مطالعه اخیر نشان می‌دهد داروی کاهش خونریزی در زمان جراحی موسوم به«آپروتینین» (aprotinin) می‌تواند مانع از ورود کروناویروس به سلول‌های میزبان شود.

کرونا ویروس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، محققان دانشگاه گوته آلمان معتقدند داروی آپروتینین می‌تواند از بیماری کووید ۱۹ پیشگیری کند.

اگرچه ممکن است با استفاده از یک واکسن مؤثر زندگی تا حد زیادی به حالت عادی برگردد، اما ریشه کن کردن کووید ۱۹ بعید به نظر می‌رسد. احتمالاً انسان‌ها مجبور هستند با این ویروس زندگی کنند و ممکن است در نهایت فصلی شود.

مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که داروی ضد خونریزیآپروتینین (ترازیلول) می‌تواند از ورود کروناویروس به سلول‌های میزبان جلوگیری کند. به گفته محققان، آپروتینین می‌تواند از پیشرفت کووید ۱۹ به یک بیماری شدید و سیستمیک جلوگیری نماید.

آپروتینین یک مهارکننده فیبرینولیز است، فرآیندی که منجر به تجزیه لخته‌های خون می‌شود. پزشکان گاهی اوقات در حین جراحی از این دارو استفاده می‌کنند تا خطر خونریزی و در نتیجه نیاز به تزریق خون کاهش یابد.

داروهای رقیق‌کننده خون ممکن است به بهبود بیماران کووید-۱۹ کمک کنند

آپروتینین همچنین یک مهارکننده پروتئاز است که در مورد بیماری کووید ۱۹ نقش پیشگیرانه دارد.

این بدان دلیل است که تجزیه پروتئین کروناویروس که پروتئاز انجام می‌دهد، یک مرحله اساسی در چرخه زندگی ویروسی است و به ویروس اجازه دسترسی به سلول‌های بدن را می‌دهد. این تجزیه باید صورت بگیرد تا ویروس بتواند به گیرنده‌های خود در سطح سلول‌های بدن ما متصل شود.

محققان آپروتینین را هم قبل و هم بعد از آلوده شدن سلول‌ها به ویروس، به آنها اضافه کردند. نتایج نشان داد که آپروتینین در هر دو حالت، به طور مؤثری از ورود ویروس به سلول‌ها و در نتیجه از تکثیر آنها جلوگیری کرد.

نتایج نشان می‌دهد که آپروتینین در ممانعت از تکثیر ویروس بسیار مؤثر است و پزشکان می‌توانند از آن برای بیماران کرونایی استفاده نمایند.

محققان درصدد انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه هستند.

کد خبر 568690
منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار