به گفته مقامات شرکت فایزر، با وجود این‌که عوارض جانبی واکسن شدید نیست، می‌تواند موقتا زندگی فرد را مختل کند و مانع انجام فعالیت‌های عادی روزمره شود.

واكسن آمريكايي-آلماني كرونا فايزر

به گزارش همشهری‌آنلاین، ایرنا به نقل از ان‌بی‌سی نوشت: به تازگی اخباری مبنی بر تولید واکسن مشترک دو شرکت فایزر و بیون تک با کارآیی ۹۰ درصدی در محافظت از مردم منتشر شد.

قرار است واکسن جدید فایزر برای کووید ۱۹ تا پایان ماه نوامبر مجوز تولید انبوه را دریافت کند.

احتمالا برای ایجاد ایمنی توسط این واکسن باید دو واحد از آن با فاصله چند هفته تزریق شود.

داده‌های اولیه به دست آمده از آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان این واکسن باید خود را برای عوارض جانبی آن آماده کنند.

به گفته مقامات شرکت فایزر، عوارض جانبی واکسن کووید۱۹ شباهت زیادی به عوارض جانبی واکسن آنفلوآنزا دارد اما شدت آن‌ها بیشتر است.

این عوارض شامل درد در بازوها، دردهای عضلانی و تب بوده و تا چند روز باقی می‌مانند.

با وجود این که عوارض جانبی واکسن شدید نیست، می‌تواند به طور موقت زندگی فرد را مختل کند و مانع انجام فعالیت‌های عادی روزمره شود.

همچنین با توجه به این که لازم است واکسن در دو مرحله به فرد تزریق شود، دریافت‌کنندگان این واکسن به ناچار عوارض جانبی آن را دو مرتبه تجربه می‌کنند. 

به گفته شرکت فایزر، برقراری ارتباط موثر با مصرف‌کنندگان و اطلاع‌رسانی درباره لزوم تزریق دو واحد از واکسن و نیاز به سپری شدن یک ماه از تزریق آن برای ایجاد مصونیت در برابر ویروس امری ضروری است.

در مرحله سوم از آزمایش‌های بالینی این واکسن نزدیک به ۴۴ هزار داوطلب آن را دریافت کردند.

تزریق دومین واحد واکسن ۲۱ روز بعد انجام گرفت و یک هفته پس از تزریق دومین واحد آن مشخص شد این واکسن در ۹۰ درصد از دریافت‌کنندگان مصونیت ایجاد می‌کند.

بنابر این ۱۰ درصد از دریافت‌کنندگان این واکسن در برابر بیماری کووید۱۹ آسیب‌پذیرند.

در نتیجه تا زمانی که استفاده از واکسن به مرور زمان ایمنی جمعی در برابر ویروس را افزایش می‌دهد، نمی‌توان تدابیر محافظتی از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را کنار گذاشت.

اوایل این هفته شرکت آمریکایی فایزر اعلام کرد که با همکاری شرکت آلمانی بایون‌تک موفق شده است واکسن کرونا را کشف کند و این واکسن در تحقیقات اولیه، نشان داده است که می تواند به میزان ۹۰ درصد به افراد در برابر کووید ۱۹ مصونیت دهد. 

محققان این شرکت ها مدعی شدند که این واکسن روی ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر در ۶ کشور دنیا آزمایش شده و هیچ گونه نگرانی در زمینه سلامت و ایمنی مرتبط با آن مشاهده نشده است. این دو شرکت قصد دارند درخواست خود را برای تایید استفاده واکسن تا پایان ماه جاری میلادی درخواست دهند. ده‌ها واکسن مختلف در مراحل پایانی آزمایش قرار دارد، اما این اولین واکسن است که نتایجی را نشان داده است. با این حال این واکسن باید به تایید مراجع معتبر پزشکی دنیا و سازمان جهانی بهداشت برسد. 


 

کد خبر 564708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار