مینو محرز، فوق تخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: طب سنتی وجود دارد. حتی دانشکده و متخصصان خودش را دارد. اما این‌ها باید تحقیقاتشان را با روش‌های جدید انجام بدهند تا حرفی برای گفتن داشته باشند. از طرفی من عقیده دارم عطاری‌ها باید جمع شوند. ما اصلا عطاری را قبول نداریم.

عطاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرآنلاین، مجوز به چهار داروی طب سنتی موثر در درمان کرونا توسط وزارت بهداشت، آن هم در صورتی که هنوز شرکت‌های داروسازی جهان هیچ دارویی برای درمان این بیماری پیدا نکرده‌اند با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است؛ مخالفان نحوه صدور این مجوز را زیر سوال برده‌اند و برخی موافقان افراطی طب سنتی هم این داروها را موثر از داروهای دیگر دانسته‌اند.

در همین رابطه رئیس سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به رئیس سازمان غذاودارو خواست مستندات علمی منجر به تایید داروهای منصوب به حوزه طب سنتی در خصوص درمان کرونا به این سازمان ارائه شود. در بخشی از نامه او آمده است: «با توجه به طرح پرونده‌هایی در حوزه انتظامی سازمان نظام‌پزشکی در مقوله بیماری کرونا و داروهای استفاده شده در این بیماری خواهشمند است مستندات علمی منجر به ارائه مجوز به داروهای شربت موکوزیفت، شربت استاپ سیویر، شربت آنوال اس، اسپری دهانی PHR ۱۶۰ را برای استفاده کارشناسان و اساتید کمیسیون انتظامی سازمان نظام‌پزشکی ارائه فرمایید.»

البته این نگاه موافق و مخالف به طب سنتی در ایران موضوع جدیدی نیست، حتی به نظر می‌رسد این اختلاف نظر در استعفای رضا ملک‌زاده معاون وزیر بهداشت بی‌تاثیر نبوده است. او در بخشی از نامه استعفای خود نوشته بود که "تمام کشورهای پیشرفته دستیابی به داروی این بیماری را به مطالعات کارآزمایی بالینی بزرگ متصل کرده‌اند و ایران نمی‌تواند در این زمینه به درمان‌های پیشنهادی حامیان شبه علم دل خوش کند که هیچ آگاهی از تحولات علم پزشکی مدرن و جوانب پیچیده ویروس کرونا ندارند و به خود زحمت تحقیقات در هیچ موضوع علمی را نمی‌دهند."

اما به نظر می‌رسد طب سنتی نه یک درمان مهم برای بیماری‌های خطرناک و نه روشی قابل انکار است. دکتر مینو محرز، پزشک عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید که این طب مانند هومیوپاتی، طب سوزنی و ... در رده طب‌های مکمل قرار می‌گیرد و خودش نه اما زیاده روی در آن خطرناک است، اتفاقی که در ماه‌های گذشته بارها دیده شده است.

محرز در این رابطه می‌گوید: «در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است. چون ما اصلا نمی‌دانیم گیاهی که در عطاری وجود دارد اصلا چه چیزی است. کسانی که عطاری راه‌انداختند طب سنتی را به یک مسیر بسیار غلط بردند. این طب سنتی که دانشکده و متخصص دارد را باید از عطاری‌ها جدا کرد، ما عطاری‌ را به هیچ‌وجه قبول نداریم.همچنین متخصصین ایران هم باید روی اثرات داروهایشان تحقیقات بیشتری کنند و با متدولوژی درست کار کنند، وقتی این داروها از نظر تحقیقاتی جواب معنادار داشته باشد، آدم از آن استفاده می‌کند و ما هم آن را قبول می‌کنیم، بالاخره پایه خیلی از داروها گیاهی است.»

شما به عنوان یک پزشک، چقدر طب سنتی را قبول دارید؟ و اصلا آیا این نوع درمان علمی حساب می‌شود؟

ببینید طب سنتی چیزی است که در کتاب‌های پزشکی از آن به عنوان طب مکمل یا Alternative medicine  نام می‌برند و مثل هومیوپاتی، طب سوزنی، طب گیاهی و ... طب سنتی زیرمجموع این گروه است. ما باید به عنوان پزشک این درمان‌ها را بلد باشیم اما در استفاده از آن زیاده‌روی نکنیم، چراکه ممکن است با پیامدهای این کار در بیماران روبرو شویم.

چه پیامدهایی؟

یک مثال بزنم، زمانی هومیوپاتی خیلی مد شده بود. من مریضی داشتم که باید تحت درمان کورتون قرار می‌گرفت چراکه چشمش به دلایلی گرفتار شده بود. این بیمار یک مدت نیامد، بعد دیدم متاسفانه کور شدند. گفتند که پیش یک هومیوپات رفته‌اند و به او گفته‌اند تا همه داروهایش را قطع کرده و چیز دیگری مصرف کند. وقتی آن بیماری چشمش را گرفتار کرده بود، مشخص بود که عدم مصرف کورتون کورش می‌کند.

به طور کلی زیاده‌روی در هرچیزی غلط است، مثلا این که مریضی که سرطان خون دارد، به درمان هومیوپاتی ببرند نمونه زیاده‌روی در این کار است. من در هند و پاکستان دیدم که در بیمارستان‌ها یک کلینیک هومیوپاتی وجود دارد، این‌ها کنار هم هستند. ما هم آن‌ها را انکار نمی‌کنیم، اما در عین حال آن‌ها هم نباید در پزشکی و درمان‌های لازم دخالت کنند و بدون شناخت یک نوع بیماری از بیمان بخواهند که درمانشان را کنار بگذارند.

ما پزشکانی که طب نوین خواندیم باید یک مقدار مباحث طب مکمل را مطالعه کرده باشیم تا بتوانیم به سوالات مریض پاسخ بدهیم. مثلا این که بیماری را راهنمایی کنیم که بدون قطع داروهایش از یک شیوه طب مکمل استفاده بکند یا نه.

با توجه به اطلاعاتی که طب‌های مکمل دارید، فکر می‌کنید این شیوه‌ها در درمان بیماری‌های عفونی چقدر موثر هستند؟

هومیوپاتی و طب سوزنی خیلی نمی‌توانند روی ویروس یا باکتری اثری داشته باشند. در طب سنتی ممکن است این چنین باشد، چون برخی گیاه‌ها وجود دارند که موثر هستند.

من و چند نفر از استادان دانشگاه روی چهار گیاه که ترکیبشان روی HIV موثر بوده کار کردیم و من مسئول بخش آزمایش‌های کلینیکی آن بودم و بلدم چه کار کنم. چهرسال طول کشید تا روی دوهزار بیمار کار کنیم تا وزارت بهداشت به ما مجوز بدهد. به این راحتی وزارت بهداشت به داروهای گیاهی و سنتی مجوز نمی‌دهد.

اما چند روز پیش اعلام شد که چند دارو در بخش طب سنتی برای درمان کرونا مجوز گرفته‌اند، در حالی که درباره کرونا خیلی از کشورها به داروهای طب مدرن هم مجوز نمی‌دهند، چراکه هنوز یک سال از شیوع ویروس نگذشته است. فکر نمی‌کنید برای انجام این کار کمی زود بود؟

قرار شد که تحقیقات این داروها در کمیته علمی مطرح بشود، این داروها را یک عده متخصصین طب سنتی انجام دادند و با آنچه در عطاری‌ها عرضه می‌شود فرق می‌کند. قرار است آن‌ها متدولوژی خود را در کمیته‌ علمی مطرح کنند، اگر قابل بود و روی تعداد بیشتری مریض بررسی شوند چراکه در کووید تعداد بیمارانی که درمان روی آن‌ها آزمایش می‌شود باید خیلی زیاد باشد.

اگر انشالله موثر بودند از این داروها به عنوان مکمل و نه داروی کرونا مجوز بگیرند.

شما گفتید که در مراجعه به طب‌ مکمل باید نوعی تعادل وجود داشته باشد، به نظر شما در ایران این نوع تعادل وجود دارد؟

ببینید طب سنتی وجود دارد. حتی دانشکده و متخصصان خودش را دارد. این‌ها باید مقداری با روش‌های جدید تحقیقاتشان را انجام بدهند تا حرفی برای گفتن داشته باشند. از طرفی عطاری‌ها باید جمع شوند. متاسفانه بخشی از طب‌سنتی وارد سیستم عطاری شده است، ما اصلا عطاری را قبول نداریم. به همین دلیل از این طب مکمل سوء‌استفاده می‌شود. این طب باید وجود داشته باشد. قبولش هم داریم اما به جای خودش. یکی از کشورهایی که خیلی روی فیتوترامی (گیاه درمانی) کار می‌کند، آلمان است. اما آنجا این کار روی اصول و با مجوز وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است. چون ما اصلا نمی‌دانیم گیاهی که در عطاری وجود دارد اصلا چه چیزی است. کسانی که عطاری راه‌ انداختند طب سنتی را به یک مسیر بسیار غلط بردند. این طب سنتی که دانشکده و متخصص دارد را باید از عطاری‌ها جدا کرد، ما عطاری‌ را به هیچ‌وجه قبول نداریم.همچنین متخصصین ایران هم باید روی اثرات داروهایشان تحقیقات بیشتری کنند و با متدولوژی درست کار کنند، وقتی این داروها از نظر تحقیقاتی جواب معنادار داشته باشد، آدم از آن استفاده می‌کند و ما هم آن را قبول می‌کنیم، بالاخره پایه خیلی از داروها گیاهی است.

اما متاسفانه از اول پاندمی در فضای مجازی با تبلیغات عجیبی از عطاری‌ها می‌دیدیم یا حتی فردی تبلیغ ادرار شتر را می‌کرد، این‌ها آبروی طب سنتی را هم برده‌اند.

شما پیامدی از این ماجرا بین بیماران کرونایی دیدید؟

من اجازه نمی‌دهم که برای بیماران کرونایی چنین چیزهایی تزریق شود، اما شنیدم که چند مورد از این مسائل در شهرستان‌های دیگر رخ داده است. ما در بیمارستان امام یا بیمارستان‌های دانشگاهی اجازه نمی‌دهیم کسی الکی دارو بدهد. اگر چیزی مجوز انسانی گرفت، آن زمان ما آن داروها را با روش‌هایی که وجود دارد، روی مریض‌ها کار می‌کنیم و نتایجش را بررسی کنیم. کمیته اخلاق باید مجوز بدهد، اما وزارت بهداشت خیلی نسبت به این موضوع سختگیر است و به راحتی برای این موضوع مجوز صادر نمی‌شود.

به طور کلی ما مخالف طب مکمل نیستیم اما تاثیرگذاری آن باید ثابت بشود. یکی از کشورهایی که تجربه زیادی در طب سنتی دارد، چین است اما هنوز این کشور هم چیزی ارائه نکرده است که بتوانیم آن را درمان کووید-۱۹ بدانیم.

کد خبر 567615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 64
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسن IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  سلام بنظر من طبع سنتی خوب است این خانم دکتر هم از این میترسه که بازار دکترا کساد بشه.خداوند درمان همه بیماریها را در طبیعت آفریده.
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  دقیقا درست نظر دکتر مینو .....درود به شما
 • سودابه IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  سلام خسته نباشید من کرونا داشتم که با دارو کیاهی همون داروی عطاری خوب شدم وچند تا از فامیالهای ما هم همینطور خوب شدن اما چون دکان شما دگترهارو دیگه کسی قبول نداره افتادید به جون عطاریها شما مردهستید داروشو بیارید چرا میترسید
 • مجتبی IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  من پزشک نیستم و پزشکی هم سر در نمیارم فقط اینو میدونم که طب سنتی هزاران ساله که برای جوامع بشری مفید بوده نه مضر طب نوین دارایی خود را از گنجینه نهفته درمانگران سنتی مثل ابن سینا دارند عطاری داروخانه طب سنتی هست چرا جمع شه برو بابا اصلا چرا وقتمونو بذاریم برا توجیه ادمی مثل شما که خودتونو به خواب زدین و بیدار نمیشین
 • پیمان IR ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  با سلام بنده به عنوان یک فرد عادی و بیماری که در نوع بیماری خودم از طب سنتی جواب مثبت گرفتم کمی برایم تعجب اور است که اینچنین هجمه ای بر یلیه طب سنتی راه انداختند و از ترفندهایی مثل به سخره گرفتن این طب به عنوان برگشت به عصر هجر و از این قبیل دارن به ان ضربه میزنند عرض کردم من خودم با یک بیماری کبدی مزمن و بسیار خطرناک ( هپاتیت) توانستم بصورت کاملا ملموس از این نوع طب بهره گرفته و تا حدود زیادی بیماری خودم را کنترل کنم البته پزشک در مانگر طب سنتی هیچوقت از من نخواست که داروهای تجویز شده طب علمی که اغلب شیمیایی بود را قطع کنم بلکه در کنار ان بصورت مکمل از ان داروهای گیاهی استفاده کنم که نتیجه ان معجزه اسا بود و خیلی بهم کمک کرد البته نمیخواهم که بدبین باشم ولی احساس میکنم که بعضی از اطبا و شرکتهای دارو سازی به خاطر به خطر افتادن منافع خود این هجمه را براه انداختند که امیدوارم فقط در حد تصور بدبینانه بنده بوده و علت دیگری نداشته باشد
 • ز.ل IR ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  تواین آشفته بازار فقط خدا بدادمون برسه به حرفای هیچکس نمیشه اعتماد کرد چون هرکس به فکر سود ببشتر برای خودشه از مافیای دارو که دیگه نگم چون اگر داروهای گیاهی مجوز درمان قطعی بگیرند شرکت های بزرگ داروسازی ورشکست خواهند شد و این به ضرر کله گنده هاست به نظرر بنده اکثر بیماریها با طب سنتی قابل درمانه و درمان ساده ای هم داره اما چون ما نه وقتشو داریم نه حال و حوصله شو دوست داریم با یه قرص به بیماری پایان بدیم دریغ ازینکه اغلب داروهای شیمیایی یه مرض رو خوب می کنند اما چندتا مرض دیگه رو اضافه میکنند
 • اختاپوس IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  همین مینو محرز بود که میگفت ما درس طب خواندیم و زنجبیل رو قبول نداریم حالا از سر ناچاری میاد از گیاهان بر روی ویروس ایدز استفاده میکنه ما نمیتونیم از طبیعتی که خداوند به ما عنایت کرده بی تفاوت باشیم اما مطمینم که دکتر ملک زاده یه جاسوس به تمام معنای انگلیسی بود
 • US ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  ازروزی که طب نوین روی کارآمد عمر انسان کوتاه ومرگ ومیر زیاد اگرشما حالاباآزمایشهای نوین به یک بیماری دست پیاکرده ای طب سنتی قرنهاست داره آزمایش میشه این داروهای گیاهی که درعطاری ها است همه روی افرادآزمایش شده ونسل به نسل منتقل شده اگرشما ازعلم قدیما استفاده می کردین یک ازپول وعمر مردم صرف دکترودارونمی شد آیا شما تونستین یک بیمارسرطانی رادرمان بکنید چه درایران وچه دردنیا ولی طب قدیم می گوید چموادگیاهی وغذایی مصرف کن تا مبتلا نشیآیا بیماری قندچربی وفشارخون و....کدام رادرمان کرده اید آیا استفاده داروتا آخرعمر درمانه که اون هم عوارض جانبی دارد
 • عالی پور IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  1 0
  بعضی از حرف های خانم دکتردرست است ولی جمع کردن عطاری اشتباه است،طب سنتی بیشتر موارد کار ساز بوده،وما بزرگانی چون بو علی سینا رو داشته ایم،بعد هم تا کی پزشکان با امتحان کردن دارو،میخوان مردم رو از بین ببرند.
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  سلام
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  جدای از این که همشهری از زیبا کلام و آشنا (غربگراها) حمایت کامل میکنه ؛ در کنارش به طب سنتی حمله میکنه ! اشکالی نداره پا عادت کردیم
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  عطاری هااصلا داروی گیاهی بهونه شون هزارمورددیدم که فقط مواد ومتادون میفروشند وطاهرا مغازه روپروسایل عطاری کرده ند قرص ومتادون وداروی ترک اعتیاد وکپسول،هیچ نهادی هم اصلا پیگیر نیست به هیچ عنوان
 • پری IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  دولت یه روش جدید برای خالی کردن جیب مردم پیدا کرده به مشت داروی گیاهی که وزارت بهداشت هیچ تاییدیه ای نداده!!!
 • .. IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  خانم به ظاهر دکتر شما میگید کسی از عطاری چیزی نگیره من کرنا گرفتم با همین داروهای عطاری خوب شدم یکی از آشناها کرنا گرفت بستری شد آمپول های 12میلیونی هرشب براش میزدن دکترا تا دو هفته آمپول مد سیور آخرش هم فوت شد بیچاره شوهرش 200ملیون خرج کرد.بله ..شما می‌فرمایید نرید عطاری بیایم 200ملیون تقدیم شما وهمکاران عزیزتون بکنیم... اخرش هم اعلام کردن آمپول مدیسور برای کرنا فایده ای ندارد
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  شما راست میگی.
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  مطلب جدیدی نبود عطاری ها هم شما را قبول ندارند
 • آوینا IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  این خانم هیچ اطلاعی در باره پیشنه طب گیاهی وسنتی ایران ندارند چگونه به خودشان اجازه اظهار نظر میدهند خانم محرز لطفا اندازه دانسته هایتان حرف بزنید
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  شما برید اول تحقیق کن بعد بیا حرف بزن همیوپات یک روش درمانی هندی هست و شما هر وقت تونستین قرابادین از رو بخونین اونوقت بیاین به طب سنتی نظر بدین وله عطاری ها بتازین
 • ناشناس IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  من با نظر خانم دکتر محرز موافقم وصحبتهای ایشان مورد تایید میباشد خیلی از مردم فقر هستند که به ناچار برای یک سرما خوردگی بخاطر فقر مالی به گیاهان دارویی در عطاری روی میاورند در صورتی که مشخص نیست که علت سرما خوردگی بیمار از چه نوعی میباشد وسرما خوردگی انسانها اگه معولی باشد در عرض سه یا یکهفته برطرف میشود ولی ذکام هست انفولازا هست وتعدادی از انواع سرما خوردگی وبهبودی انها با دستور پزک وازمایشها مشخص ودکتر در رابطه با ان با دوز های مشخص دارو را تجویز مینماید ولی در رابطه با این بیمارها ومراجعه به عطاریها ودانش اقای عطار واز روی صحبتهای بیمار که میگوید جناب عطار سرم درد میکنه شکمم نفخداره شینه ام خصخص میکنه پاهام التهاب داره وووو عطار باشی مقدرای برگ وچوب تخم گیاهان را برای بیمار میپیچونه ومگه یک قاشق صبح ناشتا وظهر وشب بجوشون وبخور ایشالا خوب میشی خوب ایا این نسخه عطارباشی چه مجوزی داره وبه این شکل بیمار گرفتار مریضیهای دیگهم میشه بنده بسهم خود با نظر خانم دکتر محرز موافق میباشم روزا خوش عاری از هر بیماری باشید
 • 111 IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  این همه دکترپروفسورداریم تومملکت هنوزداروی کروناروپیدانکردین ونتونستین درست کنین آزبست بیکارین نمیدونین چکارمیکنی افتادین دنبال عطاری
 • بهلول دیوانه FR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  طب سنتی که اخیرا اسلامی هم دنبالش چسبوندند.تا کسی جرعت مخالفت نداشته باشه .و وزارت بهداشت هم تایید کنه. بله برا مردم عادی بسیار خوبه. ولی خودشون و مدیران برا درمان کوچکترین بیماری عازم اسپانیا.المان فرانسه .لندن.
 • یونس قارلقی IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  خانم دکترمحرز اصلاشمادرموردعطاری یاگیاهان دارویی چیزی میدونی اصلافرق عطاری باداروخانه گباهان دارویی میدونی واقعابراتون متاسفم بابادنیاداره باگیاهان دادویی ویرووس شکست میده.کجایی این عقد.....کینه طب سنتی داری که اصلانفهمیدی اون مریضت سرخودش رفته درمان کرده یاجنابعالی باگرفتن ویزتای وحشتناک داروهایی گران قیمت وناامیدکردنش کاری کردی فرارکنه.
 • AE ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  چیه ناراحتی مردم بیشتری به کرونا مبتلا نشدن یا اگه مبتلا شدن با دارو گیاهی خوب شدن روی هیتلر را سفید کردید
 • مصطفی IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  خانم مینو محرز بفرمائید قبل از صدسال گذشته و قبل از اینکه هاریسون پدر طب نوین ظهور کند آیا انسانها وجود نداشتند و اگر وجود داشتند از چه طبی برای درمان استفاده میکردند شما که از بوعلی هم بالاترید . مگر نه اینکه تا قبل از استیلای هاریسون عمر مردم از 120 سال هم میگذشت !
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  خنم دکتر یعنی مراجعه به مطب همکاران شما و پرداخت ویزیتهای نجومی و داروهای که دکتر دیگری می گویی آن را دور بریز مردت زنده می کند خانم جمع کن بساط ‌دکان پفکی ات را
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  به خدا راست میگه. جالب اینه که بعضیا فکر میکنن اینا دکترن. خبر ندارن طرف تو بهترین حالت چند ساعت کلاس رفته و یه برگه بهش دادن که بره مغازه باز کنه و جیب ملت گرفتارو خالی کنه.
 • فضیله IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  برو جمع کنا بابا مريض ها تو بیمارستان دارن دسته دسته میمرن شما مثلا چه غلطی داری میکنی

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار