردم قرار است از طریق تولید داخل در سال آینده تامین شود.

مذاکرات مختلفی با کشورها و شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا در حال انجام است. واکسن هایی که مراحل مختلف کارآزمایی بالینی را طی می کنند و پس از تایید نهایی در کشور برای واکسینه کردن مردم علیه بیماری کووید۱۹ مورد استفاده قرار می گیرند.

کد خبر 571223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار