رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران با بیان اینکه ویروس کرونا مانند ویروس‌های تنفسی دیگر رفتار نکرد، گفت: انتظار داشتیم کرونا هم مانند ویروس‌های تنفسی دیگر در فصل گرما ناپدید یا حداقل کم شود ولی اینگونه نشد.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیجان تبرایی رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران اظهار کرد: آسیب‌پذیری سیستم تنفسی ما در فصل سرما بیشتر است. چرا که با آمدن هوای سرد در مجاری تنفسی، قدرت مقابله بخش تنفسی با ویروس، باکتری یا هر عامل عفونی دیگر کمتر می‌شود. وجود رطوبت مناسب، تأثیر کم نور خورشید و گرما و قرار گرفتن در محیط‌های بسته از دیگر علل بالاتر بودن آسیب‌پذیری ما نسبت به ویروس‌ها در فصل سرما است.

وی در خصوص تغییرات متعدد داروهای پیشنهادی برای درمان این بیماری، گفت: دانسته‌های ما نسبت به بیماری کووید ۱۹ زیاد نیست و اکثر موضوعاتی که در مورد این بیماری گفته می‌شود، در مراحل بررسی قرار دارد و قطعیت آنها نیاز به زمان و تست‌های بالینی دارد. البته با توجه به شرایط بحرانی، مجبوریم برخی تصمیمات را بر اساس همین اطلاعات ناتمام بگیریم و نباید دست روی دست بگذاریم.

دکتر تبرایی به موضوع مقاومت دارویی اشاره کرد و افزود: استفاده از داروهای مختلف می‌تواند در ایجاد مقاومت دارویی در ویروس‌ها تأثیرگذار باشد ولی در مورد ویروس کووید ۱۹ هنوز این مسئله به اثبات نرسیده است.

  • احتمالا قدرت انتقال ویروس افزایش یافته باشد

تبرایی در پاسخ به این پرسش که «آیا سرعت انتشار ویروس ۱۰ برابر شده؟» گفت: اینکه گفته می‌شود سرعت انتشار ویروس ۱۰ برابر شده، هنوز در محافل علمی به اثبات نرسیده است. البته احتمال داده می‌شود که قدرت انتقال ویروس افزایش پیدا کرده که این مسئله هم می‌تواند به خاطر رفتارهای ما باشد و مربوط به ویروس نباشد.

وی به جهش ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تمامی ویروس‌ها گاها به‌صورت خود به خودی در فرایند تکثیرشان دچار اشتباهاتی می‌شوند که این امر باعث جهش می‌شود. این موضوع در ویروس‌های مختلف، با توجه به نوع ژنوم آنها متفاوت است. به‌طوری‌که این امر در ویروس آنفلوآنزا خیلی زیاد و در ویروس کرونا نسبت به آنفلوآنزا کمتر است.

  • مصرف داروها باعث می‌شود ویروس‌ها به سمت جهش بروند

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران با اشاره به اینکه مصرف داروها نیز باعث می‌شود ویروس‌ها به سمت جهش بروند، خاطرنشان کرد: ویروس یک موجود زنده است و مانند همه موجودات زنده دیگر در مواجهه با خطر مقاومت می‌کند.

او افزود: ویروس‌ها برای رهایی از دست دارو که یک عامل خطر است، دست به جهش در محل آلوده می‌زنند. سیستم ایمنی بدن، اولین سدی است که علیه ویروس ایستادگی می‌کند. همی موضوع موجب جهش در ویروس می‌شود و این جهش‌ها می‌تواند از اثر دارویی، گسترده‌تر باشد.

تبرایی با بیان اینکه دوره کمون (نهفتگی) کووید۱۹ یک تا ۱۴ روز است، اظهار کرد: جایگاه اولیه و بیشترین محل تکثیر ویروس در دستگاه تنفسی بدن شامل بینی و گلو است و به همین خاطر بیشترین علائم ظاهری بیماری در ۳ تا ۴ روز اول است.

  • کرونا می‌تواند به سلول‌های سایر اندام‌ها بچسبد و تکثیر شود

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران در خصوص انتشار ویروس به سایر اندام‌های بدن به غیر از دستگاه تنفسی، گفت: گیرنده‌های ACE۲ که به‌عنوان گیرنده اصلی این ویروس مطرح شده، در دیگر اندام‌های بدن از جمله کلیه، قلب و روده نیز دیده شده و ویروس می‌تواند به سلول‌های این اندام‌ها بچسبد و تکثیر شود.

دکتر تبرایی اضافه کرد: البته محققان هنوز درباره نحوه انتقال ویروس به دیگر اندام‌ها به نتیجه نرسیده‌اند و مطالعات هنوز در حال انجام است.

  • واکسن با ایمنی‌بخشی بالای ۹۰ درصد تولید شده است

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران در رابطه با واکسن کرونا، گفت: تجربه نشان داده ساخت واکسن به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ سال زمان می‌برد و در طول سالیان گذشته کمترین زمان ساخت و تایید واکسن برای یک بیماری ۵ سال بوده که این کار برای بیماری اوریون انجام گرفته است.

او افزود: البته در این سال‌ها تکنولوژی‌های جدید برای ساخت واکسن به کار گرفته می‌شود که زمان رسیدن به واکسن را کمتر کرده و همانطور که اعلام شده، تاکنون دو واکسن با ایمنی‌بخشی بالای ۹۰ درصد تولید شده است.

  • کدام کشورها در کنترل کرونا موفق‌ترند؟

تبرایی با اشاره به سبک زندگی جوامع در موفقیت کنترل این بیماری، گفت: در کشورهایی که سبک زندگی فردی در آنها قالب بوده، در کنار وضع برخی محدودیت‌ها در تردد مرزها توانستند بیماری را به‌خوبی کنترل کنند و کمترین مرگ‌ومیرها و مبتلایان را داشتند.

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران افزود: شرایط اجتماعی کشور ما به‌گونه‌ای است که دروهمی‌های خانوادگی و مراسم زیادی برگزار می‌شود و این مسئله کنترل بیماری را با سختی مواجه کرده است.

  • چند پیک دیگر داریم؟

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران در ادامه با بیان اینکه در این شرایط تنها راه مقابله با ویروس استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در دورهمی‌ها و تجمعات و رعایت فاصله اجتماعی است، گفت: محدودیت‌ها و طرح غربالگری جدید کمک می‌کند که جلوی رشد بیماری گرفته شود و نمودار به سمت پایین برگردد. اینکه چند پیک دیگر را در کشور خواهیم داشت قابل پیش‌بینی نیست و به رفتار جامعه بستگی دارد.

تبرایی تأکید کرد: اگر در فروردین‌ماه رفتارهایمان را تنظیم می‌کردیم و بعد از فروکش کردن بیماری، هم مدیریت سیستم و هم مردم فکر نمی‌کردند همه چی تمام شده، می‌توانستیم شرایط خیلی بهتری در کشور داشته باشیم.

  • میزان جهش ویروس کرونا ۶ برابر کمتر از ویروس آنفلوآنزا

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران در ادامه صحبتش در مقایسه میزان جهش ویروس کرونا و ویروس آنفلوآنزا توضیح داد: انتظار داشتیم ویروس کرونا هم مانند سایر ویروس‌های تنفسی در فصل گرما حداقل کم یا ناپدید شود ولی این ویروس چنین رفتاری نداشت و برعکس در برخی مناطق پیک زد.

وی گفت: همچنین انتظار داشتیم میزان جهش‌ها در ویروس کرونا بیشتر از چیزی که اتفاق افتاده، باشد. اما میزان جهش ایجادشده در ویروس کرونا ۶ برابر کمتر از ویروس آنفلوآنزا است. درواقع کرونا از نظر ایجاد تغییرات یک ویروس تنبل است.

کد خبر 567827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار