بازار ارز و سکه خبری شده است با هر خبر دچار نوسان جدی می شود کارشناسان پیشنهاد می کنند در بازار خبری باید احتیاط کرد و تماشاگر بود نه معامله گر.

طلا و ارز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، وقتی قیمت دلار با یک خبر هزار تومان بالا و پایین می شود، در خرید و فروش آن باید احتیاط کرد. این روزها ممکن است افراد زیادی احساس کنند که برای حفظ ارزش پول خود نیاز است که به یکی از بازارهای ارز و سکه روانه شوند، ولی مساله اینجاست که این بازارها در همین یک هفته اخیر، افراد زیادی را دچار ضرر و زیان کرده اند. شدت جا به جایی قیمت بسیار بالاست و برای کسی که توانایی آن را ندارد که به سرعت اقدام به خرید و فروش کند، احتمال متضرر شدن بالاتر است.

دلار همین چهارشنبه گذشته روی مرز ۳۰ هزار تومان معامله می شد؛ اگر در آن هنگام اقدام به خرید کرده باشید، ممکن است با ریزش یکباره آن تا کانال ۲۳ هزار تومان، از هراس افت بیشتر، فروش را در دستور کار خود قرار  داده باشید. یعنی به ازای هر دلار، ۷ هزار تومان زیان! برعکس این موقعیت هم می تواند رخ داده باشد، ولی مساله این است که خریداران آماتور در وقت افزایش قیمت به خاطر حس اینکه ممکن است نرخ ها بالاتر بروند، عموما حاضر به فروش نمی شوند.

به عنوان مثال، افراد زیادی حاضر نشدند، زمانی که دلار به بالای ۳۲ هزار تومان رفت، از خریدهای قبلی خود سودگیری کنند. واقعیت این است که در چنین بازار پرنوسانی، نداشتن حد ضرر و سود به معنای تجربه اضطراب زیاد و بالا رفتن ریسک زیان کردن است. وقتی بازاری خبری شده است، امکان نوسان قیمت و شکستن هر سقف و کفی امکان پذیر است، ولی در چنین شرایطی، بازیگری از بازار بازنده بیرون نمی آید که به جای توجه به هیجانات، حد ضرر و سود خود را مرتب مد نظر قرار دهد. با این مقدمه بهتر است کمی دامنه نوسان بازار و کف و سقف های احتمالی را بررسی کنیم.

  • دامنه نوسان دلار کجاست؟

بازار در یک هفته اخیر نوسان زیادی را تجربه کرده است، ولی به نظر می رسد نقاط کف به ترتیب در شرایط کنونی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان و ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان باشند. برخی تحلیل گران فنی باور دارند، تا زمانی که دلار بالای مرز ۲۶ هزار تومان قرار دارد، هدف بالای ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را نشانه گرفته است اتفاقی که روز گذشته افتاد از دید معامله گران فنی پس از این مرحله قیمت دلار رسیدن به بالای مرز ۲۷  هزار و ۵۰۰ تومان را و در ادامه، محدوده ۲۸هزار و ۸۰۰ تومانی را به عنوان هدف نهایی قرار داده است. هر چند که در روز سه شنبه و روز چهارشنبه در شکسته شدن مرز ۲۸  هزار تومانی هم ناکام ماند.

  • سقف و کف قیمت دلار

به زبان ساده تر، به نظر می رسد، بازارساز می خواهد سقف قیمت دلار را نزدیک به ۲۸هزار تومان تعریف کند و نوسان گیران هم قصد دارند که اجازه ندهند قیمت دلار به زیر کانال ۲۳ هزار تومانی برود. در چنین شرایطی، کسی که وارد بازار دلار می شود، بهتر است حد ضرر و سودهای خود را در دامنه های یاد شده با احتیاط تعریف کند. برخی نوسان گیران در روزهای اخیر با اخبار پیرامون انتخابات آمریکا، توئیت های ترامپ ها و ...توانسته اند، نرخ ها را بالاتر بیاورند، ولی از آن سو، نمی توان از خاطر برد که با خبر انتخاب بایدن هم قیمت ها دچار ریزش آنی شدند، بدون اینکه فرصت فروش به کسی بدهند. به احتمال زیاد در روزهای آتی هم بازار هم چنان به اخبار حساس است و بر اساس جنس اخبار، نوسان افزایشی یا کاهشی را تجربه خواهد کرد. از آن سو، بعید است با توجه به آغاز به کار دولت بایدن در بهمن ماه، کسی به دنبال خریدهای سفته بازی میان مدت در بازار  باشد. این اتفاق تنها در شرایطی رخ خواهد داد که مرز حساس ۳۰ هزار تومانی شکسته شود و بازارساز توان مدیریت قیمت را از خود نشان ندهد.

  • حمایت درهمی از قیمت دلار

دلار جدا از خبرهای سیاسی، در روزهای اخیر از سوی نرخ حواله درهم هم مورد حمایت قرار گرفته است. درهم خیلی زود به بالای مرز ۷ هزار تومانی بازگشت و در روزهای اخیر حتی بالای محدوده ۷ هزار و ۷۰۰ تومانی هم نوسان کرده است. تا زمانی که درهم بالای مرز ۷هزار تومانی نوسان می کند، ریزش دلار به سوی کف های حمایتی دور از ذهن است و نوسان درهم بالای سطح ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی، انتظارات افزایشی بازیگران داخلی را فعال نگه می دارد. دلار زمانی به صورت بنیادی تر افت می کند که نوسانات حواله درهم کاهش پیدا کند و به سوی مرز ۷ هزار تومانی حرکت کند، نه اینکه با سرعت به دنبال فتح دوباره مرز ۸ هزار تومانی باشد.

  • پیش بینی قیمت دلار و سکه در بازار

خبرها حکایت از آن دارد که با آزاد سازی قیمت در سامانه نیما عرضه و تقاضا در بازار آزادانه انجام می شود از همین رو روند در این بازار کمی رو به افزایش است. ظاهرا نرخ حواله درهم در نیما در محدوده ۷ هزار تومان است. این نرخ از قیمت دلاری حمایت می کند که نهایتا در میانه کانال ۲۵ قرار دارد. در مقابل بازار روز گذشته با نرخ ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومانی بسته شد دلیل این فاصله به نرخ حواله درهم در بازار باز می گردد. با توجه به نرخ حواله درهم در بازار فردایی به نظر می رسد دلار امروز نوسان جدی نداشته باشد. گرچه قیمت ها پشت خطی حکایت از نزول دلار به ابتدای مرز ۲۷ هزار تومان دارد. از این رو به نظر می رسد قیمت دلار در بازار امروز که نیمه تعطیل است نوسان رو به پایین داشته باشد. سکه با حباب یک میلیون و روند کاهشی قیمت طلا و ارز کار سختی برای حفظ کانال ۱۳ میلیون تومان دارد. قیمت سکه دیروز در سطح ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بسته شد در معاملات فردایی قیمت در مرز ۱۳ میلیون تومان قرار داشت. از این روز سکه نیز در انتظار روزی کم نوسان خواهد بود.

کد خبر 564493

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ارز و طلا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار