گروه ادب و هنر: فیلم تحسین شده «به همین سادگی» ساخته رضا میرکریمی افتخاری دیگر کسب کرد و توانست جایزه اصلی سی امین جشنواره فیلم بین‌المللی مسکو را از آن خود کند.

این جشنواره 10 روزه که نیمه شب گذشته به وقت تهران به کار خود پایان داد،  جایزه اصلی جشنواره موسوم به «گئورگ طلایی» برای بهترین فیلم را به«به همین سادگی» به کارگردانی رضا میرکریمی از ایران اهدا کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش از برگزاری مراسم اختتامیه،  جایزه ویژه انجمن منتقدان فیلم مسکو به اتفاق آرا به این فیلم اهدا شده بود. جایزه‌‌ این انجمن با نشان فیل سیاه و سفید که از جوایز جنبی این جشنواره است،  با اکثریت آرا به فیلم «به‌همین سادگی» تعلق گرفت .

انجمن منتقدان فیلم مسکو اعلام کرد: این جایزه به‌خاطر نمایش عواطف پیچیده‌ انسانی دریک تجربه‌ سینمایی اهدا می‌شود . این برای اولین‌بار است که منتقدان جشنواره‌ مسکو با اکثریت به یک فیلم جایزه می‌دهند. همچنین «به همین سادگی» توانسته به‌عنوان تاثیرگذارترین فیلمی که درجشنواره مسکو حضور داشته است،  از طرف منتقدان به هیات داوران معرفی بشوند.  این هیات به قصه‌ مینی‌مال و ساده‌ این فیلم هم تاکید کردند  آخرین ساخته میرکریمی با فیلمنامه‌ مشترک رضا میرکریمی و شادمهر راستین با بازی هنگامه قاضیانی،  مهران کاشانی و نیره فراهانی در جشنواره 26 فجر به‌عنوان بهترین فیلم شناخته شد و سیمرغ‌های بهترین بازیگری و بهترین فیلمنامه را هم دریافت کرد .

در مراسم اختتامیه جشنواره معتبر بین‌المللی فیلم مسکو که در تالار بزرگ و باشکوه پوشکین مسکو و با حضور هزاران تن از هنرمندان و شخصیت‌های سینمای روسیه و سایر کشورهای جهان برپا شد،  «به همین سادگی» جایزه بزرگ گئورگ طلایی را در رقابت با بیش از 20 فیلم سینمایی شرکت‌کننده در بخش مسابقه اصلی این جشنواره به خود اختصاص داد.

رضا میرکریمی هنگام دریافت این جایزه از اینکه فیلم وی در نخستین حضور در جشنواره‌های خارجی برنده جایزه اصلی جشنواره مسکو شده است ابراز خرسندی نمود.
هنگامه قاضیانی بازیگرنقش اول فیلم به همین سادگی نیز در این مراسم از هیات داوران جشنواره و نیز برگزارکنندگان آن و مردم روسیه که وی آنها را مردمی با فرهنگ و تاریخ بزرگ خواند قدردانی کرد. 3 سال قبل نیز فیلم ایرانی «طبل بزرگ زیر پای چپ» در جشنواره مسکو شرکت کرد و حمید فرخ نژاد بازیگر نقش اول این فیلم جایزه بهترین بازیگر نقش اول جشنواره را به خود اختصاص داد.

دیگر برندگان جشنواره مسکو

اما دیشب دیگر برندگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو نیز چنین معرفی شدند:
جایزه ویژه هیات داوران موسوم به «گئورگ نقره‌ای» برای بهترین فیلم: قلب ساده (ماریون لاین،  فرانسه)

جایزه «گئورگ نقره‌ای» برای بهترین کارگردانی: یاور گاردیف (زیفت،  بلغارستان)
جایزه «گئورگ نقره‌ای» برای بهترین بازیگر مرد: ریچارد جنکینز (ملاقات کننده،  آمریکا)
جایزه «گئورگ نقره‌ای» برای بهترین بازیگر زن: مارگریتا بای (روزها و ابرها،  ایتالیا و سوئیس)
جایزه بهترین فیلم بخش رقابتی «چشم‌اندازها» شامل 1000 متر نگاتیو کداک: رابطه کمبیایی (رنه یو ویلاریال،  مکزیک)

جایزه ویژه برای یک عمر فعالیت چشمگیر در سینمای جهان: تاکشی کیتانو(ژاپن)
جایزه ویژه استانیسلاویسکی برای نقش آفرینی با آموخته‌های مکتب استانیسلاویسکی: ایزابل هوپرت (فرانسه)

جایزه ویژه انجمن بین‌المللی منتقدان فیلم برای بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی: روزی،  روزگاری در ولایت

(کاتیا شاگالووا،  روسیه)

جایزه ویژه انجمن منتقدان فیلم مسکو برای بهترین فیلم بخش رقابتی چشم‌اندازها: یک ضربه (لیندا وندل،  دانمارک)

جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی از نگاه تماشاگران: برای پدرم (درور زاهاوی،  رژیم اشغالگر قدس)

جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی از نگاه فدراسیون کلوب‌های فیلم روسیه: زیفت (یاور گاردیف،  بلغارستان)

جایزه بهترین فیلم روسی از نگاه فدراسیون کلوب‌های فیلم روسیه: درباره میمون‌های سفید فکر نکن (یوری مامین).

کد خبر 56456

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار