دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه احتمال می‌دهد علت مرگ این پلنگ، مسمومیت حاد توسط قرص برنج بوده باشد گفت: از صفرا، کبد، روده‌ها، محتویات داخل معده و ادرار پلنگ نمونه‌گیری شده و منتظر آماده شدن نتایج آزمایش هستیم.

پلنگ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، ماده پلنگ جوانی که صبح روز پنجشنبه بی‌حرکت در نزدیکی روستای بندبن واقع در پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه مشاهده شده و برای درمان به پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری منتقل شده بود، تلف شد.

بهرنگ اکرامی، دامپزشک معتمد اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران پس از کالبدگشایی لاشه این پلنگ به میزان گفت: این پلنگ دچار خونریزی داخلی نشده بود. مخاط‌ها و غدد لنفاوی و روده‌ها وضعیت طبیعی داشتند. مقداری غذا در روده حیوان بود که نشان می‌داد حیوان اخیرا تغذیه کرده. دیواره معده التهاب کمی داشت اما نای حیوان پرخون و ملتهب بود. عروق هم پرخون بودند اما در محوطه بطنی خونریزی مشاهده نشد.

وی افزود: ریه‌های این پلنگ نکروز و سیاه شده و به شدت پرخون بودند. تهوع در زمان مسمومیت با سمومی نظیر قرص برنج که خاصیت تصعید دارند و اسپیراسیون در زمان استفراغ می‌تواند شدت آسیب به بافت‌های ریه را چند برابر افزایش داده و نکروزهای وسیعی ایجاد کند.

اکرامی اضافه کرد: در لاشه این پلنگ هرجا که ریه با دیواره قفسه صدری تماس بود، التهاب وجود داشت که این نشان‌دهنده نشت ماده‌ای از داخل ریه به بیرون است. برای این وضعیت امکان مسمومیت با سمومی که خاصیت تصعید دارند مثل قرص برنج وجود دارد.

این دامپزشک ادامه داد: زمانی که این پلنگ را برای بیهوشی دارت می‌کردیم متوجه خروج خون‌آبه از بینی حیوان شدم که این هم می‌تواند نشانه‌ای از درگیری مجاری سیستم تنفسی بر اثر مسمومیت با قرص برنج باشد. ماده فعالی که وارد بدن شده و خودش را داخل ریه نشان داده است.

اکرامی با بیان اینکه احتمال می‌دهد علت مرگ این پلنگ، مسمومیت حاد توسط قرص برنج بوده باشد، گفت: از صفرا، کبد، روده‌ها، محتویات داخل معده و ادرار پلنگ نمونه‌گیری شده و منتظر آماده شدن نتایج آزمایش هستیم.

اینکه آیا بومیان منطقه بندبن برای جلوگیری از آسیب پلنگ به دام‌هایشان از طعمه مسموم با قرص برنج استفاده کرده‌اند یا نه پرسشی است که پاسخ آن پس از اعلام نتایج آزمایش روی نمونه‌های گرفته شده از این پلنگ مشخص خواهد شد.

طبق این گزارش، صبح روز پنجشنبه بود که یک ماده پلنگ حدودا ۵ ساله در نزدیکی روستای بندبن واقع در پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه کیاسر توسط مردم محلی مشاهده شد. در پی گزارش مردم، ماموران حفاظت محیط زیست مازندران به همراه دامپزشک به منطقه اعزام شده و با پلنگی بی‌حرکت مواجه شدند که حتی نسبت به رفتار تهاجمی سگ‌های گله در اطرافش هم واکنشی نشان نمی‌داد.
 

کد خبر 565139

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha