پژوهشگران آمریکایی سعی دارند تا با الهام از عملکرد گربه‌ماهی در شکار طعمه، ربات‌های زیردریایی پیشرفته‌ای را ابداع کنند.

گربه ماهی

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا  به نقل از نیو اطلس، اگرچه گربه‌ماهی زبان انعطاف‌پذیری ندارد اما می‌تواند طعمه را با زبان خود شکار کند. درک این که گربه‌ماهی چگونه این کار را انجام می‌دهد، می‌تواند به ابداع ربات‌های زیردریایی و یا پیشرفت فناوری‌های دیگر منجر شود.

پژوهشگران "دانشگاه براون" آمریکا هنگامی که گربه‌ماهی مشغول شکار طعمه و بلعیدن آن است، به فیلمبرداری از آن پرداختند. آنها برای این کار از یک روش ثبت حرکت موسوم به "XROMM" استفاده کردند که به آنها امکان می‌دهد درون جمجمه حیوانات را هنگام غذا خوردن آنها ببینند.

در حالی که انسان فقط یک استخوان فک متحرک دارد، تعداد استخوان‌های فک در گربه‌ماهی، بیش از ۱۰ مورد است. این استخوان‌های سفت و سخت، توسط مفاصل یا پیوندهای انعطاف پذیر به یکدیگر متصل می‌شوند. جمجمه گربه‌ماهی، مانند مکانیسمی شامل ۱۷ پیوند عمل می‌کند که می‌تواند آب و طعمه شکار شده را به واسطه کارهایی مانند باز کردن قسمت جلوی دهان، گسترش گلو به صورت عمودی و گسترش قسمت میانی دهان به صورت افقی حرکت دهد.

ابداع ربات سوسکی برای کاربردهای پزشکی

گربه‌ماهی می‌تواند با توجه به این که کدام یک از این اقدامات مورد استفاده قرار می‌گیرند، آب را از قسمت جلوی دهان به عقب ببرد و طعمه را به داخل بکشد. همچنین می‌تواند طعمه را از قسمت عقب دهان به طرف جلو هل دهد. این کار می‌تواند یک موج فشار ایجاد کند که تعیین دقیق‌تر موقعیت طعمه به کار می‌رود.

ماهی‌ها در بیشتر موارد، به استفاده از هفت حرکت اصلی پایبند هستند. "آرون اولسن"، سرپرست این پژوهش گفت: در حالی که انسان، تعداد مشابهی از حرکات بازو را برای دستیابی به اشیا و برداشتن آنها به کار می‌برد، ابزارهای مشابه دهان که برای ماهی‌های رباتیک زیردریایی ساخته می‌شوند، می‌توانند کارهایی را انجام دهند که بازوهای رباتیک از عهده آنها برنمی‌آیند.

وی افزود: ممکن است ابزارهای رباتیک زیرآبی، یک بازوی رباتیک داشته باشند که برای کنترل وسایل سنگین‌تر به خوبی کار می‌کنند اما قادر به برداشتن یا خرد کردن یک وسیله شناور نیستند.

ممکن است که این ابزارهای رباتیک، یک دستگاه مکش داشته باشند که می‌تواند اشیای شناور را به سمت خود بکشد اما نمی‌تواند آنها را با دقت زیاد حرکت دهد و بچرخاند. طراحی چیزی که به ساختار دهان ماهی نزدیک‌تر باشد، می‌تواند مزیت‌هایی را به همراه بیاورد.

این پژوهش، در "Integrative Organismal Biology" به چاپ رسید.

کد خبر 565781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار