براساس دستورالعمل به تصویب رسیده توسط شورای عالی ثبت ‌احوال، برای تغییر نام دیگر نیازی نیست که به دادگاه مراجعه کنید.

ثبت احوال

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تغییر نام شاید موضوعی باشد که عده‌ای دنبال آن باشند و این موضوع در گذشته مشکلات متعددی را برای این دسته از افراد ایجاد می‌کرد و به همین دلیل مردم برای تغییر نام خود زحمت می‌افتادند و برای تغییر نام باید ابتدا دادخواست به دادگاه تقدیم می‌کردند اما اکنون برای تغییر نام دیگر نیازی نیست که به دادگاه مراجعه کنید.

اکنون براساس دستورالعمل به تصویب رسیده توسط شورای عالی ثبت ‌احوال اختیار تغییر نام یا تغییر نام خانوادگی به سازمان ثبت احوال داده شده و فرایند رجوع به دادگاه برای تغییر نام کاملا حذف شده است.

طبق این دستورالعمل ابتدا درخواست‌ها در کمیته ویژه‌ای تحت عنوان کمیته نام که در سازمان ثبت احوال تشکیل شده، رسیدگی می‌شود و اگر نام انتخابی جدید با دستورالعمل مغایرتی نداشته باشد با تغییر نام موافقت خواهد شد.

برای تغییر نام برخی ضوابط دستورالعمل‌های جدید وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. 

تغییر نام‌های کم‌اقبال با فراوانی کم به نام‌های مناسب با فراوانی بیشتر با توجه به آمار پنج سال قبل، الحاق یا اضافه کردن واژه یا نام به اول یا آخر اسامی یا حذف آن از موارد ذکر شده در دستورالعمل تغییر نام است. 

همچنین گذاشتن اسامی غیرایرانی ممنوع است تغییر آن به نام‌های مناسب ایرانی ممکن است علاوه بر آن کمیته مشورتی نام در ۳۱ استان کشور که اعضای آن را هیات علمی دانشگاه‌ها با مدارک تحصیلی دکترای زبان‌شناسی و ادبیات فارسی که با ویژگی قومیت‌های مختلف در استان‌های خاص آشنا هستند، تشکیل می‌شود.
 

کد خبر 564308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار