معاون شهردار تهران گفت: قیمت تمام‌شده بلیت مترو ۱۵ هزار تومان است؛ یا باید قیمت واقعی بلیت را از مردم بگیریم که دولت مخالف آن است یا باید جبران شود و در بودجه سنواتی دولت سهمی برای توسعه مترو در نظر گرفته ‌شود.

مناف هاشمي

به گزارش همشهری آنلاین، سید مناف هاشمی صبح امروز در برنامه تلویزیونی چاپ اول با تشریح نیازهای حمل‌ونقل عمومی و میزان مشارکت دولت، شهرداری و مردم؛ گفت: تهران بالغ بر ۵۷۰۰ دستگاه اتوبوس و بالغ بر ۱۵۰۷ قطار مترو و قریب به ۸۰ هزار دستگاه تاکسی دارد که باید نگاهی هم به وضعیت فرسودگی ناوگان داشت. در حوزه مترو ۴۰۰ دستگاه قطار ما نیازمند اورهال بوده، در حوزه اتوبوسرانی نزدیک به ۶۰ درصد ناوگان فرسوده است و تنها ۴۰ درصد ناوگان را می‌توان تا ۵ سال آینده استفاده کرد.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه قریب به ۴۰ هزار دستگاه تاکسی شهر تهران نیز نیارمند نوسازی است، تاکید کرد: وضعیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت به لحاظ فرسودگی اصلا مطلوب نیست؛ با این تفاصیل روزهای کرونا را به وضعیت موجود اضافه کنید.

وی اظهار داشت: طی ماه‌های کرونا، درآمد شهرداری تهران از محل حمل‌ونقل عمومی کاهش چشمگیری داشته است اما در عین حال تلاش کردیم فاصله‌گذاری اجتماعی را در ناوگان عمومی شهر اعمال کنیم.

معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه توسعه و نوسازی ناوگان عمومی پایتخت نیازمند منابع مالی است، گفت: در حال حاضر ۲۵۰ کیلومتر مترو داریم که باید به ۵۰۰ کیلومتر برسد. با توجه به عدم حمایت دولت در تامین منابع و البته قیمت تمام شده مترو و اتوبوس که مردم باید پرداخت می‌کردند، این امر محقق نشده است.

هاشمی افزود: هر کیلومتر مترو هزار میلیارد تومان هزینه دارد و به عبارتی مترو تهران به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی جهت تکمیل نیاز دارد این درحالیست که کجا دولت طی ۱۰ سال گذشته در بودجه خود ریالی را برای حمل‌ونقل عمومی در نظر گرفته و پرداخت کرده است؟

وی ادامه داد: در حوزه اتوبوسرانی حداقل به ۱۰ هزار اتوبوس در برنامه ۱۰ ساله تهران نیازمند هستیم؛ به عبارتی دیگر ناوگان عمومی پایتخت برای نوسازی (طی ۱۰ سال آینده) به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد که اگر بخواهیم این برنامه را محقق کنیم باید سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی تامین شود.

هاشمی در پاسخ به اینکه چرا تاکنون نوسازی ناوگان عمومی محقق نشده است، به تجربه جهانی توسعه حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: دولت، شهرداری و مردم سه اهرم همراه با هم هستند که در توسعه و نوسازی ناوگان عمومی حرکت می‌کنند.

هاشمی معتقد است: شهرداری تهران یک نهاد عمومی غیردولتی است و اگر یک مدیر نتواند درآمدزایی کند، ماندن و نماندنش بی‌مفهوم بوده و بی‌خاصیت است. بر اساس تجربه ۳۰ ساله عرض می‌کنم، نمی‌گویم همه بار بر دوش دولت بلکه معتقدم یک سوم دولت، یک سوم شهرداری و یک سوم شهروندان در این زمینه سهم دارند.

معاون شهردار تهران تصریح کرد: قیمت تمام‌شده بلیت مترو ۱۵ هزار تومان است. یا باید قیمت واقعی بلیت را از مردم بگیریم که دولت مخالف آن است؛ یا باید جبران شود و در بودجه سنواتی دولت سهمی برای توسعه مترو در نظر گرفته ‌شود. ما نمی‌گوییم مردم ۱۵ هزار تومان بدهند اما می‌توان ۵ هزار تومان از آنها گرفت.

به گفته هاشمی، امروز یک شهروند اگر بخواهد از منطقه یک به منطقه ۲۲ تهران با اسنپ یا تاکسی دربست برود باید ۵۰ هزار تومان بپردازد اما با مترو و اتوبوس با هزار یا ۱۲۵۰ تومان این مسیر را طی می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه حمل‌ونقل عمومی دغدغه شهرداری تهران است، گفت: ۶۰ درصد بودجه شهرداری تهران به حمل‌ونقل عمومی اختصاص دارد که بخش اعظمی از آن محقق می‌شود. لذا بر فرض که ۱۲ هزار میلیارد تومان از بودجه اختصاص یافته شهرداری تهران محقق شود به همین میزان نیز باید دولت بپردازد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار کرد: بیشتر مسافران ما از قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند. بنده می‌گویم ۶۰ درصد بودجه شهرداری به حمل و نقل اختصاص یافته است، دولت هم ۱۲ هزار میلیارد تومان به حمل و نقل اختصاص دهد و مردم هم ۲ هزار تومان پول بلیط بدهند، می‌توانیم حمل و نقل را رونق دهیم.

هاشمی در پایان یادآور شد: در طول ۸ ماه گذشته، وظیفه دولت، شهرداری و مردم را گوشزد کردیم؛ اگر این ۳ بخش پای کار بیایند و سالی ۱۵ هزار میلیارد تومان به توسعه مترو و اتوبوس تهران اختصاص پیدا کند، طی ۲۰ سال حمل و نقل عمومی تهران سامان پیدا می‌کند.

کد خبر 567531

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار