رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در صورت اجرای دقیق طرح محدودیت‌ها، چرخه انتقال تا حدودی قطع می‌شود و بار بیماری کاهش پیدا می‌کند. در این صورت کنترل اپیدمی بسیار راحت‌تر خواهد بود.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر این‌که محدودیت‌های جدید و تعطیلی دوهفته‌ای می‌تواند فرصت مناسبی برای قطع چرخه و زنجیره انتقال بیماری باشد، گفت: البته این در حالتی است که کلیه پروتکل‌ها از سوی مردم نیز رعایت شود، ولی متاسفانه همچنان شواهدی وجود دارد که برخی راهی مسافرت‌های شمال شده، گزارش‌هایی از مغازه‌ها و فروشگاه‌های مخفی منتشر شده و عده‌ای نیز همچنان پروتکل‌ها و محدودیت‌ها را رعایت نمی‌کنند، اگر قرار باشد این تخلفات و سرپیچی از پروتکل‌ها و محدودیت‌ها همچنان ادامه داشته باشد، هیچ محدودیتی تاثیرگذار نخواهد بود و باید متاسفانه روز به روز شاهد افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیرها و اخبار بد باشیم.

این پزشک متخصص عفونی با بیان این‌که متاسفانه از ابتدای پیک سوم تا به امروز آمارها همواره صعودی و رو به بالا بوده است، افزود: انتظار ما این بود که آمارها به مرور کاهشی باشد ولی هنوز این اتفاق رخ نداده و این مسئله نشان‌دهنده آن است که چرخه انتقال بیماری بسیار فعال شده است.

وی با بیان این‌که فهمیدن وخیم بودن اوضاع کار سختی نیست، ادامه داد: این روزها همگی در اطرافیان دور و نزدیک خود اخبار ابتلا، بستری، انتقال به آی‌سی‌یو و مرگ‌ومیر را می‌شنوند و همه شاهدیم که حلقه محاصره کرونا از همیشه تنگ‌تر شده و بیماری به صورت فعال در حال چرخش سریع در سطح جامعه است.

طبرسی با بیان این‌که رعایت پروتکل‌ها و پرهیز از ترددهای غیرضرور طی این دو هفته تعطیلی مطمئناً در قطع زنجیره انتقال بیماری تاثیرگذار خواهد بود، گفت: در صورت اجرای دقیق این طرح چه از سوی مردم و چه از سوی مسئولان و مجریان طرح، چرخه انتقال قطع شده و بار بیماری کاهش پیدا می‌کند، در این صورت کنترل اپیدمی بسیار راحت‌تر خواهد بود، ولی زمانی که چرخه انتقال بیماری مانند این چند هفته اخیر فعال باشد، کنترل آن بسیار سخت است.

این متخصص عفونی با بیان این‌که در صورت رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها نتایج مثبت این طرح طی هفته‌های آینده محسوس خواهد بود، افزود: البته این تعطیلی دو هفته‌ای به عنوان یک مسکن عمل کرده و تا حدودی بار بیماری را کاهش می‌دهد، درمان اصلی رعایت همیشگی پروتکل‌ها و اصول پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماری است.

وی با بیان این‌که ابتلاهای گروهی و خانوادگی وجه بارز پیک سوم در مقایسه با پیک‌های قبلی اپیدمی است، توضیح داد: مهم‌ترین علت این مسئله دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات غیرضروری است. افراد باید آگاه باشند که حتی در صورت پوشش ماسک و رعایت پروتکل‌ها باز هم احتمال انتقال بیماری وجود دارد، چراکه طی مهمانی و دورهمی بالاخره افراد برای خوردن غذا و هرچند به مدت محدود مجبورند ماسک خود را بردارند یا طی این مدت ممکن است کوتاهی‌هایی صورت بگیرد، لذا هیچ تضمینی برای عدم ابتلا و انتقال بیماری در دورهمی‌های هرچند محدود نیز وجود ندارد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در پایان با تاکید بر این‌که راهکار کنترل اپیدمی و قطع زنجیره انتقال بیماری سه کار ساده یعنی پوشش ماسک، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و جلوگیری از تجمعات است، گفت: اگر همین چند کار ساده را رعایت کنیم موفق می‌شویم ولی اگر همچنان پروتکل‌ها و محدودیت‌ها را رعایت نکنیم، چرخه فعال اپیدمی همچنان در جامعه می‌تازد و آمار ابتلا و فوتی‌ها به صورت صعودی ادامه پیدا می‌کند.
 

کد خبر 566078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار