مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
۰ نفر

شهردار منطقه ۱۱ تهران از برنامه‌ریزی برای مرمت تنها بازارچه چوبی تهران موسوم به «چهارسوق چوبی» به جا مانده از دوران قاجار خبر داد.

بازارچه چوبي

به گزارش همشهری آنلاین، نصراله آبادیان درباره مرمت تنها چهارسوق چوبی شهر تهران، بر اهمیت حفظ بافت تاریخی و بناهای به جا مانده از تهران قدیم تاکید کرد و گفت: مرمت چهارسوق چوبی در راستای بند ۴۱ و ۴۶ برنامه پنج ساله سوم شهر تهران و اجرای پروژه‌های کوچک مقیاس محله‌ای از سوی اداره زیباسازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۱۱ تهران انجام می‌شود.

وی افزود: عملیات مرمت تنها بازارچه چوبی تهران طی هماهنگی با سازمان نوسازی شهر تهران و با نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و مشارکت اداره بافت تاریخی شهر تهران به زودی آغاز می‌شود.

آبادیان افزود: این بنا که از دوران قاجار به جا مانده و بیش از ۱۲۰ سال عمر دارد؛ تنها چهارسوق چوبی شهر تهران است که برای ساخت آن و حفاظت بنا از «پیزور» لایه‌ای از الیاف خرما، استفاده شده است.

شهردار منطقه ۱۱ تهران با بیان این که عملیات مرمت چهارسوق چوبی به ۶ ماه زمان نیاز دارد، ادامه داد: با توجه به کارشناسی‌های انجام شده و احصاء آسیب‌های موجود در این بنای قدیمی، عملیات سبک‌سازی سقف، برچیدن ایزوگام‌ها، اجرای آجر فرش بر روی سقف، حذف زوائد بصری، کف‌سازی معابر منتهی به چهارسوق چوبی، مرمت جداره‌ها، استحکام‌بخشی به بنای سازه و تعویض تابلوی سر در مغازه‌ها انجام خواهد شد.

وی بیان داشت: چهارسوق چوبی (چارسوق چوبی) در خیابان وحدت اسلامی، خیابان فروزش، تقاطع خیابان‌های مجد و میثم واقع شده است و بنایی مخروطی شکل دارد که باقیمانده بخشی از بازار قدیمی محله به سبک تهران دوران قاجار است و ویژگی بارز آن چوبی بودن سقف است.

کد خبر 570273
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار