مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: ۶ جلد قرآن نفیس از مجموعه قرآن‌های خطی مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قران نفیس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، این ۶ جلد قرآن نفیس از مجموعه قرآن‌های خطی مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده که پیشتر و در سال ۱۳۹۷ یک جلد قرآن خطی موسوم به قرآن اورنگ زیب نیز از همین مجموعه با شماره ۱۳۲۲ در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده بود.

ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر، گفت: در مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام بیش از ۱۰۰ جلد قرآن نفیس خطی با قدمت چند صد ساله نگهداری می‌شوند که عمدتاً وقف مزار جام شده‌اند و توسط تولیت این مجموعه در محل موزه قرآن‌ها، از آنها نگهداری و حفاظت می‌شود.

مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی هم در این‌ باره اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸ به‌همت دفتر ثبت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و همکاری ارزشمند تولیت مزار جام پرونده ثبت منقول ۶ قرآن نفیس به شرح ذیل از این مجموعه ارزشمند تهیه و برای ثبت به وزارتخانه ارسال شد که بعد از طی فرآیند در فهرست آثار منقول ایران به ثبت رسید.

محمود طغرایی تصریح کرد: این شش جلد شامل یک جلد قرآن خطی وقفی جلال‌الدین اکبر غوریانی و پنج جلد شامل جزءهای اول، پنجم، ششم، هفتم و بیست و پنجم از مجموعه جلد قرآن خطی به خط حسینی دامغانی موجود در مجموعه مذکور است.

وی یادآور شد: خوشنویسی فوق‌العاده زیبا با ترکیبی از خط ریحان و ثلث، بهره‌گیری از هنر تذهیب و استفاده از هنر جلدسازی و صحافی از ویژگی‌های منحصر به فرد این مجموعه است.

کد خبر 563128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار