قدیمی‌ترین و معتبرترین نشریه سینمایی دنیا در تازه‌ترین شماره خود فهرست ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که در کمال شگفتی آخرین ساخته مستندساز ۹۰ سال آمریکایی در صدر آن ایستاد.

فردريك وايزمن مستندساز آمريكايي

به گزارش همشهری آنلاین، نشریه فرانسوی کایه دو سینما که سال‌هاست ۱۰ فیلم برتر سال را انتخاب می‌کند، امسال هم با وجود همه‌گیری ویروس مرگبار کرونا به سنت قدیمی خود پابند ماند و فهرست فیلم‌های برتر ۲۰۲۰ را منتشر کرد. «شهرداری» به کارگردانی فردریک وایزمن، مستندساز ۹۰ ساله آمریکایی در صدر فهرست بهترین‌های کایه دو سینما در سال رو به پایان قرار گرفت و فیلم‌هایی از کره‌جنوبی، فرانسه، رومانی، چین، اسپانیا و... در رده‌های بعد ایستادند.

«شهرداری» کارهای مقام‌های رسمی شهر بوستن در ایالت ماساچوست را در حوزه‌هایی چون برابری نژادی، مسکن و تغییر اقلیم روایت می‌کند. این مستند نخستین بار در دنیا اواخر تابستان امسال در بخش خارج از مسابقه جشنواره ونیز به نمایش درآمد؛ جایی که او در ۲۰۱۴ جایزه شیر طلایی یک عمر دستاورد را گرفته بود. وایزمن ۹۰ ساله یک اسکار افتخاری هم در ۲۰۱۷ از آکادمی اسکار گرفت و «در برکلی»، «در جکسن هایتس» و «اکس لیبریس: کتابخانه عمومی نیویورک» از دیگر آثار این مستندساز پرکار است.

«زنی که فرار کرد» هونگ سانگ-سو از کره جنوبی، «جواهرهای تراش‌نخورده» ساخته جوزف و بن سفدی از آمریکا، «مالمکروگ» کریستی پویو از رومانی، «چیزهایی که می‌گوییم، کارهایی که می‌کنیم» امانوئل موره از فرانسه، «هتل کنار رودخانه» هونگ سانگ-سو، «اقامت در کوهستان فوچون» به کارگردانی شیائوگانگ گو از چین، «شوری اشک‌ها» ساخته فیلیپ گارل از فرانسه، «هیولا» به کارگردانی سوفی لوتورنر از فرانسه و «باکره ماه اوت» ساخته خوناس تروبا از اسپانیا فیلم‌های دوم تا دهم فهرست برترین‌های کایه دو سینما در سال ۲۰۲۰ هستند.

کد خبر 570028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار