معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بدون تجویز پزشک و خودسرانه مصرف کردن آزیترومایسین در بیماران کرونایی منجر به طولانی شدن دوره درمان و تشدید عفونت می‌شود.

دارو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محسن اسدبیگی در خصوص مصرف آنتی‌بیوتیک اظهار کرد: آنتی‌بیوتیک باید زمانی استفاده شود که فرد عفونت داشته باشد.

وی با بیان اینکه مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک مضر بوده و سبب مقاومت باکتریایی می‌شود، بیان کرد: این داروها باید بجا و درست با مقدار صحیح و با تجویز پزشک و مشورت با داروساز استفاده شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: متاسفانه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک معضلی جهانی است که کشور و استان ما نیز از آن مستثنی نسیت.

وی تاکید کرد: خوددرمانی و مصرف غیرمنطقی این داروها علاوه بر ایجاد مقاومت دارویی چنانچه با نظر پزشک مصرف نشود حتی روی سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا ویروس تاثیری ندارد.

اسدبیگی در پاسخ به این سوال که برخی بیماران کرونایی به صورت خوددرمانی داروی آزیترومایسین مصرف می‌کنند، عنوان کرد: چنانچه این دارو بدون تجویز پزشک و به صورت خودسرانه استفاده شود منجر به طولانی شدن دوره درمان بیماری و تشدید عفونت خواهد شد.

آنتی‌بیوتیک به بیماران بستری کرونا کمکی نمی‌کند

وی با بیان اینکه عفونت‌های تنفسی در فصول پاییز و زمستان شایع‌تر است، افزود: مصرف آنتی‌بیوتیک با تجویز پزشک بیشتر خواهد شد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تاکید براینکه نیاز دارویی هر بیمار متفاوت است، اضافه کرد: خوشبختانه در لرستان کمبود داروهای آنتی‌بیوتیک نداریم.

اسدبیگی گفت: داروهای مربوط به بیماری کرونا ویروس نیز با نظارت مستقیم غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان توزیع می‌شود و استان لرستان به لحاظ درمان کرونا و کنترل آن جزو استان‌های موفق کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به لحاظ دسترسی دارو که یکی از شاخص‌های مهم معاونت غذا و داروست وضعیت خوبی نسبت به سایر استان‌ها داریم، بیان کرد: هم‌اکنون 192 داروخانه در لرستان ، مراکز بهداشتی ومراکز بخش‌ها داروی مورد نیاز را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.

کد خبر 567679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار