سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۲۹میلیون‌ و ۷۰۰ هزار نفر وام یک ‌میلیون تومانی و کمک‌یارانه معیشتی می‌گیرند و متقاضیان وام یک ‌میلیون تومانی می‌توانند از فردا سه‌شنبه تقاضایشان را پیامک کنند.

حامد شمس

به گزارش همشهری آنلاین، همزمان با دوره محدودیت‌های جدید برای کاهش آمار ابتلا به کرونا و شکستن زنجیره انتقال، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۲برنامه حمایتی را اجرا می‌کند. این دو برنامه شامل پرداخت یارانه کمک‌معیشتی و همچنین پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه یک‌میلیون تومانی با دوره بازپرداخت ۳۰ماهه و کارمزد ۴درصدی به ۲۹میلیون‌و۷۰۰هزار نفر است.

حامد شمس سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای سیاست‌های حمایتی این وزارتخانه همسو با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و به همشهری گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا در مصوباتش ۲مسئولیت را به وزارت کار محول کرده است؛ نخستین برنامه پرداخت یارانه کمک‌معیشتی به خانوارهای فاقد درآمد ثابت است و برنامه دوم پرداخت تسهیلات یک‌میلیون تومانی است که در هر دو زمینه اقدامات لازم انجام شده و اجرای آنها از آخر آذر آغاز می‌شود.

به گفته شمس، منظور از کمک‌یارانه معیشتی، یارانه‌ای است که از طرف دولت از آبان سال۹۸ برای جبران افزایش قیمت بنزین پرداخت شده است. در برنامه جدید این وزارتخانه مقرر شده است که کمک‌یارانه معیشتی برای خانوارهایی که فاقد درآمد ثابت هستند به ازای هر نفر از اعضای خانواده به میزان ۱۰۰هزار تومان افزایش پیدا کند.
سخنگوی وزارت رفاه در این‌باره به همشهری توضیح داد: به این ترتیب خانوارهایی که دارای منبع ثابت درآمدی نباشند در ۴ماهه آذر تا اسفند به ازای هر نفر ۱۰۰هزار تومان کمک‌یارانه معیشتی دریافت می‌کنند؛ برای مثال این میزان برای یک خانواده ۴نفره ۴۰۰هزار تومان و برای یک خانواده ۶نفر ۶۰۰هزار تومان می‌شود.

او در عین حال تأکید کرد افرادی مشمول دریافت این کمک‌یارانه معیشتی هستند که هیچ منبع ثابت درآمدی نداشته باشند.

او گفت: این بار دولت از حدود ۳۰میلیون نفر (عدد دقیق ۲۹میلیون‌و۷۰۰هزار نفر) از کسانی حمایت می‌کند که هیچ درآمد ثابتی ندارند و کسانی مشمول استفاده از این کمک‌یارانه معیشتی هستند که حقوق‌بگیر دولت، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی نباشند و ملاک برای تشخیص مشمولان بخش خصوصی فاقدان بیمه‌های تامین اجتماعی است.

شمس درباره اینکه شیوه شناسایی مشمولان در وزارت کار به چه صورتی خواهد بود، به همشهری گفت: افرادی مشمول دریافت این کمک‌یارانه هستند که ۱- حقوق‌بگیر هیچ نهاد و سازمانی نباشند ۲- بازنشسته هیچ صندوقی نباشند ۳- بیمه‌پرداز هم نباشند؛ یعنی برای آنها از طریق شرکت‌های بخش خصوصی یا غیره بیمه‌ای به‌طور ماهانه پرداخت نشده باشد.

او تأکید کرد: واجدین شرایط باید سرپرست خانوار باشند و افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها کار می‌کند و درآمد ثابت دارد، مثل فرزندانشان مشمول دریافت این کمک‌یارانه ۱۰۰هزارتومانی نخواهند بود.

به گفته شمس، دولت سعی داشته در دوره جدید در نحوه تخصیص کمک‌یارانه معیشتی مشخصا گروهی را هدف قرار دهد که از پوشش‌های بیمه‌ای خارج‌ هستند و درآمد ثابتی ندارند؛ برای مثال کارگران روزمزد، دستفروش‌ها و حتی افرادی که شغل ثابت دارند، اما بیمه ندارند. این پرداختی کمک بلاعوض خواهد بود و پرداخت آن به‌صورت ماهانه از آذر شروع می‌شود.

تسهیلات یک ‌میلیون تومانی

بخش دیگری از برنامه وزارت رفاه پرداخت تسهیلات یک‌میلیون تومانی به متقاضیان است. آنطور که سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید، اقدامات لازم برای اجرایی شدن فرایند پرداخت این وام انجام شده و متقاضیان می‌توانند با ارسال پیامک به شماره۶۳۶۹ تقاضای درخواست وام را ثبت کنند.

شمس در این‌باره توضیح داد: وام یک‌میلیون تومانی با کارمزد ۴درصد خواهد بود و اجرای آن احتمالا از اواخر آذر آغاز می‌شود که متقاضیان فاقد درآمد ثابت می‌توانند از فردا سه‌شنبه تقاضای دریافت وام را به شماره اعلام شده پیامک کنند.

به گفته شمس، افرادی که در اردیبهشت امسال نیز از وام یک‌میلیون تومانی استفاده کرده بودند هم می‌توانند درصورت نداشتن درآمد ثابت دوباره برای استفاده از وام جدید اقدام کنند. نحوه بازپرداخت این وام ۳۰ماهه و از محل بسته حمایتی یا همان بسته کمک‌هزینه معیشتی خواهد بود.

منبع: همشهری

کد خبر 567077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 52
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  17 0
  عاقبت ما به کجا کشید وام یک میلیونی !!!!!! بازنشسته تامین اجتماعی دارند گدایی میکنند همه تحت پوششین تامین اجتماعی به جهت فقر وبدبختی محتاج این وام هستند خدا به سالاری خیر نده
 • حسن IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  17 2
  باسلام. متاسفانه سری قبل کسانی بودندهم حقوق ثابت داشتند، هم مغاره هم ماشین ولی یارانه بنزین راگرفتنداین گفته های شماصحت نداردکه کسی حقوق داشته باشد یارانه معیشتی نمیگیردچون کسانی رادیدیم وپرسیدیم که خلاف گفته های شماست، بررسی هایتان درست نیست بیشتردقت کنید
 • اصغر IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  13 4
  لطفا توضیح داده شود افرادی که در آمد ثابت ندارند ولی بیمه خویش فرما دارند شامل این کمک‌ها می‌شوند یا نه
 • حسین IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  28 5
  سلام این وانتیای بدبخت چه هیچی بهشون تعلق نمیگیره

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار